:Суспільство
07 серпня 2018 року.

Потужний ресурс для захисту довкілля

МІЛЬЙОНИ ГРИВЕНЬ ІДУТЬ З ОБЛАСНОГО ФОНДУ ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА НА ЧИСЛЕННІ ЗАХОДИ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ В ЧИСТОТІ ПОВІТРЯ, ЗЕМЛІ, ВОДИ, ЗАРАДИ РОЗВИТКУ РОСЛИННОГО І ТВАРИННОГО СВІТІВ, НА ЗАПОБІГАННЯ КЛІМАТИЧНИМ КАТАКЛІЗМАМ І ТЕХНОГЕННИМ КАТАСТРОФАМ У РЕГІОНІ

За матеріалами управління екології та природних ресурсів обласної держадміністраці.

На Івано-Франківщині діє обласна програма охорони навколишнього природного середовища (до 2020 року), затверджена рішенням обласної ради ще 25 грудня 2015 р. Відповідно до неї з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища (ОФОНПС), більш відомого як екологічний фонд, щороку виділяють кошти на захист довкілля від техногенного тиску та природних катаклізмів. Зокрема, на 2017-й було передбачено більше 175 мільйонів гривень на здійснення 258 природоохоронних заходів. інша річ, що із зазначеної суми вдалося освоїти лише понад 162 млн. і це свідчить про те, що, на жаль, ще не завше в нас переважно на рівні органів місцевого самоврядування можуть вирішувати ті чи інші екологічні питання, навіть якщо на це й виділено достатньо коштів. Утім, це вже тема іншої розмови. Наразі ж пропонуємо увазі читачів короткий, але досить вичерпний витяг з офіційного звіту про виконання тих чи інших накреслень обласної екологічної програми та про використання коштів на це як з ОФОНПС, так і з Державного фонду охорони навколишнього природного середовища, які вдалося залучити до тієї справи завдяки народним депутатам України від Прикарпаття й через інші важелі. Принагідно поінформуємо про основні природоохоронні заходи, фінансування яких з обласного екологічного фонду передбачено на 2018-й.

 

Пріоритетні напрями розподілу коштів із ОФОНПС

Передусім зазначимо, що фінансування з екологічного фонду тих чи інших видатків згадуваної обласної програми проходить суто згідно з відповідними рішеннями обласної ради та спільними «профільними» розпорядженнями обласної ради та обл­держадміністрації. Загалом же протягом 2017 року було профінансовано 117 заходів, спрямованих на охорону водних ресурсів, на які сукупно припала найбільша частка фінансування з ОФОНПС, – понад 73,5 тис. грн. Кошти пішли також на здійснення 62 заходів, спрямованих на охорону і раціональне використання земель, та 44, які стосувалися питань поводження з відходами. Власне, це пріоритетні напрями виділення коштів з ОФОНПС.

Є в тому переліку й заходи на збереження природно-заповідного фонду, захист атмосферного повітря, охорону і раціональне використання природних рослинних ресурсів і тваринного світу тощо. А ще ж було профінансовано 25 заходів з наукових досліджень, інформаційно-просвітницьких дійств, питань проведення екологічної експертизи й організації праці та ін.

 

Охорона і раціональне використання водних ресурсів

 У рамках охорони і раціонального використання водних ресурсів, на що було використано понад 53 млн. грн. із 73,5 млн. запланованих, виконували роботи зокрема з будівництва очисних споруд у селищах Верховині та Обертині на Тлумаччині, в селі Дубі на Рожнятівщині, зі спорудження каналізаційних мереж та споруд на них — у м. Косові, селищі Лисці та с. Чукалівці і Клубівцях Тисменицького району, у Брошневі Рожнятівського та Копанках Калуського районів.

