:Світ
10 травня 2018 року.

«Фабрика тролів» РФ,

або Як «кухар Путіна» веде ідеологічну боротьбу в інтернет-мережі проти України та всього демократичного світу

Богдан МИХАЙЛОВИЧ

У Санкт-Петербурзі діє так зване Агентство інтернет-досліджень (АіД), створене невдовзі після спалаху 2014 р. російсько-української війни. Тут працює у три зміни близько тисячі осіб з освітою фахівців у медіа-сфері. На безперервному велетенському «конвеєрі» вони «виготовляють» пости й коментарі для соціальних мереж, зміст яких так чи інакше спрямовано на підтримку політики Кремля та на критику його опонентів.

Зокрема цьому відомству, яке ще називають «фабрикою тролів», належить головна роль у поширенні свого часу в інтернеті валу повідомлень, що нібито за вбивством три роки тому відомого російського опозиціонера Бориса Нємцова стоїть українська влада. А недавно комісія спецпрокурора США Роберта Мюллера звинуватила у втручанні у вибори президента США 2016 р. кільканадцятьох росіян. Ключовою фігурою в цьому списку виступає відомий петербурзький бізнесмен Євгеній Прігожин, якого вважають меценатом і керівником «фабрики тролів». Власне, цей 57-літній ділок попри те створив з тією ж метою і відому медіа-корпорацію — низку підконтрольних електронних і друкованих ЗМі, продукцію яких щомісяця споживає понад 30 мільйонів людей.

Прігожин має псевдо «кухар Путіна», оскільки ще в часи міського голови Санкт-Петербурга Анатолія Собчака він відкрив у місті серію ресторанів, до яких частенько навідувався й тодішній заступник мера Владімір Путін. Відтоді ці діячі й знаються, й тому нині олігарх має статус наближеного до Кремляѕ 

Так-от, Мюллер стверджує, що 2014 року Росія розпочала кампанію змови проти американської демократії. Ймовірно, через переконання президента Росії, що ЦРУ підтримує Революцію гідності в Україні, припускає він. Отже, АіД, спонсороване олігархом, сформувало команду «тролів», створило платіжні системи, взялося використовувати фальшиві імена. Його мета полягала у тому, щоб посилити суперечності в американському суспільстві, а відтак змінити настрої електорату і співвідношення голосів під час виборів 2016 року на користь Дональда Трампа. Отак здалеку, аж із Санкт-Петербурга, росіяни і впливали на ситуацію за океаном, керували бот-мережами і фіктивними акаунтами, поширюючи брудну інформацію й отримуючи при цьому мільйони ревітів і лайків, ламали комп’ютери керівництва Демократичної партії США тощо, запевняє спецпрокурор.

Хоча російська влада всіляко заперечує такі інкримінації, США наводять чимраз новіші докази причетності петербурзьких «тролів» до волевиявлення американців. «На підставі цих звинувачень можна зробити не надто приємний висновок, — стверджує з цього приводу авторитетне англомовне видання The Economist в аналітичній статті про новий виток конфронтації Росії і Заходу, — що соціальні мережі є потужнішим інструментом, ніж методи, якими користувалися у 60-ті роки минулого століття для здобування інформації та підкупу журналістів. Не потрібно особливих затрат, аби за допомогою Facebook знайти прихильників. Винахідливі фахівці можуть шахрайським способом змусити систему схвалювати ваші твіти і повідомлення». 

Принагідно американський сервіс Daily Beast опублікував документи, які проливають світло на методи діяльності радянських спецслужб. Найважливіший з них — призначена для майбутніх офіцерів розвідки КГБ 108-сторінкова публікація «Політична розвідка з території СРСР» за 1989 рік. Дослідження показує методи радянської (та й пізнішої російської ) розвідки, здебільшого у справі вербування агентів серед іноземців, які приїжджали до «Країни Рад». Минуло 29 років від часу появи цього «манускрипту», але він досі перебуває під грифом «таємно».

Видання наводить таку цитату з нього: «Дезінформація — це призначена для ворога промоція сфабрикованої інформації (ѕ) з метою створення плутанини і схиляння його до кроків і справ, які узгоджуються з інтересами радянської держави. Дезінформація здійснюється для підривання позицій імперіалізму». Достатньо тут замінити «радянську державу» на «російську федерацію», пише Daily Beast, а «імперіалізм» — на «Захід», і маємо докладний виклад того, що останнім часом роблять інтернет-«тролі», пов’язані з російськими спецслужбами, у всьому світі. З тією відмінністю, що завдяки кіберзасобам «вони досягли мети, про яку їхні попередники з КўБ могли тільки мріяти», — резюмує видання.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Підкарпатські дивовижі

10:12 08 листопада 2018 року|Петро ПАРИПА

Польські уроки для України

15:58 20 вересня 2018 року|Юрій КРИВЕНЬ

З роду Казмерчаків,

10:57 17 липня 2018 року|Оксана ДРОГОМИРЕЦЬКА

Наруга над правдою

12:52 06 лютого 2018 року|Василь МОРОЗ

У пошуку щастя на краю Землі

11:35 18 січня 2018 року|Петро ПАРИПА

Дипломатія ad hoc

13:47 30 листопада 2017 року|Роман ІВАСІВ

Дамоклів меч минулого

14:23 21 листопада 2017 року|Оксана ПРОЦЮК

Дні Гуцульщини в Ополє

14:59 14 листопада 2017 року|Вл. інф.

У просторі порозуміння

14:45 02 листопада 2017 року|Роман ІВАСІВ
Ukrelectro.com.ua бесплатная доставка - как выбрать вибрационный насос