Суспільство:Самоврядування
10 жовтня 2017 року.

Задля контролю...

Керівники обласної ради розпочали новий тур робочих поїздок районами

Іван ГАВРИЛОВИЧ

Голова обласної ради Олександр Сич, його заступники Василь Гладій та Сергій Басараб розпочали робочі поїздки районами  вже по другому колу. Першого ж разу, на основі побаченого на власні очі, спілкування з керівниками й депутатами районних та місцевих рад, чільниками РДА тощо вони визначили пріоритетні завдання щодо капітального ремонту існуючих чи облаштування нових об’єктів соціальної інфраструктури в населених пунктах, і О. Сич дав протокольні доручення службам, які мали їх виконувати.

Отож, за його словами, мета теперішніх робочих поїздок — це переважно контроль: що і як на місцях уже зробили із запланованого. Другий їх тур чільники обласної ради розпочали з Богородчанщини, де оглядали об’єкти соціальної інфраструктури спільно з головами районної ради — Михайлом Головчуком і РДА — Франком Єжаком, депутатами обласної ради Святославом Никоровичем, Манолієм Піцуряком і Марією Рудик.

У Богородчанську ЗШ №2 було вкладено за 2015—2017 рр. 1 850 тис. грн. з обласного бюджету. Школу, як розповіла її директор Уляна Битківська, спорудили  в 1994-му словацькі будівельники на замовлення УМГ «Прикарпаттрансгаз», але з часом на ній почав протікати дах. 

— Ця проблема турбувала нас більше 11 років, з нею я в різні часи часто зверталася до владних структур різного рівня. Та вирішили її лише в минулому навчальному році — посприяли в цьому голова ОДА, депутат облради Олег Гончарук, голова обласної ради Олександр Сич і її депутат від нашого виборчого округу Святослав Никорович, тодішній голова РДА, а нині заступник голови ОДА Ярослав Паранюк, селищний голова Ростислав Заремба. Отож перекрито дах на чотириповерховому навчальному корпусі, де ми раніше навіть змушені були вивести з експлуатації два класні приміщення через небезпеку пошкодження електрокабелів під час дощів. Нова покрівля тепер і на адміністративно-бібліотечному корпусі, і на спортзалі. Оновили  також поруйновані сходи при вході до школи — на це виділила 148 тис. грн. селищна рада.  

А сам селищний голова Богородчан і водночас голова шкільної ради Р. Заремба сказав журналістам: 

— Справді, ситуація була настільки критичною, що протікало вже не лише на четвертому поверсі школи, а й на третьому. Тим більш цінна для нас допомога тими коштами, які асигнувала на капітальний ремонт великого за площею даху будинку обласна рада. Їх було доповнено співфінансуванням із районного і селищного бюджетів. Отак спільно акумулювали потрібну суму і розв’язали болючу для освітнього закладу проблему. Наша селищна рада виділила на перекриття його даху понад 400 тис. грн. А тепер ще близько 150 тис. грн. надала, щоб на частині теплотраси замінити старі труби на ізольовані — це дозволить нормально постачати школі тепло і зменшити його втрати. Свого часу, коли здавали школу, ніхто не надавав значення вартості енергоносіїв, а тепер тут уже взялися й замінювати вікна на енергоощадні склопакети. Селищна рада також дофінансовує в обох школах Богородчан харчування учнів пільгових категорій — дітей-сиріт, дітей учасників АТО. На це витрачаємо протягом навчального року понад 200 тис. грн. 

Співпраця і взаєморозуміння є найпершою передумовою поліпшення соціальної інфраструктури населених пунктів — у цьому переконаний і Микола Волочій, сільський голова Дзвиняча. Керівники обласного органу місцевого самоврядування відвідали тут уже завершуваний об’єкт — дитсадок. Сільська рада взялася реконструювати під нього ліве крило місцевого закладу культури, і її ініціативу підтримали фінансуванням обласна та районна ради. Війт розповідає:

— Ми починали близько трьох років тому цей об’єкт напівгосподарським способом. Ми — це сільська рада, місцеві підприємці, жителі, які працювали на об’єкті задарма. Залишилося виконати ще 5% від усього обсягу робіт — настелити ламінат, обладнати кухню й овочесховище. На початку наступного року ДНЗ «Дзвіночок» відчинить двері перед дітьми. 

