:Спорт
25 жовтня 2018 року.

У Коломиї кують перемоги

Дмитро ЛАЩУК: Кожен тренер дорожить своїм вихованцем, вкладає в нього душу, здоров’я, час і кошти

Богдан БІЛЕЦЬКИЙ

Бокс належить до одного з найпопулярніших видів спорту в Україні. І в радянські часи, і в роки нашої незалежності українські боксери завдяки гучним перемогам були і є добре відомі в Європі та світі. Нині люди знають професіоналів Віталія і Володимира Кличків, Олександра Усика, Василя Ломаченка та інших боксерів. Та й любительський бокс непогано розвивається в багатьох областях і містах. Спортивний експерт «Галичини» і депутат обласної ради Дмитро ЛАЩУК розповідає про коломийську школу боксу, що є однією з найкращих в Україні.

— Пане Дмитре, Коломийщина — ваш рідний регіон. Після того, як покинули футбол, Ви багато років займалися боксом. Де і в яких умовах?

— Футбол я залишив у 18 років, тобто у 1991-му. Пригадуєте цей перехідний період? Перед референдумом було проголошено Акт про незалежність України. Настав час, коли мені було незрозуміло, що далі робити, де працювати, грати у футбол чи ні. А мріяв я поїхати за кордон і виступати за якусь професійну команду й таким чином влаштувати своє майбутнє. Мрія, на жаль, не здійснилася, і після роздумів вирішив завершити футбольну кар’єру і почав займатися боксом. Чому? Я любив силові види спорту, а найбільше — бокс. Тренувався в нормальних умовах у Коломиї в боксерському залі спорткомплексу «Локомотив» Львівської залізниці. Там, крім боксу, діяли інші спортивні секції. і заодно скажу: ще тоді коломийську школу боксу шанували, а згодом вона стала найкращою в області. А можливо, і в Україні.

— І в радянський період цей вид спорту тут шанували...

— Не буду згадувати про радянські часи, бо не дуже їх пам’ятаю. Але знаю, що в Коломиї були майстри спорту СРСР. Зате добре пам’ятаю першого майстра спорту в Коломиї в роки незалежності. Це Василь Палійчук — фіналіст чемпіонату України або фіналіст Кубка України. Палійчук у збірній України у своїй ваговій категорії мав серйозного конкурента — срібного призера Олімпіади в Барселоні 1992 року львів’янина Ростислава Зауличного. Тому коломиянин у збірній перебував у ролі другого номера.

— А хто ще з коломийських боксерів прославив не лише нашу область, а й Україну?

— Щодо нагород, то Коломия на Прикарпатті їх має найбільше. Є одна олімпійська медаль. «Бронзу» в Сіднеї в 2000 році завоював Андрій Федчук (на жаль, покійний). Крім того, Андрій був багаторазовим чемпіоном України, призером чемпіонату світу серед молоді в Аргентині, призером чемпіонату Європи серед дорослих. 20-річного заслуженого майстра спорту тодішній президент Леонід Кучма нагородив медаллю «За мужність».

Титулованим був і заслужений майстер спорту Володимир Колесник — семиразовий чемпіон України, срібний призер чемпіонату світу в Белфасті (Північна Ірландія), володар Кубка Європи в Греції, призер ігор доброї волі. 

У Коломиї є понад 20 майстрів спорту — чемпіонів і призерів чемпіонатів України, володарів кубків України, переможців різних всеукраїнських і міжнародних турнірів, матчевих зустрічей у складах збірної України.

— Пане Дмитре, без кваліфікованих кадрів не було би і сильних боксерів. Назвіть хоча б кілька імен тренерів, що домоглися вагомих результатів у своїй роботі?

— Найбільше тренерських досягнень у заслуженого тренера України, заслуженого працівника фізичної культури і спорту України Івана Данилишина. Його вихованці — це згадані Андрій Федчук і Володимир Колесник, є багато призерів і чемпіонів України. Тарас Степаняк підготував дворазового чемпіона Європи серед юнаків Ярослава Михайлушка і призера Європи у цій віковій категорії Арсена Дмитрука. Хороших спортсменів готують Михайло Ніновський, Ярослав і Олексій Данилишини — племінники Івана Далинишина. Не можу не згадати Івана Ющенка, який тренує жінок. І не просто тренує, а виховав двох талановитих дочок. Яна Зав’ялова — майстер спорту міжнародного класу, Анна Рогович — майстер спорту. Свого часу так сталося, що іван Ющенко займався тренерською діяльністю в Азербайджані, а його дочки виступали за цю країну. Отож Яна, змагаючись за Україну, стала призеркою Європи, а за Азербайджан — срібним призером чемпіонату світу та учасницею Олімпійських ігор. Анна — призерка Європи за Азербайджан.

— Ви назвали і відомих боксерів, і відомих тренерів, а де вони готують спортсменів і кують великі перемоги?

— Там, де я розпочинав боксувати, — в «Локомотиві» Львівської залізниці. Цей спорткомплекс багатопрофільний: у ньому є боксерський зал, зал важкої атлетики, ігровий, тренажерний і багато чого іншого. Створено всі умови для тренувань і змагань, при спорткомплексі для спортсменів є готель. Сюди приїздять доросла, молодіжна та юнацькі збірні України, тут відбувалися матчеві зустрічі: Україна — Франція, Україна — Німеччина, Україна — США, Україна — Білорусь.

Після Різдва у спорткомплексі «Локомотив» доросла національна збірна проводить двотижневі або тритижневі збори. Пригадую, у 1996 році приїжджав олімпійський чемпіон Володимир Кличко, потім в Коломиї побували призер Олімпійських ігор в Атланті Олег Кирюхін, срібний призер чемпіонату світу і чемпіон світу серед професіоналів  Сергій Дзинзарук, срібний призер Олімпійських ігор у Сіднеї, чемпіон світу серед професіоналів Андрій Котельник, брати Сидоренки (Володимир — призер Олімпійських ігор у Сіднеї і чемпіон світу серед професіоналів, а Валерій — призер Європи), «українські отамани» — Василь Ломаченко, Олександр Усик, Олександр Гвоздик, Денис Берінчик, Євген Хитров. Останнім зі знаменитостей покутське місто відвідав чемпіон світу Олександр Хижняк.

Завдякии сприятливій обстановці молоді боксери мали змогу потренуватися з гостями, поспілкуватися, сфотографуватися з ними.

— Невже фінансування спорткомплексу здійснює лише Львівська залізниця, коли зважити на великий організаційний і змагальний розмах «Локомотиву»?..

— Не пригадую коли саме, але я був при тому, як до Коломиї, будучи ще професійним боксером, приїжджав Віталій Кличко разом з президентом компанії «Немиров», щоб долучитися до фінансування спортивної інфраструктури «Локомотиву». Також до покращення матеріально-технічної бази спорткомплексу доклався і фонд Кличка. А решта лежить на Львівській залізниці

— У Коломиї, крім «Локомотиву», ще десь розвивається бокс?

— Щоб був ринг, то іншого місця для тренувань немає. Але перші боксерські навички діти отримують в ДЮСШ.

— З нашої розмови випливає, що Коломия славна боксом. А які перспективи зростання мають спортсмени? Наприклад, у футболі таланти забирають спортшколи Львова чи Києва, клуби «Карпати», «Динамо» чи «Шахтар»ѕ

— Нагадую, що коломийська школа боксу є, напевно, найкращою в Україні. Багато залежить від кваліфікації тренерів і умов для розвитку. У місті все це є, а такого, як у футболі, не буває. Кожен тренер дорожить своїм вихованцем, вкладає в нього душу, здоров’я, час і кошти. Принаймні я не знаю, щоб наші боксери переїжджали в інші міста. Навпаки, до Коломиї приїжджають. Приміром, у 2013 році до міста приїхали брати Володимир і Роман Мозильови, котрі тут стали майстрами спорту, а тепер тренують молодь. Якщо тренер виховав призера Олімпійських ігор, призера чемпіонату світу, то хіба від нього хтось буде йти?..

— І на завершення — про деякі тривожні факти. У першій половині 90-х  років минулого століття криміналітет у своїх розбірках і захопленнях власності часто використовував спортсменів із силових видів спорту, в тому числі й боксерів. Нині, в час економічної кризи і війни на сході України, таке може повторитися. Втім, останніми роками ми стаємо свідками рейдерських захоплень і різних інших нападів з участю людей зі спортивною статурою. Що можете сказати про це?

— Я не заперечую цих фактів. Однак люди, які серйозно займаються боксом і їздять на змагання, ніколи такими речами не будуть займатися. Вони стійкі не лише фізично, а й духовно і морально.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Володимир Ковалюк: «Прикарпаття» піднімає планку

09:56 13 грудня 2018 року|Богдан БІЛЕЦЬКИЙ

Президент — під підозрою

14:52 06 грудня 2018 року|Богдан БІЛЕЦЬКИЙ

Тріумф «Хіміка» запам’ятався назавжди

14:50 06 грудня 2018 року|Василь ТКАЧУК. Газета «Нафтохімік-Калуш».

Уболівальники виграли, але чемпіонат програв

15:17 22 листопада 2018 року|Богдан БІЛЕЦЬКИЙ

Визначитися з пріоритетами

09:12 15 листопада 2018 року|Богдан БІЛЕЦЬКИЙ

Майстерність... «під градусом»

10:15 08 листопада 2018 року|Богдан БІЛЕЦЬКИЙ

НОВИНИ СПОРТУ

14:56 01 листопада 2018 року|Богдан БІЛЕЦЬКИЙ

Усе вирішить друге коло

14:53 01 листопада 2018 року

Де ми живемо — В Україні чи Росії?..

14:51 01 листопада 2018 року|Богдан БІЛЕЦЬКИЙ

НОВИНИ СПОРТУ

14:31 23 жовтня 2018 року|Богдан БІЛЕЦЬКИЙ