Суспільство:Самоврядування
06 березня 2018 року.

Зарплатні борги: напруга не знижується...

Обласна рада звернулася до Києва з проханням збільшити ресурс на виплату заробітку в бюджетній сфері Івано-Франківщини

Іван ГАВРИЛОВИЧ

Серед близько чотирьох десятків питань, розглянутих на проведеному у п’ятницю другому пленарному засіданні 20-ї сесії обласної ради, відчутний резонанс серед наших краян викликало її звернення до Кабінету Міністрів, Комітету Верховної Ради з питань бюджету, народних депутатів України від Івано-Франківщини з приводу незабезпеченості коштами на виплату зарплати працівникам бюджетних установ області. Доповідач — голова постійної комісії облради з питань бюджету, фінансів та податків Микола Палійчук так окреслив ситуацію: 

— Область має недостатньо коштів, які повинні надходити їй через медичну й освітню субвенції та дотації на зарплату бюджетникам. Є факти, коли в окремих територіальних громадах лише 1 березня виплатили їм зароблене за січень. Напружена ситуація із забезпеченістю видатками на зарплату працівникам тих установ, які фінансують за рахунок медичної субвенції із Державного бюджету місцевим, а також коштів додаткової дотації із Держбюджету на здійснення переданих від нього місцевим бюджетам повноважень щодо видатків на утримання закладів освіти та охорони здоров’я. Такі заклади у деяких районах на початок березня ще не сплатили податку з доходів фізичних осіб за грудень минулого року. Незабезпеченість бюджетними призначеннями на оплату праці в нинішньому році становитиме 480,2 млн. грн., у т. ч. працівників установ бюджетної сфери, які фінансуються за рахунок медичної субвенції, — 220,2 млн грн. Подекуди обсяг незабезпеченості перевищить 3,5-місячний фонд оплати праці. Не встигли ми, як мовиться, перевести подих за минулий рік, а вже з лютого почали виникати проблеми з виплатою зарплати у Богородчанському, Верховинському, Косівському, Надвірнянському, Рожнятівському, Тлумацькому районах. Непокоїть низький рівень фінансової забезпеченості бюджетів об’єднаних територіальних громад, як-от Тлумацької ОТГ, де на зарплату працівникам бюджетних установ бракує більш як 10 млн. грн. Фінансування видатків на виплату зарплати технічним працівникам освітніх закладів переклали на місцеві ради, проте в бюджетах об’єднаних громад та міст Яремча і Болехова коштів на це взагалі не передбачено. 

Про недостатню забезпеченість грошима із державної скарбниці на зарплату бюджетникам занепокоєно говорили також Василь Попович, Манолій Піцуряк, Сергій Коцюр, Михайло Іваночко, Андрій Романюк та інші депутати, які взяли участь в обговоренні цього болючого вже не перший рік питання. 

Тож обласна рада у своєму зверненні просить центральні органи влади — для того, щоб і цього року не виникала проблема зарплатних боргів, — збільшити фінансовий ресурс на виплату зарплати працівникам бюджетної сфери Івано-Франківщини на 485,2 млн. грн. та внести зміни до помісячного розпису асигнувань додаткової дотації із Державного бюджету місцевим на здійснення переданих із нього видатків на утримання закладів освіти і охорони здоров’я, а саме: збільшити їх у першому кварталі щомісячно на 11,3 млн. грн. за рахунок відповідного зменшення у четвертому кварталі нинішнього року.

Депутати схвалили звернення обласної ради щодо внесення змін до нормативно-правових актів України стосовно санаторно-курортного лікування учасників антитерористичної операції (його також буде опубліковано в «Галичині»). А прийняте на сесії звернення обласної ради до прем’єр-міністра України В. Гройсмана та в. о. міністра охорони здоров’я У. Супрун стосується забезпечення імунодепресантами хворих з пересадженими органами. В області понад півсотні пацієнтів мають приймати такі препарати пожиттєво для зменшення ризику відторгнення трансплантованих їм органів. Тепер частина пацієнтів відмовилась від препарату індійського виробництва, котрий, як найдешевший лікарський засіб серед зареєстрованих в Україні аналогічних препаратів, закупило Міністерство охорони здоров’я в результаті проведених торік у рамках чинного законодавства тендерних закупівель. Але хворі не хочуть приймати цей імунодепресант з тієї причини, що немає досвіду застосування його в Україні. Пацієнти, які після трансплантації органів отримують для лікування придбані за бюджетні кошти препарати, просять забезпечити їх лікарськими засобами, що пройшли клінічні дослідження в Україні, мають багаторічний досвід застосування у світовій практиці та мінімальну негативну побічну дію. Розділяючи їхню позицію, Івано-Франківська обласна рада звертається до центральних органів влади, щоби було змінено чинне законодавство стосовно проведення тендерних закупівель і надано дозвіл тендерним комітетам обирати лікарські засоби із числа рекомендованих не за найнижчою ціною, а з урахуванням обгрунтованих відмов хворих від їх вживання, бо треба поважати право людей з трансплантованими органами на отримання доброякісної медичної допомоги.

