Економіка:Спеціальний репортаж
22 березня 2016 року.

«Наріжний камінь» нового біогазового

Такі інвестиції створюють зв’язки між людьми та регіонами, та, на думку посла Данії в Україні, допоможуть Україні зайняти своє місце в європейській родині

Олег БАСОК

Як розповів не так давно засновник групи компаній, в тому числі знаної на Прикарпатті «Даноші», Том Аксельгаард в інтерв’ю журналу «Форбс», він займався фермерством у Данії. Це був період бурхливого розвитку Європи, сільгоспвиробники отримували всебічну підтримку, значні дотації. Тож, виробляючи молоко, через квоти часто змушений був виливати його у поле. Попри те, що доходи підприємства його задовольняли, сам підхід до справи, коли Європа купалася у харчовому достатку, а чимало країн потерпало від голоду, видавався йому неправильним. Все це і змусило його в підсумку спрямувати свій погляд на нові ринки, котрі відкрилися після падіння «залізної завіси», в тому числі в Україні.

За словами Аксельгаарда, нині будівництво біогазових установок не приносить прибутку, як раніше, коли на це виплачували окремі дотації. Втім, він переконаний, що це правильний шлях розвитку. В Україні одна установка продуктивністю в 1 мегават обходиться у 45—50 мільйонів гривень. І навіть попри те, що українське законодавство передбачає нульове мито для ввезення техніки та механізмів для таких установок, на практиці цією пільгою підприємству скористатись не вдалося. Тож наразі, за оцінками данця, період окупності такої інвестиції в умовах нашої країни — приблизно 10 років. Але це не зупиняє його.
Прикладом цього стала зустріч минулого тижня в ОДА. У ній взяли участь чільники обласної представницької та виконавчої влади, а також велика делегація з Данії на чолі із послом Королівства Данії в Україні, Грузії та Вірменії Крістіаном Донс Крістенсеном.
— Інвестиційний клімат на Прикарпатті є одним із найголовніших напрямів роботи облдержадміністрації, — зазначив під час брифінгу перший заступник голови ОДА Сергій Басараб. — Залучення іноземних інвестицій — пріоритетний напрям нашої співпраці з усіма європейськими країнами. Загальний обсяг інвестицій, залучених в область протягом чотирьох останніх років, становить близько 800 мільйонів доларів. На сьогодні в області зареєстровано близько 420 підприємств з іноземним капіталом, який походить з приблизно 50 країн світу. Серед провідних підприємств, які працюють на території Івано-Франківщини, можна відзначити «Тайко Електронікс», «Електролюкс», «Даношу», «Сан Гобен», «Кроно». Найближчим часом на території області буде відкрито один із найпотужніших і перспективних заводів із виробництва кабельно-провідникової продукції у світі фірмою «Леоні». Цей завод дасть можливість додатково створити приблизно 5 тисяч нових робочих місць.
Паралельно із залученням інвестицій наші максимальні зусилля спрямовано на впровадження енергоефективних технологій для зменшення енергетичної залежності нашого регіону і України загалом від російських енергоносіїв. Тому сьогоднішня подія, пов’язана із будівництвом уже другого біогазового заводу із залученням інвестицій данської сторони на фірмі «Даноша», є для нас величезною. Ми розуміємо свою відповідальність, розуміємо, наскільки важливо це для нашого регіону, тому для нас важливо створити максимально комфортні умови для впровадження цього проекту в життя.
Своєю чергою, Ольга Галабала, заступник голови обласної ради, зазначила, що Івано-Франківська область нині займає далеко не перші місця у розвитку відновлювальної енергетики, бо має її менше одного відсотка.
— Водночас ми маємо попередні дані досліджень, — наголосила вона, — щодо того, які джерела є найбільш перспективними для нашої області. Це, зокрема, відновлювальні джерела енергії, які отримують з біомаси. У цьому контексті ми говоримо про вирощування «енергетичної» верби, про використання залишків від лісогосподарської діяльності і також про переробку біомаси на теплову чи електричну енергію. Тому відкриття біогазового комплексу є кроком вперед до розбудови системи джерел відновлювальної енергії, це ті кроки, що нам потрібно робити, і ми вдячні данським фахівцям, які допомагають їх тут робити. Безумовно, ми також маємо дбати про екологічність усіх заходів, які робимо, а також про комунікування, спілкування та доведення інформації до відома тих громад, на території яких здійснюють таке будівництво чи виробництво.
Другий перспективний напрям для відновлювальних джерел енергетики в області — це використання геотермальної енергії. У цьому напрямі ми почали співпрацю з Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу для того, щоб виробити механізм використання відпрацьованих нафтогазових свердловин для добування геотермальної енергії.