Відповідну частину тих коштів також було освоєно під час реконструкції очисних споруд у Брошневі-Осаді Рожнятівського району, каналізаційних мереж та каналізаційних колекторів у м. Надвірній, селищах Брошневі-Осаді та Перегінську на Рожнятівщині, на будівництві роздільних каналізаційних мереж на 65 вулицях різних населених пунктів області та необхідних споруд для очищення стічних вод і зовнішніх мереж каналізації у 23 закладах освіти, 13 установах сфери охорони здоров’я області, у двох соціальних закладах та в одному Будинку культури.

А ще було проведено роботи щодо відновлення та підтримання сприятливого гідрологічного режиму й санітарного стану на 11 річках області та з реконструкції водозахисних дамб на річках Бистриці Надвірнянській, Лімниці та Черемоші.

Водночас із Державного фонду охорони навколишнього природного середовища для реалізації обласної екологічної програми на охорону і раціональне використання водних ресурсів виділено понад 64 млн. гривень. У тому числі понад 1,4 млн. спрямовано на будівництво очисних споруд у згадуваному с. Дубі Рожнятівського району, майже 20 млн. – на реконструкцію каналізаційних мереж та очисних споруд у Коломиї, більше двох мільйонів витрачено на прокладання каналізаційних мереж вулицями Данила Галицького, Залізничною, Котляревського, Воїнів УПА, 24 серпня, Гузіївською, площею Івана Франка в Болехові.

Ще понад 4 млн. грн. державних коштів освоєно на об’єкті «Зовнішня побутова каналізація. Вул. Незалежності, № 1 - № 372, с. Угринів, вул. Світла-Карпатська, вул. івасюка, с. Клузів Тисменицького району Івано-Франківської області (нове будівництво)».

 

Зберігання і доцільне поводження з відходами виробництва і ТПВ

На раціональне використання і зберігання відходів виробництва і ТПВ торік запланували виділити з ОФОНПС більше 28 млн. грн. З них використали понад 24,5 млн., на які придбали 9 одиниць спецтехніки для населених пунктів області та обладнання (контейнерів) для збору побутових відходів для 16 адміністративно-територіальних одиниць області.

На ці кошти також продовжували роботи з розширення й реконструкції споруд для складування побутових і сільськогосподарських відходів на полігоні ТПВ у Снятині, на купівлю сортувально-подрібнювального комплексу для сортування ТПВ в Івано-Франківську, на виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво полігонів ТПВ «Гіракова яма» в Тлумачі та «Сміттєзвалище» із влаштуванням сміттєсортувальної лінії в селищі Брошневі-Осаді Рожнятівського району.

 

Захист земель від повеней
та інших стихійних лих

Із майже 62 млн. грн., передбачених в ОФОНПС на охорону і раціональне використання земель, використали 54,7 млн., на які побудували 62 берегоукріплювальні споруди, з них 52 ділянки – на ріках області, що дасть змогу частково захистити від шкідливої дії паводкових вод населені пункти, сільськогосподарські угіддя та садиби. А також на 10 ділянках звели протизсувні та протиобвальні споруди – для запобігання розвиткові небезпечних геологічних процесів.

З Державного фонду охорони навколишнього природного середовища для реалізації Програми у 2017 р. на охорону і раціональне використання земель виділено ще майже 16,8 млн. грн. на облаштування дамби на р. Прут із
с. Нижнього Вербіжа – до парку ім. Т. Шевченка в Коломиї.

 

Оберігання
та відтворення ресурсів флори і фауни

Майже 2 міль­йони гривень було виділено з обласного екологічного фонду торік на охорону і раціональне використання природних рослинних ресурсів, з них понад 1,9 млн. використано на відтворення деревостанів у лісових масивах обласного комунального підприємства «івано-Франківськоблагроліс» та на закупівлю посадкового матеріалу для проведення робіт з озеленення низки населених пунктів області.

2,15 млн. грн., передбачених на охорону й раціональне використання ресурсів тваринного світу, було профінансовано майже в повному обсязі, а з них понад 390 тисяч використано на підтримку притулків для нічийних тварин у Коломиї та в с. Павлівці на Тисмениччині.

