Спорт:Наші інтерв`ю
18 липня 2017 року.

Хто кращий, той і вище

Не має бути близьких чи далеких до федерації команд

Богдан БІЛЕЦЬКИЙ

Минулого сезону чемпіонат і першість області з футболу серед команд першої та другої ліг відбулися у форматі «осінь—весна». Як сказав в одному з інтерв’ю «Галичині» голова обласної федерації футболу Тарас Клим, це рішення далося нелегко, однак на таку схему перейшов увесь аматорський футбол в Україні, тобто долучився до європейського футболу. А ось як новий формат вплинув на підсумкові результати сезону.

Перша ліга: «Карпати» (Коломия) — 62 очки, «Колос Городенківщини» (Городенка) — 51, ФК «Калуш» — 48, «Гал-Вапно» (Галич) — 45, «Карпати» (Брошнів-Осада) — 42, ФК «Битків» — 33, «Тепловик-ДЮСШ №3» (Івано-Франківськ) — 33, ФК «Турка» — 31, «Нафтовик» (Долина) — 24, «Бескид» (Надвірна) — 24, «Карпати» (Болехів) — 19, «Вихор» (Ямниця) — 15, «Придністров’я» (Тлумач) — 11.

Друга ліга: НФК «Бурштин» — 61, «Касова» (Бовшів) — 59, «Медик-Лісівник» (Солотвин) — 44, «Карпати» (Кути) — 42, «Покуття» (Снятин) — 38, «Черемош» (Верховина) — 34, ФК «Рогатин» — 34, «Гуцульщина-ДЮСШ» (Косів) — 30, «Сокіл» (Павлівка) — 28, «Нептун-Покуття» (Заболотів) — 27, «Хутровик» (Тисмениця) — 26, «Прут» (Делятин) — 12, «Арсенал» (Вербовець) — 5.

Про футбольне життя області — розмова зі спортивним експертом «Галичини» і депутатом обласної ради Дмитром Лащуком.

Виживає той,  хто грошовитіший

— Пане Дмитре, чемпіонат і першість області проводили за форматом «осінь—весна». Як уже було сказано, рішення обласної федерації на місцях сприймали неоднозначно. Ось завершився сезон: які враження від організації змагань у вас і в тих людей, які були противниками нововведення?

— Проведено чемпіонат і першість, визначено чемпіона і призерів області, переможця другої ліги та її призерів, володарів Кубка області та Суперкубка. На перший погляд все ніби успішно, але при цьому виникають слушні зауваги. Я спочатку висловлю свою думку, а потім визначу позиції деяких учасників змагань.

Найбільше претензій до зимової перерви між першим і другим колами. і насамперед тому, що п’ять місяців клуби повинні фінансово утримувати футболістів, а в багатьох із них бюджети невеликі і це робити дуже важко. і в таких умовах виживає той, хто грошовитіший. А от із слабших, як правило,  провідні гравці втікають до інших команд, і можлива ситуація, коли після першого кола команда була в лідерах, а в другому потрапляє до розряду «середняків». Власне, майже всі клуби прив’язані до місцевих бюджетів — сільських, селищних, міських і районних. А нині економічна ситуація така, що не завжди можна вчасно отримати кошти з бюджету. Зокрема у весняний період змагань.

Друга проблема — підготовка футбольних полів, бо пізньої осені і ранньої весни вони не готові до проведення чемпіонату та першості. Їхня низька якість впливає на результати команд і на вболівальницький інтерес до гри. Так ось, суб’єктивно я на 70 відсотків проти формату «осінь—весна».

Спілкуючись з деякими президентами клубів і їх представниками, я теж знайшов однодумців. Негативно до нового формату ставиться президент коломийських «Карпат» Олександр Тарасюк, який теж нарікає на великі фінансові витрати. Врешті-решт, його можна зрозуміти, бо, крім міського бюджету, команду фінансує він зі своїми друзями. Кошти потрібні й на підготовку футбольного поля. Річ у тім, що поле досі готували раз на два тижні, а за нинішніх умов доводиться робити це щотижня. Пояснюю, чому. Згідно з календарем, колись дорослі та юнаки змагалися в один день, а тепер юнаки грають на виїзді в суботу, а дорослі — вдома в неділю, і навпаки. До того ж тепер треба забезпечувати транспортом два виїзди — окремо для дорослих і юнаків. Знову ж таки, через бюджетні витрати швидше негативно, ніж позитивно, ставляться до цієї схеми представники команд «Колос Городенківщини» — іван Приймак і «Гал-Вапно» — Володимир Магаль.