Нині ми перебуваємо на етапі розробки законопроекту про такий економічний експеримент на Прикарпатті.
Сподіваюся, що заходи із виробництва енергії, засновані на біологічній переробці, а також на геотермальних джерелах, дадуть нам можливість зробити кроки вперед до
10- чи 20-відсоткової енергетичної незалежності в області.
— Для мене дуже велика приємність бути тут і очолювати делегацію Данії на такому заході стосовно питання розміщення інвестицій в Україні, — наголосив Крістіан Донс Крістенсен, посол Королівства Данії в Україні, Грузії та Вірменії. — Данія є сильною підтримкою для успішної, демократичної та процвітаючої України. і ми переконані, що ключі від процвітання України — в процвітанні усіх її регіонів. Мені дуже приємно, що у нас відбулась конструктивна та плідна розмова з представниками облдержадміністрації та обласної ради. Ми обговорювали шляхи налагодження наших відносин і як найкраще використати «Єврокарпатську ініціативу» для промоції інвестицій у регіон.
Я підтримую все, що сказали пан Басараб та пані Галабала, але хочу також додати, що інвестиції — це не лише статистика, створення нових робочих місць та економічний розвиток регіону. інвестиції, які роблять західні інвестори, зокрема данські, компанія «Даноша» та фінансові інституції, які займаються спільним фінансуванням, також створюють зв’язки між людьми, між регіонами, що допоможе Україні знайти своє місце в європейській родині. Одночасно ці зв’язки та інвестиції — це не лише гроші, це і ноу-хау, що надзвичайно важливо, якщо ви хочете розвитку.
Якщо ми говоримо про енергоефективність, то Данія 40 років тому була в схожій ситуації, як Україна нині, оскільки дуже залежала від імпорту викопних невідновлювальних джерел енергії. Нам довелося повністю змінити нашу політику, наші способи, які ми використовували для видобутку енергії. З того часу у нас створені ноу-хау, технології та досвід, які дають нам можливість мати не тільки енергоефективну, а й потужну систему забезпечення енергією. Ми робили помилки на цьому шляху, але я не бачу причин для того, щоб Україна припускалась таких самих помилок. Вона мала б вчитися на нашому досвіді. У багатьох випадках Данія могла б бути прикладом енергоефективності, а Україна могла б бути країною, яка є спринтером на цьому шляху. Ми знаємо, що ще багато праці треба докласти в Україні, що повинні бути запроваджені реформи, що вона повинна зробити кроки для вивчення досвіду, але вона може реалізувати таким чином свій потенціал. Такі компанії, як «Даноша», які активно працюють в Україні та івано-Франківській області тривалий час, готові в подальшому збільшувати своє виробництво. А данські інвестиційні фонди, що фінансуються державою, готові підтримувати такі ініціативи. Хочу підкреслити, що мова не лише про гроші, бо завжди данські інвестиційні фонди, що фінансуються державою, коли беруть участь у проектах, приклад яких ми маємо нині, мають чіткі вимоги щодо дотримання європейських екологічних стандартів.
Далі пан посол наголосив, що залучення до реалізації проекту з будівництва біогазового комплексу представника північноєвропейського інвестиційного фонду NEFCO є гарантією того, що щодо екологічних вимог будуть дотримані найвищі стандарти.
Це підтвердив і старший менеджер з інвестицій NEFCO Бо Найхас. За його словами, фонд брав участь у співфінансуванні першого біогазового заводу, спорудженого «Даношею» у селі Копанках Калуського району, а тепер безпосередньо причетний до проекту з будівництва другого такого заводу. В тому числі і через те, що їм подобається ставлення «Даноші» до питань екологічної безпеки. Він також наголосив, що, крім цього, на Прикарпатті NEFCO має кілька проектів і не збирається зупинятись на досягнутому. Зокрема фонд брав участь у співфінансуванні покращення стану шкіл та дитячих садків, а також виступив інвестором у проекті освітлення вулиць у Коломиї. Втім, «Даноша» єдина з усіх проектів фонду в Україні, котра має біогазовий завод.
