:Українство
13 вересня 2018 року.

А про 100-річчя ЗУНР часом не забули?

Василь БАБІЙ

Ще півтора місяця до тієї дати – 1 листопада, коли сповниться 100 років від часу постання Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР), яку ще називали просто Республікою. Це, як на мене, шалена дата! Століття! Звучить ювілейно, урочисто, велично. Але річ не у дзвоні пишних слів, а в сприйнятті історичної миті, в її пошануванні, в її  вислідах і уроках.

Веду мову про відзначення 100-річчя ЗУНР. Не думаю, звичайно, що про це забули в органах влади та відповідних інституціях області, бо таки щось роблять у плані підготовки до такої події. Власне, ще торік до цієї справи доклалася обласна організація НСПУ. До 99-ї річниці ЗУНР за сприяння начальника управління культури та релігій облдержадміністрації Володимира Федорака голова ОО НСПУ Євген Баран і поетеса Світлана Бреславська підготували й випустили у світ альманах «Зродились ми великої години» (до речі, ідея проекту належить поету Богданові Томенчуку). Автор цих рядків видав невелику збірку есеїв «Непотоплена Атлантида» і комплект листівок-портретів з текстом про діячів ЗУНР. Журнал «Перевал» у двох останніх числах подав також матеріали названої тематики. І все-таки, на мою думку, ми десь спізнюємося.

...На початку серпня побував у Парижі. На кожному кроці в метро, на вулицях – гарна реклама історичної гри, де є дата: 1918 рік, коли перемогою Англії, Росії і Франції та їхніх союзників над кайзерівською Німеччиною закінчилася Перша світова війна. Але це ж і рік ЗУНР, подумав тоді. Гадаю, що час і в нас замість (чи поруч) набридливих рекламних бігбордів вивісити тематичні плакати, присвячені 100-річчю ЗУНР.

Не сумніваюся, що у сферах освіти й культури області не стоять осторонь цієї справи. Але, як на мене, ще недостатньо працюють у тому ключі. Тим часом в освітніх закладах варто прочитати на уроках історії короткий спецкурс з історії ЗУНР. У всіх установах культури могли би провести тематичні тижневі, а то й місячні акції на відзначення цієї дати з великими концертами.

Варто знайти можливість і кошти та організувати виїзди істориків, письменників у райони, в села для проведення бесід, виступів, презентацій. У населених пунктах, вихідці з яких були державними діячами ЗУНР, варто встановити (там, де ще цього не зробили, звісно) пам’ятні дошки цим діячам чи погруддя. У всьому краю мали би відбутися круглі столи, наукові конференції, на яких історію ЗУНР фахово розглянули би у контексті нинішньої політичної ситуації у державі.

Обласна організація НСПУ вже ініціювала заснування літературної премії ім. Миколи Євшана, письменника і воїна Української Галицької Армії (УГА). І тепер – слово за владою.

І ще одне. Геральдичним знаком багатьох європейських міст є фігури левів. На це зображення натрапляємо й нині на їхніх вулицях, і воно надає їм величі й урочистості. Нагадаю, що й на прапорі Галицько-Волинської держави на синьому тлі красувався золотий лев. Під такою ж символікою виступали й українські січові стрільці та вояки УГА. Письменник Юрій Шкрумеляк у своїх спогадах пише, що січових стрільців у Києві зустрічали прапори і плакати із зображенням лева. Гадаю, що й Івано-Франківськ прикрасило би,  скажімо, панно із зображенням величного лева з гербом та написом на ньому «100 років ЗУНР»...

Дата, слава якої сяє вже 

100 літ, не має пройти повз нашу увагу, і її гідне відзначення буде добрим вшануванням пам’яті тих, хто поклав життя за Українську державу.

Мені подобаєтьсяіншого користувача це сподобалося


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Лицарі волі

10:47 22 листопада 2018 року

Дорога до волі

15:59 15 листопада 2018 року|Ольга САВЧУК. Вчителька історії, директор Будинку культури села Вікторів.

Не заросла стежина до повстанської могили

15:04 08 листопада 2018 року|Ольга САВЧУК. Директор Будинку культури с. Вікторова.

Під музику дзвонів

14:12 01 листопада 2018 року|Богдан КІНДРАТЮК. Професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.

«Ми живемо, поки нас пам’ятають...»

13:14 25 жовтня 2018 року|Галина АРШИНОВА. Хмельниччина

Уперше за 70 років вшанували «Нечая»

13:07 25 жовтня 2018 року|Іван ЧОРНОЛІСЬКИЙ.

Відважних було семеро

13:04 25 жовтня 2018 року|Ігор АНДРУНЯК. Член Національної спілки краєзнавців України.

Велич і біль боротьби

15:11 18 жовтня 2018 року|Олег ВІВЧАРЕНКО

«Думати тілько про життя будучих поколінь...»

17:14 09 жовтня 2018 року|Володимир ГОНСЬКИЙ
Вот сюда . Купить болгарку в интернет магазине Ukrelectro.com.ua