— Вони знають, про що кажуть, адже є депутатами обласної ради і мають справу з обласним бюджетом. А чи є ще «нейтральні» люди?

— До них, напевно, можна зачислити селищного голову Брошнева-Осади івана Шекеринця. Через брак коштів він незадоволений тим, що доросла команда недоукомплектована (в її складі лишень 10-12 футболістів), тож до «основи» доводиться залучати юнаків.

— Очевидно, це дає велику користь, адже юнацька команда «Карпат» з Брошнева-Осади стала чемпіоном області.

— Як ми уже зазначали, згідно з регламентом чемпіонату, юнаки не грають в один день з дорослими, тому заодно можуть виступати і за дорослих. У контексті цього слова принагідно висловлю ще одну критичну думку. Зрозуміло, що футбол без уболівальників не є футболом. А якщо в суботу на матч юнаків приходять 10-15 уболівальників?.. Це, звичайно, передусім стосується сіл, бо в суботу їх жителі завжди зайняті роботою і буває, що людина не має змоги подивитися на гру сусіда або навіть сина.

— Пане Дмитре, я зрозумів, що ви за те, аби повернутися до системи, коли дорослі та юнаки грали в один день — в неділю.

— Я так категорично питання не ставлю...

— Разом зі схемою змагань «осінь—весна» перша і друга ліги, на мою думку, добре структурно виглядали. Чи вплинуло це суттєво на якість футболу в області?

— На якість гри впливає не структура, а кваліфікація футболіста, його мотивація та якість футбольного поля...

Всі причетні до успіху

— Перейдімо до турнірних результатів. Найбільша увага — до першої ліги. Яке загальне враження справляє її турнірна таблиця?

— Бачачи всі команди, вважаю турнірну таблицю закономірною. Все відповідає рівню організації роботи клубів та фінансування. Хто кращий, той у таблиці і вище...

— Коломийські «Карпати», президентом клубу яких колись ви були, набагато відірвалися від своїх основних конкурентів. Завдяки чому це сталося, і як ви оцінюєте хід боротьби команди протягом сезону?

— Завдяки, мабуть, уболівальникам. Я розумію, що вони у футбол не грають, але постійно відвідували стадіон, завзято підтримували свою команду.

— Щодо гри, то в телефонній розмові тренер «Карпат» Любомир Корнута не захотів виділяти когось із гравців, мовляв, всі причетні до успіху, всі, незважаючи на ігрові амплуа, забивали м’ячі у ворота суперників.

— У команді — розумне поєднання досвіду з молодістю. Серед досвідчених футболістів є й колишні гравці з колективів майстрів різних ліг чемпіонату України: півзахисники Андрій Ковальчук («Скала», Стрий), Андрій Шипко («Шахтар-2», Донецьк; «Зірка», Кіровоград), ігор Кусецький («Тернопіль»), нападник Андрій Олійник («Лукор», Калуш; «Прикарпаття», Івано-Франківськ), захисник Роман Шифер («Оболонь», Київ), воротар Юрій Кисилиця («Дніпро-2», Дніпропетровськ, і студентська збірна України).

Треба також віддати належне керівництву: президентові клубу Олександрові Тарасюку, який згуртовував колектив і вчасно виплачував зарплати футболістам і тренерові Любомирові Корнуті, який добре готував команду до ігор. Протягом усього чемпіонату команда діяла дуже ефективно, а натомість інші провідні колективи непередбачувано втрачали очки. Це свідчить про високий рівень «Карпат», котрі планують виступати в аматорському чемпіонаті України.

— Другий і третій призери — «Колос Городенківщини» і ФК «Калуш». Калушани уже в попередні сезони тягнулися до лідерів обласного футболу. А на фініші прямо-таки здивували городенківці, які після першого кола відставали від калушан на п’ять очок.

— До речі, перед початком сезону коломийські «Карпати» вважали своїми основними конкурентами за чемпіонство саме «Колос Городенківщини» і ФК «Калуш». Хто навесні добре виступав, той і здобув хороші підсумкові результати. Городенківці піднатужилися, а калушани цього не зробили. Наприклад, за чотири тури до кінця чемпіонату в боротьбі із супротивниками вони втратили п’ять очок. Хоча в обох командах — добра організація гри і стабільне фінансування.

— «Карпати» з Брошнева-Осади ми звикли бачити в числі лідерів чемпіонату. А вони, за підсумками сезону, лише на п’ятому місці, а на четвертому — «Гал-Вапно» з Галича.