Депутат обласної ради, голова її постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціальної політики Манолій Піцуряк додав:

— Ситуація із дзвиняцьким дитсадком по-своєму парадоксальна тим, що дошкільний навчальний заклад на понад 100 місць свого часу в селі був. А потім дитсадки передали на утримання сільським громадам, яким, однак, це виявилось не під силу. На початку 2000-х приміщення закладу продали приватнику, а нині знову повернулися до того, що ДНЗ конче потрібен селу. Якби тоді зберегли старий садок, то тепер не витрачали б мільйони на облаштування нового. У цій ситуації ініціативу дзвинячців підтримала обласна рада, асигнувавши на цей об’єкт уже понад 2,7 млн. грн.   

— Не забуває про нього і районна рада, — зазначив її депутат уже шести скликань Тарас Конечний, котрого тут називають патріотом свого села. — Район наш дотаційний, але при перевиконанні бюджету ми завжди якусь часточку надпланових надходжень вділяли на дзвиняцький дитсадок. Скажімо, на перекриття даху приміщення було скооперовано гроші з обласного, районного та сільського бюджетів. Також допоміг коштами і робітниками розташований на території Дзвиняча завод «Уніплит», котрий як спонсор робить вагомий внесок у соціальний розвиток села. 

із лютого наступного року і в Кривці має запрацювати ДНЗ на 40 дітей у майже столітньому за «віком», проте на сьогодні цілком добротному будинку. Таким він став завдяки капітальному ремонту за кошти, залучені сільською радою на реалізацію двох своїх проектів — переможців 5-го і 7-го обласних конкурсів, та виділені на цю мету з обласного бюджету додатково майже 800 тис. грн. Другий проект, поданий для участі в торішньому обласному конкурсі при нинішньому сільському голові Василеві Гринішаку, передбачав перекриття даху приміщення під дитсадок.

— І нинішнього року, — каже він, —  ми, як бачите, успішно освоїли кошти проекту: 150 тис. грн. — з обласного бюджету, 65 тис. — з районного і 5 тис. — із сільського. Дитсадка ж у нашому селі ніколи не було. 

Залишилося ще настелити в кімнатах дошкільного закладу ламінат, поставити двері, під’єднати котел до системи опалення. Для придбання меблів, білизни, побутової техніки потрібно ще 200 тис. грн. Директор місцевої ЗШ I-II ст. ірина Кузишин та депутат обласної ради Марія Рудик сподіваються, що ці кошти дасть район. Роботи щодо впорядкування подвір’я дитсадка виконає сама сільська громада. 

А от картина, яку чільники обласної ради побачили у Грабівці, певною мірою контрастувала зі станом справ на аналогічних об’єктах у Дзвинячі та Кривці. Як і півтора року тому, коли вони навідалися сюди під час попередньої робочої поїздки на Богородчанщину, біля будинку лежали купи глини і сміття. Невже місцевому органу самоврядування не під силу організувати сільську громаду на прибирання, розрівнювання й огородження території дошкільного закладу? Але йдеться не тільки про те, що псує зовнішнє враження від дитсадка. Він є об’єктом «з бородою».  

— Приміщення колишнього колгоспного дитсадка, — сказала на своє виправдання нинішній сільський голова Олександра Варцаб’юк, — почали реконструювати під сучасний ДНЗ ще 13 років тому. За моєї каденції нарешті доробили сантехніку й відновили водопостачання, запустили опалювальну систему. Ще потрібні кошти для придбання меблів, облаштування ігрового майданчика. Тут буде різновікова група на 25 дітей. Якщо відремонтуємо другу половину будинку, то це дозволить набрати в дитсадок ще таку ж кількість дівчаток і хлопчиків. На жаль, чоловіків у нашому селі мені таки справді важко «розворушити» для впорядкування подвір’я майбутнього садкаѕ

