Українство:Нові видання
01 лютого 2018 року.

Наші втрати не були марними, —

В. М.

так стверджує голова станиці Галицького братства 1-ї Української дивізії «Галичина» Української Національної Армії Михайло Мулик у своїй новій книжці, названій «На перехрестях долі» і приуроченій до 75-ї річниці створення дивізії «Галичина». Щедро ілюстроване автобіографічними світлинами автора, видання побачило світ у видавництві «Місто НВ» (Івано-Франківськ).

Власне, ця тоненька книжечка — всього на 65 сторінок — вагомо доповнює українську військову мемуаристику. Адже на її сторінках ідеться про бойовий шлях дивізії «Галичина». Причому автор щедро наводить і маловідомі подробиці про її участь у тих чи інших боях. Особливо їх багато в розповіді про битву під Бродами на Львівщині, яка тривала кільканадцять днів. Довідуємося зокрема про задум більшовицького командування відрізати українську військову частину від основних сил вермахту, що боронили підступи до Львова, і взяти в полон увесь її особовий склад...

Уже знаємо, що цим планам не судилося збутись. і головно — через стійкість і мужність бійців дивізії, котрі не здригнулися перед броньованою лавиною зі сходу. Вони не лише витримали її натиск, а й у підсумку грамотною обороною довірених їм рубежів рідної землі зірвали терміни взяття Львова, доведені з Москви маршалу Конєву, який командував наступом радянських військ на цьому відтинку фронту.

Героїзмом «дивізійників» навіть скористалися їхні союзники — у критичний момент німці встигли відтягти свої підрозділи, покинувши українців у «котлі». Проте і в цій ситуації «галичани» не здалися. Дивізія вирвалася з оточення, хоча на полі бою полягла більшість її бійців, а після доукомплектації продовжила воювати як цілісна бойова одиниця.

Втім, вартість її чину та втрат — не лише в жертовності вояків, котрі без вагань офірували свої життя на вівтар самостійної України, про яку мріяли й за яку боролися, хоч і воювали в чужинських одностроях. Легіонери «Галичини», як і повстанці УПА, по суті, перехопили ініціативу від своїх попередників — січових стрільців — і мовби передали її нинішнім захисникам української суверенності. інша річ, що цього наразі не визнають на більшій території нашої держави. Та коли Україна стане єдиною не лише завдяки кордонам, а й за духом, роль і значущість дивізії «Галичини» як у Другій світовій, так і в контексті всієї історії визвольної боротьби українського народу, належно оцінять. 

Цінність «На перехрестях долі» і в тому, що крізь призму минулого пан Михайло оцінює українське сьогодення. Через те в багатьох місцях текст книжки набуває публіцистичної гостроти й виходить далеко за рамки суто військової тематики. 

«Нам треба вчитися відчувати нерозривний зв’язок поколінь, які виростили велетнів духу, справжніх героїв, для яких Україна була понад усе, — зокрема стверджує він. — Подивімось, як за кордоном українці бережуть свою рідну мову, культуру, традиції, релігію. А ми з вами на своїй батьківській землі вирощуємо яничарів, запроданців, ворогів України. Бо хіба не таких ми обираємо на керівні посади в уряді, нагороджуємо високими державними нагородами? Прокиньмося від сплячки...».


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Галицький реформатор

14:29 12 квітня 2018 року|Віктор ІДЗЬО

Галицький реформатор

15:25 22 березня 2018 року|Віктор ІДЗЬО. Доктор історичних наук.

«Крути» під Хустом

15:06 20 березня 2018 року|Юрій КРИВЕНЬ

Краще впадь, а не зрадь

16:12 13 березня 2018 року|Степан ГЕНИК. Професор

Життя, офіруване Україні

15:19 01 лютого 2018 року|Іван ЖИРИК. Голова правління Івано-Франківської обласної організації «Чорний Ліс».

Незламна «Сурма»

15:12 01 лютого 2018 року| Софія МИСЬКО. Керівник гуртка «Юні політологи» Центру патріотичного виховання молоді ім. С. Бандери.

Уроки Крут актуальні й досі

15:35 30 січня 2018 року

Тріумф українства

16:03 23 січня 2018 року

Сім думок про українську соборність

14:40 22 січня 2018 року|Сергій АДАМОВИЧ. Депутат обласної ради, доктор історичних наук, професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.