Суспільство:Спеціальний репортаж
01 листопада 2018 року.

Ветерани АТО: Робіть, як ми

Роман ІВАСІВ

В Яремчі відбувся Всеукраїнський форум ветеранів АТО/ООС, який зібрав понад 200 представників різних ветеранських спілок і організацій та волонтерських груп і об’єднань із більшості регіонів нашої держави, а також керівників районних організацій ветеранів АТО/ООС Івано-Франківщини. У фокусі роботи такого поважного представництва були найбільш важливі й успішні проекти фронтовиків зі всієї України, які вже дають добрі результати, та ініціативи, які ще чекають на своє вирішення. 

Зібрання офіційно розпочало свою роботу Державним Гимном України. Голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук, який взяв участь у форумі, попросив присутніх вшанувати хвилиною мовчання полеглих українських воїнів. По цьому сказав до присутніх: «Хочу схилити голову перед вами за те, що ви робили і робите. Ви є прикладом для нас всіх і всієї України. Сьогодні тут зібралися найактивніші учасники ветеранських спілок та організацій. Наш обов’язок допомогти вам у здійсненні задумів і проектів». Чільник області також зачитав звернення Президента України до учасників форуму. 

Безсумнівно, що в центрі цього надзвичайно насиченого як за форматом, так і грунтовністю заходу стояли гуманітарні, соціальні й реабілітаційні проекти фронтовиків Прикарпаття. «Форум покликаний презентувати успішні соціальні проекти всієї України. Так склалося, що деякі з них ізольовані у межах своєї області. Наше завдання – обмінятися цим досвідом», – зазначив керівник івано-Франківської міської асоціації учасників АТО/ООС Василь Андріїв. і повернув присутніх до презентації сімох із майже двадцяти успішних проектів, які впровадили в життя «атошники» Прикарпаття. «Ні для кого не секрет, що найбільші проблеми фронтовиків – соціально-побутові: житло, працевлаштування і забезпечення своєї сім’ї. З другого боку, вони не почуваються  потрібними суспільству», – підкреслив  Василь Андріїв. 

Отож, де жити фронтовикам і як це вирішують на Івано-Франківщині? Створено зокрема такі проекти, як «Житло воїнам АТО» та житлово-будівельний кооператив учасників АТО «Соціум», в якому фронтовики беруть безпосередню участь. Нагадаємо, що залишаються незмінними критерії відбору учасників АТО в почерговості отримання квартир. Перша складова — безплатне надання квартир інвалідам АТО, багатодітним та малозабезпеченим згідно з квартирним обліком міської асоціації ветеранів, яка продовжує програму 2016 року «Житло воїнам АТО» вже у власному кооперативі. Друга складова – новий проект «Соціальна можливість придбання пільгового житла учасникам АТО», де однокімнатна та двокімнатна квартири коштуватимуть учетверо дешевше від їхньої ринкової вартості – 100 і 150 тис. грн. відповідно. Крім того, сплату суми за квартиру буде розбито на 1,5-2 роки. Третя складова – будівництво реабілітаційного центру для учасників АТО. Нагадаємо, що в грудні 2017 року розпочато будівництво першого будинку «Соціум». Варто також пригадати, що у рамках цих проектів за два роки діяльності бійцям з інвалідністю, багатодітним і малозабезпеченим надано 136 квартир без жодної бюджетної гривні. А ЖБК «Соціум» вручив «атошникам» ордери на 40 квартир за пільговою ціною. 

Другий серйозний проект фронтовиків — охоронна фірма учасників бойових дій «Рубіж», де працює наразі 28 «атошників» Прикарпаття, які знайшли себе в забезпеченні публічного порядку під час масових заходів. Також існує домовленість про охорону шкіл, дитсадків, навчальних закладів освіти фронтовиками. До речі, «Рубіж» проводив охорону і цього представницького форуму, оскільки чекали поважних гостей. Наступний спільний проект – між лікувальними закладами Івано-Франківська та фронтовиками — «Безплатне медичне обстеження і лікування для учасників АТО та їхніх сімей», які проводить Івано-Франківська центральна міська клінічна лікарня (ІФЦМКЛ). За рік діяльності проекту вона обстежила понад 500 сімей, з яких понад півсотні госпіталізовано й проведено необхідне лікування. і хоч на форумі згадали про головного лікаря ІФЦМКЛ Тараса Масляка, але його організатори забули, що він ще 2015 року пішов добровольцем на фронт, де пропрацював рік і два місяці і лікарем, і фельдшером, і медбратом. А успішність цього проекту – це значною мірою його заслуга... 

Інший проект фронтовиків Прикарпаття – «Зелена Варта», учасники якої здійснили  понад 40 рейдових виїздів у Карпати. Саме туди, де нещадно вирубують ліси, і трохи попустилися апетити як місцевих, так і заїжджих «диких лісівників».

