Суспільство:Здоров`я
12 квітня 2018 року.

Ризик для жінок знімає вакцина

Іван ГАВРИЛОВИЧ

Щоразу, коли молимось увечері, згадаймо і про те, що ще шість наших співвітчизниць упродовж дня померло від раку шийки матки (РШМ). Стільки жінок Україна втрачає в середньому за день через підступну хворобу, котрій можна запобігти шляхом профілактики, оскільки вона передається як вірусна інфекція — це уже в наші часи встановили науковці. З такого тривожного нагадування почав свою розмову зі мною на актуальну тему завідувач онкогінекологічного відділення Прикарпатського клінічного онкологічного центру, головний онкогінеколог області Степан ДОЛИК.

— Втрати людей, яких можна було б уникнути, завжди відзиваються болем у душах рідних і близьких та й, зрештою, кожного з нас. Тим більше, що в Україні демографічна ситуація загалом неблагополучна, а летальні випадки внаслідок захворювання на РШМ стосуються, як я чув, і багатьох ще зовсім молодих жінок. Яка нині, Степане Степановичу, реальна картина з цим захворюванням? 

— В Україні протягом року вперше діагностують РШМ у 5-5,5 тис. представниць прекрасної статі, із них помирають до року 15%. А загалом смерть від цього захворювання забирає за рік 2,5-2,7 тис. жінок, із них 1,2 тис. — жінки фертильного, тобто дітородного віку, а дві третини — працездатного віку. Як бачите, рак шийки матки — проблема не просто медична, соціальна, навіть, сказав би так, проблема не просто державного значення, а національної безпеки. Тож останніми роками набуло особливої гостроти питання профілактики цього онкологічного захворювання. Превентивна медицина стоятиме на першому місці й надалі, якими великими не були б сучасні досягнення в галузі охорони здоров’я людини, новітні технології лікування недуг. 

— То що можна і потрібно робити, аби не допустити виникнення в жінок загрозливої для життя пухлини — раку шийки матки? 

— Є два види профілактики — первинна і вторинна. Первинна — це вакцинація дівчаток. існують дві вакцини, які вводять їм для запобігання передраку і РШМ. Причиною ж раку є інфікування шийки матки вірусом папіломи людини (ВПЛ), який передається під час статевих контактів. На жаль, нині багато дівчаток передчасно починають статеве життя. Як свідчить статистика, 52% їх у 15 років уже мають сексуальний досвід, причому у 28-32% із них на цей час уже було по 2—5 партнерів.

— А як же з їхніми сексуальними партнерами?

— Тут спостерігаємо такий парадокс. У світі щороку вперше виявляють РШМ у 600 тис. жінок і лише у 33 тис. чоловіків — рак статевого органа, що його теж може викликати згаданий вірус. Тобто жінки в репродуктивному віці за своєю природою набагато чутливіші до ВПЛ, аніж представники сильної статі, котрі як носії цього віруса їх інфікують. 

— Та, на щастя, тепер жінок можна вберегти від РШМ — досить ввести їм вакцину для стимулювання імунної системи до вироблення антитіл, які знищать ВПЛ при потраплянні його в організм...

— Ми могли б профілактувати не частину, а всіх дівчаток, жінок від передраку і раку на 20 років після проведення їм безплатної вакцинації від РШМ, якби в Україні діяла, як у 70 країнах світу, така загальнодержавна програма. Зрештою, навіть якщо її поки що не прийняли і не запровадили, батькам багатьох дівчаток по кишені самим придбати вакцину, доза якої коштує 650-700 грн. Необхідні її дози вводять дівчинці до 15 років раз, а через 6 місяців — другий. Якщо ж дівчинці вже більше 15 років, то щоб наступні два десятиліття вона не хворіла ні на передрак, ні на рак, їй потрібно зробити укол тричі — повторно через місяць і ще через 6 місяців. Порівняймо 1 400 і 2 100 грн., які батьки заплатять за відповідно дві чи три дози вакцини для щеплення своїх доньок від РШМ, і суму в 96 тис. грн., необхідну для лікування навіть невеличкого, за визначенням лікарів, РШМ. Лікування, яке, на жаль, часто виявляється вже запізнілим і закінчується для хворої летальним наслідком. 