Новий біогазовий завод, будівництво якого розпочали, практично такий самий, як збудований компанією 2013 року в Копанках на Калущині за новітніми технологіями. Втім, цього разу під час будівництва другого заводу данці планують використовувати вітчизняні замінники тих складових, які під час будівництва першого майже повністю були імпортованими. З поля органічні відходи, ті, котрі не використовують у відгодівлі свиней, зокрема, кукурудзяний силос, будуть постачати на завод. З ферми туди ж доставляють гноївку. Відтак у реакторах ці компоненти змішуються та стають основою для виробництва біогазу, який, своєю чергою, слугує джерелом для виробництва тепла та електроенергії. Після завершення технологічного процесу з виробництва біогазу залишається природне добриво, яке має покращені характеристики. Між іншим, такий біогазовий комплекс, якби його використовували для побутових потреб, міг би забезпечити понад 2 тисячі квартир електроенергією, та понад 700 — теплом. Новий біогазовий завод планують побудувати за рік.
— Я дуже пишаюсь нинішнім днем, — розповів Крістіан Брокоп Якобсен, генеральний директор ТзОВ «Даноша». — Він є наслідком важкої праці «Даноші», фахівців з реалізації проекту, а також органів влади. Виробництво біогазу на нашому підприємстві — це той проект, який залучив багато праці. Ця можливість в тому числі з’явилась завдяки дуже терплячим інвесторам, які притримувались такої самої думки, як і ми, стосовно правильного руху в розвитку фермерського господарства. Важливою складовою успіху є фінансовий бік питання, це наша співпраця з NEFCO, яка триває уже багато років. Надзвичайно важливим є питання енергоефективності, що є наріжним каменем для економіки України. Це є відповідальністю кожного з нас, бо всі в Україні мають задуматись над тим, з чого ми можемо отримати енергію, з яких відходів, а відтак докладати зусилля для того, щоб стати більш енергоефективними.
Після брифінгу делегація з Данії і представники обласної влади вирушили у Тустань Галицького району, де заклали наріжний камінь під будівництво біогазового заводу. Участь в урочистому закладанні каменю з української сторони взяли заступник голови облдержадміністрації Ярослав Паранюк, голови Галицької райдержадміністрації — Ярослав Бартків та районної ради — Павло Андрусяк, депутати місцевих рад. Вітаючи присутніх, Ярослав Бартків подякував данським партнерам за співпрацю та підтримку України в нелегкий для нас час. «Те, що Данія сьогодні вкладає інвестиції в нашу економіку, додає сил українському народу в його боротьбі з російським агресором. Дякую, що ви вірите в європейське майбутнє України», — наголосив він.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

З вогняної пастки — через балкон

14:15 22 лютого 2018 року|Я. С.

Бойовики вбили медсестру з 10-ї ОГШБ

14:14 22 лютого 2018 року|О. Б.

«Журналіст висловився влучно»

14:13 22 лютого 2018 року

«Духовна світлиця» — дієва і багатолиця

13:53 22 лютого 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Станиславів сиплеться...

13:43 22 лютого 2018 року|Ярема СРІБНАК

Медіа-форум «напрацював» і потенційну ТОП-тему

13:40 22 лютого 2018 року|Василь МОРОЗ

...А неплатників — до війська?

13:30 22 лютого 2018 року|Ігор НИКОРОВИЧ