Українство:Зустрічі
28 грудня 2017 року.

У Ватикані і Римі відбулися презентації книг українського історика

Петро ЗАХІДНЯК

Із насиченої цікавими значущими подіями науково-освітньої подорожі до Італії та Ватикану повернулася делегація Інституту Східної Європи (ІСЄ) зі Львова. Її очолював уродженець Прикарпаття, директор ІСЄ, доктор історичних наук, професор, академік Академії Наук Вищої Школи України, лауреат премії ім. Короля Данила Віктор Ідзьо.

Ця поїздка була присвячена 770-річчю дуже важливої і для сучасної України історичної події — урівноправненню у Вселенській Церкві традицій української Церкви та проголошенню 1247 року папою Римським Іннокентієм IV українського королівства і коронації великого князя Данила на короля Руси-України.

Відвідини Апенін стало можливим завдяки запрошенню каноніка папської базиліки Санта Марія Маджоре преосвященного владики Іринея Білика та настоятеля церкви Santa Maria della pace (святої Марії Миру) в Неаполі о. Романа Войцехівського.

З нагоди 400-ліття заснування василіянського чину у ватиканській базиліці Санта Марія Маджоре відбулася презентація наукових праць відомого історика Віктора Ідзьо  «Українська держава ІХ-XIV століть» та «Українська Греко-Католицька Церква – згідно зі свідченнями джерел російських архівів». Ці та інші свої праці вчений подарував василіянському монастирю в Римі. Їх урочисто прийняв докторант отець Йосафат Коваль. 

На запрошення настоятеля церкви святої Марії Миру УГКЦ в Неаполі о. Романа Войцехівського делегація ІСЄ приїхала у це місто на відзначення 770-річчя значущої для України події та вшанування великої людини, що спричинилася до цього. Саме в Неаполі соборі святого Януарія покоїться прах папи Римського Іннокентія IV, який 1247 року визнав рівноправними у Вселенській Церкві український християнський обряд, традиції української Церкви та звичаї давньоукраїнської держави ХІІІ ст., а також проголосив утворення українського королівства й коронацію великого князя Данила на короля Руси-України. Тут академік В. Ідзьо презентував своє історичне дослідження «Українська держава ІХ-XIV століть».

Керівник української делегації В. Ідзьо після Служби Божої в соборі «Санта Марія Маджоре» презентував свою нову працю — «Українська Греко-Католицька Церква — згідно зі свідченнями джерел російських архівів». Він зосередив основну увагу на розділі «Папа Римський Климент VIII — укладач Берестейської унії та засновник Української Греко-Католицької Церкви». Як наголосив В. Ідзьо, папа Римський Климент VIII зробив доленосну справу як для української церкви, так і для української держави. На завершення вшанування Климента VIII львівські науковці разом із владикою Іринеєм заколядували перед «Яслами Ісуса Христа», що зберігаються соборі «Санта Марія Маджоре».

На запрошення віце-ректора, професора кафедри церковної історії, доктора церковної історії Григоріянського папського університету отця Яна Мікрута та за сприянням каноніка собору Санта Марія Маджоре владики УГКЦ Іринея Білика й участю докторанта отця Йосафата Коваля, ЧСВВ, відбулася наукова зустріч українських і польських вчених. Після презентації поляками своїх нових церковно-архівних досліджень про свою нову наукову працю «Українська Греко-Католицька Церква — згідно зі свідченнями джерел російських архівів» розповів  її автор — В. Ідзьо, сконцентрувавши основну увагу на розділі «Папа Римський Климент VIII — укладач Берестейської унії та засновник Української Греко-Католицької Церкви». На  неї наукову рецензію надав присутній на зустрічі доктор філософії Олег Огірко. Між істориками обох країн відбулася жвава дискусія з проблем дослідження джерел з українських, польських, римських та ватиканських архівів. 

Владика УГКЦ Кир Іриней Білик освятив у базиліці «Санта Марія Маджоре» прапор Інституту Східної Європи і побажав цьому навчальному закладові подальшої активної науково-освітньої діяльності на ниві світської та християнської освіти, науки та культури. З цим освяченим прапором науковці ІСЄ побували на зустрічі з Святійшим отцем Франциском, папою Римським.

Наукову працю В. Ідзьо «Українська держава в ІХ-XIV століттях», яку видано друком цього року в Івано-Франківську, також було презентовано на запрошення студентів і в Українській Папській Колегії святого Йосафата в Римі.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Лицарі волі

10:47 22 листопада 2018 року

Дорога до волі

15:59 15 листопада 2018 року|Ольга САВЧУК. Вчителька історії, директор Будинку культури села Вікторів.

Не заросла стежина до повстанської могили

15:04 08 листопада 2018 року|Ольга САВЧУК. Директор Будинку культури с. Вікторова.

Під музику дзвонів

14:12 01 листопада 2018 року|Богдан КІНДРАТЮК. Професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.

«Ми живемо, поки нас пам’ятають...»

13:14 25 жовтня 2018 року|Галина АРШИНОВА. Хмельниччина

Уперше за 70 років вшанували «Нечая»

13:07 25 жовтня 2018 року|Іван ЧОРНОЛІСЬКИЙ.

Відважних було семеро

13:04 25 жовтня 2018 року|Ігор АНДРУНЯК. Член Національної спілки краєзнавців України.

Велич і біль боротьби

15:11 18 жовтня 2018 року|Олег ВІВЧАРЕНКО

«Думати тілько про життя будучих поколінь...»

17:14 09 жовтня 2018 року|Володимир ГОНСЬКИЙ