— А чи не можна цільову програму безплатного вакцинування дівчаток від РШМ, поки немає загальнодержавної, запровадити на регіональному рівні?

— Три роки тому я як обласний онкогінеколог активно виступав у ЗМІ з цією ідеєю, і облрада схвалила таку програму на 5 років, передбачивши з обласного бюджету на її реалізацію певні кошти. Щороку безплатно вакцинуємо 342-х дівчаток. Чи це багато? За відповідним показником Івано-Франківщина, де налічується  7 700 12-річних дівчаток-підлітків, посідає друге місце в Україні, а на першому — велика Дніпропетровська область, там таке щеплення роблять 500-м дівчаткам. 

— Ясна річ, безплатно провакцинувати від РШМ 342-х дівчаток на весь наш регіон — це явно недостатньо. Як за такої лімітованої їх кількості ви визначаєте квоти для районів? 

— Закуплену за кошти обласного бюджету вакцину розподіляємо по районах відповідно до кількості в них дівчаток-підлітків — передусім із сімей групи ризику. Та й результатом моїх розмов у районах з їх керівниками стає те, що там, розуміючи стурбованість спеціалістів онкоцентру проблемами пухлинної і передпухлинної патології шийки матки, як і проблемою можливого майбутнього безпліддя цих дівчаток, виділяють із місцевих бюджетів гроші на щеплення ще 5-10-м із них від РШМ. 

— А як лікарі-онкогінекологи вирішують проблеми, які ви згадали? 

— Для нас важливо отримати відповіді на запитання, коли дівчинка почала жити статевим життям, скільки мала партнерів, скільки сигарет викурює на день. Бо куріння пригнічує імунну систему, яка стає неспроможною захистити дівчинку, жінку від ВПЛ. Курці, як свідчить медична статистика, хворіють на РШМ у 47 разів частіше від тих молодих жінок, які не мають цієї шкідливої звички. Звичайно, зниження імунітету в багатьох дівчаток зумовлюють і вживання ними алкогольних напоїв, нераціональне харчування, нездорова екологія. 

Втім, згадуючи про цілий комплекс цих негативних чинників, я хотів би особливо застерегти підлітків від передчасного початку статевого життя. Чим раніше починає його дівчинка, тим швидше вірус папіломи людини імплементується в її шийку матки. Тим більший ризик потрапляння туди вдвоє-втроє більшої кількості вірусу, чим частіше змінює вона сексуальних партнерів. Нехтування цими засторогами призводить до того, що хронічний, рецидивуючий ВПЛ оселяється в клітинах ще незрілої шийки матки, і в молодої жінки починають розвиватися передрак і рак. 

Звісно, від самої дівчинки і її батьків залежить, вакцинуватися їй чи ні, бо це справа добровільна. Та я, виїжджаючи раз на два тижні з бригадою працівників нашого закладу в райони, привертаю до проблеми РШМ увагу не лише медиків, а й учителів, священиків, місцевої влади, громадськості. Конче треба зняти бар’єри, що стоять на перешкоді запровадженню масової вакцинації дівчаток-підлітків і молодих жінок від цього небезпечного захворювання. 

— Ви, Степане Степановичу, ще не розповіли читачам «Галичини» про вторинну його профілактику...

— Цей вид профілактики РШМ означає виявлення у пацієнток передракових станів на ранніх етапах захворювання. До раку в жінок від 18 до 65 років не доходило б, якби вони вчасно зверталися до лікаря і ми мали можливість при обстеженні діагностувати передпухлинні процеси ще на стадії тих змін у структурі клітин епітелію шийки матки, які називають дисплазією. Тут нам дуже стає в пригоді такий метод, як скринінг шийки матки. Беремо мазок на ракові клітини і подаємо його в цитологічну лабораторію. Якщо дослідження показало передраковий стан шийки матки, то пацієнтку проліковуємо, якщо виявлено доброякісну патологію, то знімаємо її. 