Депутати також звернулися до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, аби в процесі здійснення реформи адміністративно-територіального устрою в державі зберегти статус м. Галича. І не просто зберегти, а й підвищити. Подання обласної ради до Верховної Ради має на меті віднесення  м. Галича Галицького району до категорії міст обласного значення. А приводом до обговорення цього питання на сесії облради стало те, що парламент невдовзі розглядатиме проект закону «Про порядок утворення, ліквідації районів, встановлення і зміни їх меж» і Галич може втратити статус міста районного значення. Допустити це аж ніяк не можна з огляду на велике державотворче, історичне і духовне значення Галича в українській історії. Про це нагадали на сесії депутати Оксана Тебешевська, Михайло Королик, Манолій Піцуряк, Ольга Галабала, Ігор Дебенко, Роман Ткач.

Також підтримано звернення Львівської обласної ради до Кабінету Міністрів та Верховної Ради України щодо розподілу коштів екологічного податку. 

А от проект звернення Івано-Франківської обласної ради до Президента України, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України щодо добровільного оголошення заяви про відставку Президента України Петра Порошенка, який було внесено до порядку денного сесійного засідання на пропозицію голови фракції «Воля» в обласній раді Ольги Галабали, не набрав необхідної для його схвалення кількості голосів — за це проголосували 38 депутатів, проти — 12, не голосували — 9. 

Затверджено звіт про виконання обласного бюджету за 2017 рік. Як поінформувала на сесії директор департаменту фінансів ОДА Ірина Мацькевич, загальний фінансовий ресурс обласного бюджету за минулий рік становив 2,9 млрд. грн. — на мільярд більше порівняно з 2016 р. із загальної суми цього фінансового ресурсу 62% — надані Івано-Франківщині у вигляді міжбюджетних трансфертів кошти Держбюджету. Власні ж надходження до загального та спеціального фондів обласного бюджету за 2017-й становили 1,1 млрд. грн.: загальний фонд — 620 млн. грн., спеціальний — 480 млн. Як і в попередні роки, левова частка надходжень до загального фонду обласного бюджету припадає на податок з доходів фізичних осіб, якого торік надійшло 503 млн. грн. — на 162 млн. більше порівняно з попереднім роком (це закономірно, адже торік мінімальна зарплата значно зросла — з 1 700 до 3 200 грн.). По спеціальному фонду 40,1% надходжень становить екологічний податок. Відповідно до наявного фінансового ресурсу проведено видатки з обласного бюджету в сумі 2,6 млрд. грн., із них за захищеними статтями — 1,6 млрд., в т. ч. на зарплату — близько 1 млрд. Депутати також внесли зміни до обласного бюджету на 2018 р.