Підсумки поїздки прокоментував голова обласної ради Олександр СИЧ:

— Усі чотири протокольні доручення, які ми занотували під час попередньої робочої поїздки у район, здебільшого виконано. Якщо тоді покрівля Богородчанської ЗШ №2 була в жахливому стані, то тепер її вже замінили за кошти з обласного бюджету. Але тут нашу увагу привернули до ще однієї проблеми. Йдеться не тільки про те, що фасад будівлі облущився, —  необхідно утеплити його, це нині дуже важливо для енергоощадності. Ми, з огляду на теперішні обмежені можливості асигнування коштів з обласного бюджету, поки що нічого конкретно не обіцяли, але попросили селищного голову підрахувати, скільки грошей потрібно для ремонту фасаду. 

Значення дитсадків для тих трьох сіл району, в яких ми побували, важко переоцінити в контексті загальнообласної проблеми катастрофічного браку дошкільних закладів. Для розв’язання цієї проблеми там і облаштовують дитсадки у пристосованих приміщеннях. 

Я, правда, зауважив керівникам району, що вони, намагаючись залучити якомога більше коштів для розвитку соціальної інфраструктури населених пунктів, просять спочатку невелику суму на реконструкцію об’єкта, а потім під тим приводом, що асигнованих для цього з обласного бюджету грошей явно бракує, клопочуть про додаткові кошти. Казали, що необхідно лише 300 тис. грн., аби дошкільнята пішли до садка у Грабівці, та загалом на прохання районної влади ми виділили вже  1 217 тис., а тепер кажуть нам, що треба ще 300 тис. для завершення ДНЗ. Але в мене після сьогоднішнього відвідання цього об’єкта залишилося враження, що хоч обласна рада дає гроші на нього, громада села не дуже долучається до роботи, щоби бодай упорядкувати територію дитсадка. 

От дзвиняцька громада своєю активністю немовби хоче виправдати те, що першого разу на цей об’єкт сільська і районна влада просила з обласної скарбниці лише 100 тис. грн., а всього ми асигнували вже 2 743 тис., і ще просить кошти для його завершення. Але, як ми переконалися на місці, є всі підстави вірити чільникам району і села, що цей заклад буде зразковим серед дитсадків Богородчанщини. З другого боку, приклад Дзвиняча повчальний у тому сенсі, що там колись був дитсадок один із найкращих в області, але через недалекоглядність це приміщення втратили, продавши у приватні руки, коли виникла проблема з наповненням дошкільних закладів.  

Років шість тому відкрили нову школу в Кривці, а поряд залишилося збудоване ще в 1924 році приміщення одного з корпусів старої школи з майже метровими стінами. На цей об’єкт ми переказали з обласного бюджету вже понад мільйон грн. Тут нам пообіцяли, що мобілізують жителів села на впорядкування подвір’я дошкільного закладу, який має відчинити двері перед дітьми на початку наступного року. Адже дитсадок — це не тільки приміщення, а й клумби, газони із зеленою травичкою, ігровий майданчик, пісочниці, павільйони для груп. 

 

 


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

«Люди живуть не лише обабіч траси на Буковель»

16:04 20 вересня 2018 року|Андрій БОГДАНІВ

Вектори євроінтеграції

15:44 20 вересня 2018 року|Ксеня ЛІЩИНСЬКА

На Рожнятівщині селяни таки домоглися свого

14:23 20 вересня 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Яке це добре вино!

14:21 20 вересня 2018 року|Михайло МИЦУС

Призов продовжено на місяць

14:21 20 вересня 2018 року|Ігор НИКОРОВИЧ

Контрасти Нової школи,

14:17 20 вересня 2018 року|Ольга МОНЧУК

Творіння мить, що влилось в русло часу...

12:01 20 вересня 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Механізми боротьби з корупцією –

16:02 19 вересня 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Хвиля смертей на автошляхах

16:35 18 вересня 2018 року|Григорій ВОВЧУК

Збурення не вщухає, а ширшає...

16:32 18 вересня 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН