Українство:Актуально
30 січня 2018 року.

Уроки Крут актуальні й досі

На Прикарпатті спом’янули героїв першого бою за незалежність УНР після проголошення її самостійності

Учора в Івано-Франківську активісти патріотичних організацій провели смолоскипну ходу на пам’ять про лицарський подвиг київських юнкерів та студентів, які загинули 29 січня 1918 року, захищаючи столицю щойно проголошеної суверенної Української держави від російсько-більшовицької навали. Марш на відзначення 100-річчя бою під Крутами розпочався ввечері на Вічевому майдані й проліг до Меморіального скверу, де відправили панахиду за загиблими та провели своєрідне фаєр-шоу.

А напередодні на території палацу Потоцьких в обласному центрі відтворили епізод із російсько-української війни 1918 року — фрагмент (переможний фінал) із реальних боїв військ Української Народної Республіки з підрозділами тодішнього більшовицького ревкому в Києві, що підняв повстання в місті проти Центральної Ради, та загоном червоних матросів, які йшли тим революціонерам на допомогуѕ Таке видовищне дійство подарували іванофранківцям ентузіасти низки військово–патріотичних клубів з різних міст України, які з’їхалися на Прикарпаття.

Власне, в інтернеті з’явився і трейлер «справжнього» кінофільму — історичний екшн «Крути 2018. Захист» із 52-мільйонним бюджетом, який почали знімати восени 2017-го й обіцяють випустити у прокат у жовтні-листопаді цього року. Але згадували цими днями не лише подвижників національної героїки. Йшлося й про те, що уроки Крут, тобто того драматичного моменту в історії молодої Української держави, коли її суверенність не було кому захищати від зовнішнього ворога, крім необстріляних учнів військових училищ, актуальні й досі. Бо з чимось подібним до цього ми зіткнулися було навесні 2014-го — браком належного проводу на державному рівні. Паралелі майже ідентичні. Адже 22 січня 1918 року Центральна Рада своїм знаменитим IV Універсалом не лише проголосила самостійність УНР, а й... розпустила по домівках тодішнє 1,5-мільйонне військо вже колишньої Російської імперії, що дислокувалося на українських теренах і більшість частин якого були готові присягти на вірність УНР. 

Тим часом Збройні сили України на момент анексії Криму й вибуху сепаратизму на Донбасі хоча формально й існували, та до захисту незалежності нашої держави, її територіальної цілісності морально і матеріально не були готові. Не спромоглися до організації негайної відсічі агресорам хоча б тими боєздатними силами, які були, і на тодішньому владному Олімпі. Як наслідок — частину української території ми втратили. І схоже — надовго.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Галицький реформатор

14:29 12 квітня 2018 року|Віктор ІДЗЬО

Галицький реформатор

15:25 22 березня 2018 року|Віктор ІДЗЬО. Доктор історичних наук.

«Крути» під Хустом

15:06 20 березня 2018 року|Юрій КРИВЕНЬ

Краще впадь, а не зрадь

16:12 13 березня 2018 року|Степан ГЕНИК. Професор

Життя, офіруване Україні

15:19 01 лютого 2018 року|Іван ЖИРИК. Голова правління Івано-Франківської обласної організації «Чорний Ліс».

Наші втрати не були марними, —

15:18 01 лютого 2018 року|В. М.

Незламна «Сурма»

15:12 01 лютого 2018 року| Софія МИСЬКО. Керівник гуртка «Юні політологи» Центру патріотичного виховання молоді ім. С. Бандери.

Тріумф українства

16:03 23 січня 2018 року

Сім думок про українську соборність

14:40 22 січня 2018 року|Сергій АДАМОВИЧ. Депутат обласної ради, доктор історичних наук, професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.