:Українство
07 листопада 2018 року.

Гуцульська республіка була складовою ЗУНР

10 листопада в Ясіні Рахівського району на Закарпатті відбудеться Міжнародна наукова конференція «Гуцульська республіка – феномен творення української державності на Закарпатті періоду національної революції», що стане одним з наукових і громадських заходів на відзначення 100-річчя революції й державотворення на західноукраїнських землях, зокрема вікового ювілею ЗУНР. Адже восени 1918-го в містах і селах Закарпаття виникли українські народні ради, які на початку свого існування порушували питання про приєднання краю до України. Серед них вирізнялася заснована в листопаді 1918 р. Гуцульська народна рада в Ясіні, що ухвалила рішення про приєднання східних районів Закарпаття до ЗУНР. Апогеєм національного змагу українців Закарпатської Гуцульщини стало проголошення на початку 1919 р. в цьому містечку Гуцульської республіки, керівники якої вважали її складовою ЗУНР. Ця подія стала важливим етапом не лише в розвитку політичного життя на Закарпатті, а й всеукраїнського державотворчого процесу.
Організаторами конференції є Закарпатські ОДА й обласна рада, Рахівські РДА і районна рада, кафедра історії України Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, ГО «Всеукраїнське товариство «Гуцульщина» та Ясінянська селищна рада. Робота міжнародного наукового форуму триватиме за такими основними напрямами: початки етнонаціональної самоідентифікації українців Закарпаття; зовнішні і внутрішні чинники самовизначення Закарпаття в 1918–1919 рр.; Листопадовий державницький чин у Галичині та відгомін цих подій на Закарпатській Гуцульщині; становлення і функціонування органів української влади на Закарпатській Гуцульщині: правовий, військово-політичний і соціально-економічний аспекти; питання співпраці Гуцульської республіки та ЗУНР; визначні постаті Гуцульської народної ради і Гуцульської республіки: реконструкція їхньої діяльності; Гуцульська республіка у спогадах очевидців і активних учасників подій; Гуцульська республіка в сучасній історіографії та історичній національній пам’яті.
У роботі наукової конференції візьмуть участь науковці і краєзнавці зі Словаччини та Румунії. Серед учасників – науковці з Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, Ужгородського національного університету, Львівського національного університету ім. І. Франка, Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, краєзнавці і музейні працівники з різних куточків Закарпатської, Галицької і Буковинської Гуцульщини, а також представники Фундації українських гуцулів Румунії.
Конференція має на меті узагальнити історіографічні й археографічні здобутки та методологічні аспекти з вивчення історії національної революції на західноукраїнських землях, проблем національно-визвольного руху, соборності етнічних українських земель, зокрема Закарпаття і Східної Галичини.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Не заросла стежина до повстанської могили

15:04 08 листопада 2018 року|Ольга САВЧУК. Директор Будинку культури с. Вікторова.

Під музику дзвонів

14:12 01 листопада 2018 року|Богдан КІНДРАТЮК. Професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.

«Ми живемо, поки нас пам’ятають...»

13:14 25 жовтня 2018 року|Галина АРШИНОВА. Хмельниччина

Уперше за 70 років вшанували «Нечая»

13:07 25 жовтня 2018 року|Іван ЧОРНОЛІСЬКИЙ.

Відважних було семеро

13:04 25 жовтня 2018 року|Ігор АНДРУНЯК. Член Національної спілки краєзнавців України.

Велич і біль боротьби

15:11 18 жовтня 2018 року|Олег ВІВЧАРЕНКО

«Думати тілько про життя будучих поколінь...»

17:14 09 жовтня 2018 року|Володимир ГОНСЬКИЙ

А про 100-річчя ЗУНР часом не забули?

13:37 13 вересня 2018 року|Василь БАБІЙ

ДЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОСТІ БЕЗ... НЕЗАЛЕЖНОСТІ?

14:41 23 серпня 2018 року|Степан ПРИЙМА

Опора миру в світі,

14:16 23 серпня 2018 року|Ярема ПЕТРІВ