Про науково-технічний потенціал регіону та перспективи застосування альтернативної енергетики на Івано-Франківщині доповідала директор департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури ОДА Жанна Табанець, а виступити зі співдоповіддю на сесії облради було запрошено проректора з науково-педагогічної роботи ІФНТУНГ, професора, доктора технічних наук Олега Карпаша. Вчений розповів про роботу свою та колег у тому напрямі, щоби Прикарпаття ставало повністю енергоефективним та енергонезалежним регіоном, про розробку ними планів дій зі сталого енергетичного розвитку та енергопаспортів, проведення енергоаудитів для міст і районів області, супровід проектів з енергоефективності і термомодернізації будівель, впровадження відновних джерел енергії, підготовку в цьому ВНЗ магістрів енергетичного менеджменту. Зокрема, відповідно до їхніх досліджень, у нашій області потенціал гідроенергетики становив лише 6%, тож чи варте освоєння цього потенціалу тих екологічних ризиків, які вона несе? Тим більше, що чекають на освоєння такі набагато більші за потенціалом джерела енергії, як сонячна, вітрова, геотермальна (в області законсервовано тисячі нафтових і газових свердловин, які можуть слугувати для отримання дармового тепла землі), використання для її виробництва біомаси і твердих побутових відходів. Отож Ольга Галабала запропонувала, а голова обласної ради Олександр Сич підтримав ідею про внесення до стратегії розвитку області зміни — застереження щодо гідроенергетики. А депутат Ігор Дебенко доповнив проект рішення з обговорюваного питання пунктом про те, щоб обласна рада розглянула можливість за рахунок коштів обласної програми розвитку громадянського суспільства провести дослідження громадської думки щодо спорудження каскаду міні-ГЕС на Дністрі.   

Обранці взяли до уваги інформації про виконання обласної програми будівництва і придбання доступного житла на 2010—2017 роки, регіональної цільової програми розвитку молодіжного житлового будівництва в області на 2013—2017 рр., регіональної цільової програми впровадження в області III фази Швейцарсько-Українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO на 2014—2017 р., обласної цільової програми проведення мобілізаційних заходів з підготовки до територіальної оборони на 2017 р. Затверджено обласну комплексну програму «Відзначення в області 100-річчя створення ЗУНР і 100-річчя Акту Злуки УНР і ЗУНР на 2018—2019 рр.». Прийнято програму забезпечення мобілізаційної підготовки та оборонної роботи в області на 2018—2022 рр., програму правової освіти населення області, програму розвитку та оновлення матеріально-технічного забезпечення ОТБ «Галичина» на такий же період. Внесено зміни до програми покращення діагностики, лікування та профілактики злоякісних новоутворень на 2017—2020 рр., програми розвитку освіти Івано-Франківщини на 2016—2023 рр. (зі змінами), регіональної цільової програми підтримки книговидання на 2016—2020 рр. 

Депутати розглянули деякі майнові, земельні та кадрові питання. Зокрема, вони уже вкотре відмовили у наданні товариству з додатковою відповідальністю «Рогатинпісок» гірничого відводу для розробки Північно-Західної ділянки Москалівського родовища піску. Директором Музею мистецтв Прикарпаття обласна рада призначила Василя Романця терміном на  5 років. Також обранці вели мову про діяльність та перспективи розвитку Івано-Франківського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Івано-Франківськоблагроліс».

Оскільки надійшло звернення за підписами 28 депутатів щодо зміни голови постійної комісії облради з питань захисту прав людини, законності, правопорядку, антикорупційної політики, люстрації та очищення влади, то на сесії припинено повноваження Тараса Виноградника на посаді її голови . А розглянувши питання про дострокове припинення повноважень депутатів обласної ради Сергія Радиша, Назарія іваніва та Петра Книшука, обраних головами ОТГ, відповідно до поданих ними заяв про складення повноважень, їх обранці знову не задовільнили. Знято з контролю низку депутатських запитів як такі, що виконано, і підтримано 10 нових депутатських запитів, узятих до виконання.

 


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Нашестя вовчих псів

14:53 06 грудня 2018 року|Богдан МИХАЙЛОВИЧ

ВІДЕО НА ЗАПИТ,

14:46 06 грудня 2018 року|Дмитро Прокопчук

Кинув гранату – рік в’язниці

13:36 06 грудня 2018 року|Ярема СРІБНАК

Резервісти пішли в навчальні центри

13:33 06 грудня 2018 року|Ігор НИКОРОВИЧ

...І захистити «Фольк-music»

13:31 06 грудня 2018 року|Наталія РОМАНЕНКО

Вогонь – не лише тепло...

13:30 06 грудня 2018 року|Управління ДСНС України в області

Петро Порошенко: Європа неповноцінна без України

13:27 06 грудня 2018 року|Юрій КРИВЕНЬ

«Вірно служити державі Українській...»

13:26 06 грудня 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Корінь зла – безгрошів’я

13:22 06 грудня 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Без кайданів злиденності

10:37 06 грудня 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН