Українство:Актуально
20 березня 2018 року.

«Крути» під Хустом

Делегація Івано-Франківщини взяла участь у вшануванні пам’яті оборонців Карпатської України

Юрій КРИВЕНЬ

15 березня на території меморіального комплексу «Красне поле» поблизу міста Хуста Закарпатської області, на місці першого збройного опору нацистським силам Угорщини напередодні Другої світової війни, відбувся урочистий мітинг, присвячений 79-й річниці проголошення незалежності Карпатської України. 

Участь у заході біля Пам’ятного Хреста, встановленого на честь загиблих карпатських січовиків, взяли керівники Закарпаття та всіх районів області. Цього року до вшанування пам’яті героїв Карпатської України долучилися й гості — керівники Івано-Франківської, Львівської та Полтавської обласних рад.  

Мітинг розпочався Державним Гимном України та військовим салютом. Присутні вшанували пам’ять полеглих на місці героїчного  бою карпатських січовиків — оборонців молодої незалежної Карпатської України — хвилиною мовчання. «Захисники Карпатської України продемонстрували світові, що за Карпатами живуть українці, які разом зі своїми братами з другого боку гір прагнуть жити в єдиній національній державі. Сьогодні з упевненістю можна сказати, що подвиг на «Красному полі» стоїть в одному ряду з подвигом героїв Крут, оборонців Донецького аеропорту, інших мужніх захисників української землі. і наш обов’язок — повернути й увічнити імена творців Карпатської України, її захисників», — наголосив у своїй промові голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль.

«Це Крути під Хустом. Так ми називаємо подію, коли проти набагато потужніших сил агресора виступили патріотично налаштовані військовики та громадськість. Це приклад справжньої жертовності та любові до України. У той час на захист та допомогу молодій Українській державі в боротьбі проти агресора з’їжджалися патріоти з усієї України. Серед них — Юрій Горліс-Горський, уродженець Полтавщини», — заявив голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький. Він підкреслив, що вшанування подвигу карпатських січовиків за участю представників різних областей України символізує єдність українського народу.

Івано-Франківщину на урочистостях представляли голова обласної ради Олександр Сич, його перший заступник Василь Гладій і заступник Сергій Басараб. Вітаючи учасників мітингу від імені Прикарпаття, голова облради Олександр Сич наголосив, що Карпатська Україна зробила вагомий внесок в українське державотворення. 

«Сторінка історії Карпатської України стоїть поряд з іншими формами державотворення — ЗУНР, УНР, відновленої держави у Львові в 1941 році. Переконаний: якби не ці зусилля українського державотворення, невідомо, чи постала б Українська держава після розпаду СРСР. А якщо б постала, чи набула б вона тих зовнішніх українських форм, які вона має. І сьогодні ми докладаємо зусиль, аби наповнити її українським змістом», — зазначив Олександр Сич. Він додав, що історія Карпатської України дає нинішнім учасникам українського державотворення важливі уроки. «По-перше, Карпатська Україна перебувала у складі Чехословаччини, і хоч на той час це була найбільш демократична держава Європи, у ній українці були людьми другого сорту. До останнього моменту свого існування ця держава не виконувала своїх міжнародних зобов’язань, щоб надати повноцінну автономію Карпатській Україні. З цього випливає, що тільки у власній державі українець може почуватися вільно і гідно, бо будь-яка чужа країна буде йому мачухою. По-друге, тільки-но народившись, Карпатська Україна загинула. Ми повинні бути сильними, аби ніколи не піддавати ризикові свою землю. Щоб бути сильними, треба навести порядок у власній державі, треба нарощувати свою економічну і військову потужність, щоб не повторилася ситуація 1939 року, коли долю Карпатської України вирішували у чужих державах і чужих столицях. 

Аби сьогодні, у цей складний для нас час, нашу долю не вирішували ні в Москві, ані в Брюсселі, ані у Вашингтоні, а тільки у Києві», — підкреслив голова обласної ради.

Керівники Закарпаття і гості, а також міські голови та керівники районів Закарпатської області, правоохоронних органів, представники громадських об’єднань та пересічні громадяни, які прийшли вшанувати пам’ять героїв Карпатської України, поклали квіти до підніжжя Пам’ятного Хреста. Мітинг завершився добіркою стрілецьких пісень у виконанні Заслуженого академічного закарпатського народного хору, після чого представники духовенства відслужили екуменічну панахиду за полеглими січовиками.

Святкування річниці проголошення Карпатської України супроводжувалось серйозними заходами безпеки. Мікроавтобус, в якому пересувались журналісти з Прикарпаття, тричі перевіряли правоохоронці. Як з’ясувалося, такі заходи не були безпідставними. На межі Закарпаття і Львівщини правоохоронці затримали зо три десятки осіб з битами, ножами і балаклавами. Невідомі їхали на чотирьох автівках у бік Закарпаття з боку Львівщини трасою Київ—Чоп. Їх затримали на посту Нижні Ворота працівники поліції та СБУ, які в ці дні працюють у посиленому режимі. Затримані наполягали, що їхали на Закарпаття кататися на лижах і, мовляв, тому мали таке «екіпірування». Їх забрали до Воловецького райвідділу поліції для з’ясування всіх обставин. А вже наступного дня у Береговому поруч зі спортбазою «Закарпаття» невідомі розбили скло у дев’яти автомобілях. Об’єктами нападу стали суто автомобілі з угорськими номерами. Авто з українськими номерами, які були припарковані поруч, залишилися неушкодженими. Виглядає, що хтось знову хоче використати «закарпатську карту» для розпалювання міждержавного протистояння. 

З часу трагічних подій Карпатської України минуло майже 80 років, однак загрози, з якими українці тоді не зуміли впоратися, актуальні і сьогодні. Уроки історії потрібно вивчити, щоб кривава бійня на «Красному полі» не повторилася знову. 


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Лицарі волі

10:47 22 листопада 2018 року

Дорога до волі

15:59 15 листопада 2018 року|Ольга САВЧУК. Вчителька історії, директор Будинку культури села Вікторів.

Не заросла стежина до повстанської могили

15:04 08 листопада 2018 року|Ольга САВЧУК. Директор Будинку культури с. Вікторова.

Під музику дзвонів

14:12 01 листопада 2018 року|Богдан КІНДРАТЮК. Професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.

«Ми живемо, поки нас пам’ятають...»

13:14 25 жовтня 2018 року|Галина АРШИНОВА. Хмельниччина

Уперше за 70 років вшанували «Нечая»

13:07 25 жовтня 2018 року|Іван ЧОРНОЛІСЬКИЙ.

Відважних було семеро

13:04 25 жовтня 2018 року|Ігор АНДРУНЯК. Член Національної спілки краєзнавців України.

Велич і біль боротьби

15:11 18 жовтня 2018 року|Олег ВІВЧАРЕНКО

«Думати тілько про життя будучих поколінь...»

17:14 09 жовтня 2018 року|Володимир ГОНСЬКИЙ