Але щоби вторинна профілактика РШМ у жінок дала справді вагомий результат і в області різко знизилися захворюваність, занедбаність і смертність від цієї онконедуги, належить охопити таким дослідженням не менше 80-90% жіночого населення (нині, попри запрошення медиків, приходять на обстеження лише 30% представниць прекрасної статі). Йдеться про те, щоб упродовж десятиліття раз на рік у кожної жінки брати мазок із шийки матки. Скажімо, 10 років поспіль цілеспрямовано займалися і займаються скринінгом шийки матки у Фінляндії, де громадськість, а за нею і влада забили тривогу з приводу зростання поширеності РШМ. і там домоглися за вказаний період разючого поліпшення ситуації: якщо до цього на рак шийки матки хворіло 36 жінок на 100 тис. населення, то нині — лише 4, а показник летальності зменшився з 9-10 до 1. 

Веду до того, що кожна наша краянка повинна належним чином ставитися до свого здоров’я, прийти до лікаря акушер-гінеколога, акушерки чи навіть медсестри і здати мазок на ракові клітини (ця процедура безплатна). Івано-Франківщина стала в Україні першою областю, яка ініціювала проведення цитологічного скринінгу шийки матки у жінок, як і вакцинацію дівчаток-підлітків. Ми створили в кожному районі кабінет патології шийки матки. Якщо жінка переступила поріг медичного закладу, в неї мають взяти мазок на ракові клітини. З усіх районів, з усіх жіночих консультацій відповідна інформація надходить — для введення в базу даних — в обласний кабінет патології шийки матки, який ми створили.

— Яка нині ситуація з раком шийки матки в нашій області?

— Показник захворюваності жінок — 19,6 на 100 тис. населення — нижчий, ніж у середньому в Україні. Впродовж кожного з останніх років ми виявляли від 110 до 140 нових випадків захворювання на РШМ. За минулий рік занедбаним це захворювання виявилося у 24% випадків, а попередніми роками відповідний показник сягав навіть 30%. 

— Коли йдеться про РШМ, то успіх лікування його, як і інших онкозахворювань, теж залежить від того, на якій стадії виявлено цю важку недугу в людини? 

— Безперечно. Знову ж таки медична статистика свідчить: якщо у жінки виявили РШМ на нульовій стадії, то завдяки лікуванню мають шанс прожити ще не менше п’яти років 98% таких хворих (відповідно 2% помирають); на першій стадії — близько 90%; на другій — 60-70%; на третій — уже лише 30-40%; на четвертій — максимум 5% (хоча я особисто вважаю, що п’ятирічне виживання пацієнток у цьому випадку пояснюється помилкою щодо діагностування якраз стадії захворювання). Багато в чому наведені співвідношення між виживаністю і смертністю хворих на РШМ представниць прекрасної статі пояснюється такими показниками. 63% випадків онкогінекологічної патології ми діагностуємо у жінок старших за 55 років, які два і більше років не були в лікаря-гінеколога. Серед жінок старшого віку приходять до нього на огляд лише 20-22%. Особливо сумна картина з цим у селах краю. 

Отож для виправлення такої прикрої ситуації ми, перебуваючи в районах, спілкуємось не лише з керівниками закладів охорони здоров’я, органів влади, громадських організацій, священнослужителями, а й апелюємо до самих жінок, просимо і їхніх чоловіків, аби кожен нагадав своїй «половині», що вона вже давно не перевірялась у лікаря-гінеколога.

 


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Фастів–Івано-Франківськ–Маріуполь:

16:07 15 листопада 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

На шляху до занепаду?

16:04 15 листопада 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Рівень свідомості нації

14:33 15 листопада 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Ліки від мовної шизофренії

14:26 15 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Коли субсидії вже пообіцяли, але ще не призначили…

14:24 15 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Клубовецьке піднесення

14:21 15 листопада 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Подолати кризу математичної освіти,

15:08 14 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Новобудова знань

14:58 08 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Мисливська філософія

14:46 08 листопада 2018 року|Ігор НИКОРОВИЧ