Фронтовики-яремчанці запропонували власні проекти: «Центр культурно-творчого дозвілля», який презентував потенційний інвестор, а ще — «Міські зупинки громадського транспорту в Яремчанському районі» та гуманітарний проект пекарні «Соціальний хліб»...

Ми лише окреслили далеко не всі напрацювання фронтовиків Прикарпаття, які потребують часу, грунтовного осмислення і наслідування. З кожного проекту фронтовиків не словами, а до серця, лунає тихий заклик: не будьте байдужими, робіть, як ми. І саме тому продовження цієї теми пропонуємо нашим читачам у наступних числах «Галичини». В них плануємо ширше розповісти про інші успішні проекти зі всієї України.

А загалом, за словами одного з головних організаторів і модераторів форуму, чільника міської асоціації учасників АТО Василя Андріїва, фронтові побратими мали змогу побачити численні презентації успішних проектів ветеранського руху і волонтерських об’єднань. Але найважливіше, що відбувся вельми продуктивний обмін досвідом і напрацюваннями: було обговорено співпрацю «атошників» на всеукраїнському рівні у питаннях соціального, гуманітарного, лікувального і реабілітаційного характеру життя фронтовиків та їхніх сімей. 

На п’ятому році війни з Росією залишаються важливі питання, які вимагають негайного вирішення на рівні держави. Такі, зокрема, як отримання статусу добровольців на державному рівні з відповідними законодавчими механізмами, забезпечення фронтовиків житлом, можливостей їх працевлаштування, відкриття власної справи, юридичний супровід складних життєвих колізій «атошників». і лише кілька питань стосувалося соціальних пільг фронтовиків, які часто ігнорують бюрократи з числа чиновників.

Втім, на форумі фронтовики не забували нагадувати собі, що війна з ворогом триває досі, що проблем як на фронті, так і в мирному житті є досить багато і що ніхто так не зможе вирішити їхні справи, як вони самі. Щодо співпраці з владою, а вона в Івано-Франківську має конструктивний характер, то найкраще про неї сказав Василь Андріїв: «Нам є що показати урядовцям. А ще ми маємо до них багато запитань. Зокрема щодо створення міністерства ветеранів, про яке говорять з минулої весни... Мені дуже прикро, що на форум не з’явилися представники виконавчої гілки влади, зокрема запрошені міністри, бо маємо до них багато запитань і пропозицій. Але якщо вони не буватимуть на наших форумах, то ми завітаємо до них».

Заключні слова В. Андріїва мали поважну підставу, адже організатори форуму анонсували, що запросили владну верхівку країни: Президента України Петра Порошенка, начальника Генштабу Віктора Муженка, командувача ООС Сергія Наєва, міністрів соціальної політики, охорони здоров’я, культури і туризму, але, на жаль, державні мужі не змогли відвідати всеукраїнський форум з невідомих причин. Словом, фронтовики ще чекають адекватної реакції верхівки влади на реалії життя країни в умовах війни. Це стосується як внутрішніх проблем України, так і зовнішніх чинників. Бо, скажімо, ні для кого не таємниця, що США виділить на війну в Афганістані 45 млрд. доларів, натомість для України, яка захищається від Росії, надасть трохи більше 250 млн. дол., що менше, ніж торік... 

І найважливіше – за масштабом і рівнем осмислення життєвих проблем «атовців» та їх вирішенням цей форум уже став потужним стартовим майданчиком для продуктивного спілкування й взаємодії фронтовиків і ветеранських організацій та волонтерських об’єднань всієї України.   


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

В умовах викликів та обмежених повноважень

13:19 13 грудня 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

«Карпати» отримали міжнародний екологічний сертифікат

13:18 13 грудня 2018 року|Дмитро ЛУКАНЬ. Начальник відділу охорони праці, навколишнього середовища, пожежної безпеки та цивільного захисту ВО «Карпати».

Прикарпатська сигара

13:03 13 грудня 2018 року|Ігор НИКОРОВИЧ

«Алло, мамо, я на уроці»,

11:47 13 грудня 2018 року|Ольга МОНЧУК

Літопис громад Прикарпаття

11:44 13 грудня 2018 року|Оксана ПРОЦЮК

Велике очікування

11:40 13 грудня 2018 року|Василь МОРОЗ

Зберегти єдність позицій

09:29 13 грудня 2018 року

Нашестя вовчих псів

14:53 06 грудня 2018 року|Богдан МИХАЙЛОВИЧ

ВІДЕО НА ЗАПИТ,

14:46 06 грудня 2018 року|Дмитро Прокопчук

Кинув гранату – рік в’язниці

13:36 06 грудня 2018 року|Ярема СРІБНАК