— Я бачив у грі «Гал-Вапно», це досить добротна команда. На мій погляд, кінцівку вона провалила, тобто поступилася своїм конкурентам у боротьбі за призові місця. Це ознака того, що бракує досвіду. А от «Карпати» з Брошнева-Осади минулого чемпіонату були слабшими за попередні. На це були свої причини: колектив покинули кілька провідних гравців і президент клубу Володимир Сальваровський. Попри все, команда в майбутньому має непогані перспективи, адже зростає талановита молодь, яка здобула перше місце в юнацькій першій лізі.

— Що скажете про інші команди першої ліги, хто в чемпіонаті міг виступати краще, а хто виступав на своєму рівні.

— Як я вже зауважував, турнірна таблиця закономірна. Там немає, приміром, різниці між шостим і восьмим місцями. Якщо зважити на ситуацію, а саме: на малу кількість вправних гравців і недостатнє фінансування, то команди змагалися як могли.

Переміг сильніший  і досвідченіший

— У другій лізі суперництво за лідерство велося між командами «Касова» з Бовшева і НФК «Бурштин». і лишень в останньому турі бурштинці вдома, розгромивши бовшівців з рахунком 4:1, стали чемпіонами ліги. Чому так сталося? Тим часом, «Касова» постійно лідирувала в турнірній таблиці...

— Та бурштинці завершили б і перше коло на першому місці, але в останньому турі на виїзді зазнали поразки від бовшівців (0:1). Загалом переміг сильніший і досвідченіший колектив. 

— У телефонній розмові президент клубу Богдан Максимчак сказав, що вони ставили завдання вийти переможцями ліги ще перед початком сезону. Для цього у них були вагомі підстави: фінансування з боку «ДТЕК Бурштинська ТЕС», сприяння міської влади (міський голова Бурштина Роксолана Джура постійно відвідує матчі команди), велика прихильність уболівальників.

— Скажімо, уболівальники ще добре пам’ятають всеукраїнський першоліговий бурштинський «Енергетик», за який свого часу виходили на поле, а тепер грають за НФК «Бурштин», Андрій Чернов, Ярослав Деренюк, Тарас Воробець, Андрій Бендер. Втім, чемпіонство також юнацького складу другої ліги ще більше підсилюють перспективи дорослої команди. Більше того, юнаки Бурштина виграли проведений нинішнього року перший в області Суперкубок серед юнаків.

— Як далі сказав Богдан Максимчак, перейшовши в першу лігу, їхня команда намагатиметься пробитися до аматорського чемпіонату України.

— Зрозуміло, що клубові з Бурштина за рівнем майстерності нічого робити в другій лізі. Окрім «Касової» з Бовшева, їм нема більше з ким боротися. інші команди, за які дуже вболіває місцева публіка, відверто слабкі.

— Завжди лунали нарікання на погане суддівство. А яким воно було у минулому сезоні?

— Наразі не проглядалося яскраво окресленого намагання допомогти одній чи іншій команді. Звісно, трапляються помилки, але, на жаль, такий рівень кваліфікації теперішніх суддів.

— І наостанок. Ваша оцінка роботи обласної федерації футболу під час проведення чемпіонату області серед команд першої ліги і першості області серед команд другої ліги?

— Мені видається, що федерації слід бути ближчою до клубів, більше консультуватися з президентами чи представниками команд щодо нових ідей і нововведень, щоб потім уникати якихось непорозумінь. Можливо, треба бути м’якшими в покараннях команд, краще вивчати складні ситуації в тій чи іншій грі. Не має бути близьких чи далеких до федерації команд, всі мають бути в рівних умовах. Від цього виграє і федерація, і загалом прикарпатський футбол.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Змагання з настільного тенісу

13:46 12 квітня 2018 року|Наш кор.

Ростити власних форвардів

09:32 12 квітня 2018 року|Богдан БІЛЕЦЬКИЙ

НОВИНИ СПОРТУ

14:33 27 березня 2018 року|Богдан БІЛЕЦЬКИЙ

Календар чемпіонату України

15:16 22 березня 2018 року

Хто покриває «заробітчан» на матчах?

15:14 22 березня 2018 року|Богдан БІЛЕЦЬКИЙ

НОВИНИ СПОРТУ

14:52 20 березня 2018 року|Богдан БІЛЕЦЬКИЙ

Сила, закодована в танці

14:48 20 березня 2018 року|Роман ІВАСІВ

Де тренувати олімпійців?

13:41 15 березня 2018 року|Богдан БІЛЕЦЬКИЙ