 

Культивування
в суспільстві шанобливого ставлення до довкілля

 Добру дещицю коштів з екологічного фонду використано й на розвиток екологічної науки та освіти, на забезпечення поінформованості населення про екологічні акції, тенденції, на популяризацію й культивування в галицькому суспільстві шанобливого ставлення до довкілля, на підготовку інженерно-екологічних кадрів для галузі та на вдосконалення організації праці в ній, на екологічну експертизу тощо. Втім, і тут із передбачених понад
6 мільйонів гривень було використано лише майже половину.

Ці кошти пішли переважно на виготовлення проектно-кошторисних документацій на реконструкцію, облаштування, будівництво  різних об’єктів області, на ви­друк монографії «Червона книга івано-Франківської області. Тваринний світ», на проведення науково-технічних конференцій і семінарів, виставок, фестивалів та інших заходів, спрямованих на пропаганду серед широкого загалу нагальних питань охорони навколишнього природного середовища, видання поліграфічної продукції з екологічної тематики, створення бібліотек, відеотек, фонотек тощо з метою поширення знань з ефективного захисту довкілля.

 

На 2018-й передбачено фінансування 319 природоохоронних заходів

На означені вище пріоритені напрями розподілу коштів з ОФОНПС на цей рік передбачено понад 160 млн. грн. У тому числі на охорону і раціональне використання водних ресурсів передбачено 65,9 млн. грн., на зберігання і доцільне поводження з відходами виробництва і ТПВ – 2,8 млн., на охорону і раціональне використання природних ресурсів, зокрема земель – 57,7 млн., рослинного і тваринного світів – відповідно 2,9 та 1,75 млн. Крім того, на збереження природно-заповідного фонду передбачено 700 тисяч гривень.

А з цих усіх коштів на 1 липня 2018 р. профінансовано трохи більше третини – майже 60 млн.

У рамках цього фінансування буде продовжено будівництво та реконструкцію каналізаційних мереж на 99 вулицях у населених пунктах області; будівництво та реконструкцію 12 очисних споруд, у тому числі в закладах освіти, охорони здоров’я та соцполітики. Зокрема, планують побудувати очисні споруди для сіл Коршева Коломийського та Дуби Рожнятівського, в селищі Обертині Тлумацького районів.

Також є задум придбати 15 одиниць спецтехніки та спецмашин і виділити з обласного фонду ОНПС близько 6 млн. гривень на придбання обладнання (контейнерів) для збору побутових відходів в області. Буде продовжено роботи з розширення та реконструкції споруд складування побутових та сільськогосподарських відходів на полігоні ТПВ у м. Снятині (передбачено з обласного фонду ОНПС понад 1,9 млн. гривень).

Заплановано розпочати роботи з будівництва полігону ТПВ із влаштуванням сміттєсортувальної лінії в урочищі «Сміттєзвалище» в селищі Брошневі-Осаді Рожнятівського району, розширення споруд для складування побутових відходів на території Котиківської сільської ради в урочищі «Деренівка» на Городенківщині. Передбачено й придбати сортувальний комплекс (лінію) для сортування твердих побутових відходів на території м. Яремча вартістю 1,2 млн. грн.

 


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

«Люди живуть не лише обабіч траси на Буковель»

16:04 20 вересня 2018 року|Андрій БОГДАНІВ

Вектори євроінтеграції

15:44 20 вересня 2018 року|Ксеня ЛІЩИНСЬКА

На Рожнятівщині селяни таки домоглися свого

14:23 20 вересня 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Яке це добре вино!

14:21 20 вересня 2018 року|Михайло МИЦУС

Призов продовжено на місяць

14:21 20 вересня 2018 року|Ігор НИКОРОВИЧ

Контрасти Нової школи,

14:17 20 вересня 2018 року|Ольга МОНЧУК

Творіння мить, що влилось в русло часу...

12:01 20 вересня 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Механізми боротьби з корупцією –

16:02 19 вересня 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Хвиля смертей на автошляхах

16:35 18 вересня 2018 року|Григорій ВОВЧУК

Збурення не вщухає, а ширшає...

16:32 18 вересня 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН