:Суспільство
03 серпня 2018 року.

Назарій Іванів: «Здорова людина – це найбільша цінність громади»

Брошнів-Осадська селищна ОТГ: життя за новими правилами

Оксана ПРОЦЮК

Брошнів-Осадську селищну ОТГ, що на Рожнятівщині, експерти вважають однією із найперспективніших об’єднаних громад Прикарпаття. Це молода об’єднана територіальна громада, в якій перші вибори відбулися 29 жовтня торік. До неї належать селище – Брошнів-Осада, що стало адміністративним центром, а також села Креховичі і Кадобна.

Відповідно до чисельності населення – понад 10 тис. осіб, вона належить до середніх ОТГ Прикарпаття. Брошнів-Осадська ОТГ розташована за 46 км від обласного центру.

Голова Брошнів-Осадської ОТГ Назарій Іванів, який до обрання на цю посаду працював директором департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури в Івано-Франківській ОДА, а перед тим очільником Рожнятівської районної ради, є прихильником реформування місцевого самоврядування в Україні. За його словами, він взяв участь у виборах голови Брошнів-Осадської ОТГ саме тому, аби конкретною роботою підтримати реформування місцевого самоврядування.

Бюджет Брошнів-Осадської ОТГ на 2018 рік становить приблизно 52 млн. грн. Освітня субвенція – 15 млн., медична – 7, решта – власні надходження. Прогнозований ПДФО на 2018 рік – 16 млн. За словами Н. Іваніва, за перше півріччя в громаді вдалося закумулювати значно більше власних надходжень, ніж заплановано.

Найбільшими бюджетоформувальними підприємствами на території Брошнів-Осадської ОТГ є ТОВ «Кроно-Україна», ТОВ «ЦБМ «Осмолода», ТОВ «Поліком», ДП «Брошнівське лісове господарство» та ін.

У громаді сподіваються на швидку появу нових інвесторів й з огляду на те, що громада отримала у комунальну власність близько 300 га земель поза межами населених пунктів. Це буде додатковим бонусом надходження податків, вважає очільник громади. 

Населені пункти, які увійшли до Брошнів-Осадської ОТГ, отримали додаткові можливості для свого розвитку, переконаний голова. «Реформу з децентралізації влади, зокрема об’єднання громад, оцінюю позитивно. І хто ще вагається з об’єднанням, той повинен якомога швидше зважитися на цей крок. Бо, хто пізніше це зробить, той багато втратить. Адже розвиток ОТГ в руках громади. Ніхто ні з Києва, ні з Івано-Франківська нам не диктує, як управляти ресурсами», - наголосив Н. Іванів.

В Брошнів-Осадській ОТГ дбають не лише про розвиток адміністративного центру, а й належним чином наближають послуги до людей в усіх населених пунктах, що належать до ОТГ. 

 «Я народився і живу в Брошнів-Осаді, тут живе моя родина. Я підтримую реформу децентралізації влади, яка дає позитивні результати. Тому вирішив балотуватися на посаду голови Брошнів-Осадської ОТГ», – наголосив Н. Іванів. Зокрема, в умовах об’єднання, за його словами, уже вдалося чимало зробити. Зміни в Брошів-Осадській ОТГ розпочали з медицини, бо, як вважає Н. Іванів, здорова людина – це найбільша цінність громади. Брошнів-Осадська громада стала першою серед ОТГ області, де було створено комунальне підприємство «Брошнів-Осадська міська лікарня», яку згодом було підключено до системи e-Health. Вона першою на Прикарпатті підписала угоду про співпрацю з Національною службою здоров’я України. З огляду на те, що у «Брошнів-Осадську міську лікарню» уже надійшов перший транш від НСЗУ, медичні працівники, які працюють у первинній ланці, отримали додаткову премію. Відтак розпочали підписувати угоди між жителями громади і лікарями. На сьогодні уже підписано 62 відсотки декларацій. За словами Н. Іваніва, він поставив перед собою мету – надавати якомога більше безкоштовних послуг у лікарні. Безкоштовні аналізи, УЗД стали поштовхом до того, що люди уклали таку велику кількість декларацій з лікарями, переконаний голова. На сьогодні майже півмільйона грн. з бюджету громади уже витрачено на розвиток медицини.

Нині в усіх населених пунктах громади йдуть капітальні ремонти приміщень у школах, де навчатимуться діти шістьох перших класів за стандартами «Нової української школи». За словами Н. Іваніва, учні, батьки і вчителі, коли зайдуть 1-го вересня у красиві, відремонтовані і належно оснащені приміщення шкіл Брошнів-Осади, Кадобної і Креховичів, то будуть приємно здивовані. Також в одному з дитячих садків громади облаштували сучасний басейн, куди шкільним автобусом підвозитимуть дітей з інших садків та учнів 1- 4 класів з трьох шкіл для безкоштовних занять плаванням. Крім цього, з 1 вересня в усіх школах громади для учнів 1- 4 класів запровадять безплатне харчування. Це ж стосується й школярів старших класів, що є сиротами, напівсиротами, дітей учасників АТО. 

Нині в Брошнів-Осадській громаді створюють «Музей депортацій українців». Приміщення для музею буде куплено за кошти ОТГ, розповів Н. Іванів. За словами доктора історичних наук, професора ПНУ ім. В. Стефаника Сергія Адамовича, який допомагає створити концепцію музею, його відкриття буде приурочено 80-ій річниці з часу виселення українців росіянами. «У західній Україні було 9 пересильних пунктів, один з яких у Брошнів-Осаді. Після завершення функціонування пересильного табору його бараки використовували для розміщення депортованих з українських територій Польщі українців», – розповів С. Адамович. В музеї-оселі депортованих українців будуть зібрані їх родинні історії. Сам музей розташують неподалік траси, перед ним встановлять декілька скульптур, які символізують речі переселенців. Відвідувачі заходитимуть сюди рейками… Ідею створення такого музею, за словами Н. Іваніва, підтримав Український інститут національної пам’яті. С. Адамович звернув увагу, що музею депортацій у такому форматі ще не було в Україні. Громада уже стала переможцем проекту «Єврорегіон Карпати – Україна», отримавши 250 тис. грн. для створення «Музею депортацій українців», ще 65 тис. грн. на це спрямовано власних надходжень ОТГ. За ці кошти виготовляють проектно-кошторисну документацію. Наповнення музею артефактами уже відбувається, будівельні роботи розпочнуть наступного року. Прикметно, що уже досягнуто домовленості з Рожнятівськими районними радою і адміністрацією про відновлення вузькоколійки від Брошнів-Осади до Осмолоди. За словами голови громади, це титанічна робота, проте вона принесе значні результати, оскільки туристи, які будуть відвідувати музей, сідатимуть на вузькоколійку і їхатимуть до визначних місць Рожнятівщини. Але вона не лише слугуватиме туристичною атракцією, а й допоможе збереженню доріг, оскільки нею ще й перевозитимуть лісосировину.

Серед досягнень в умовах об’єднання Н. Іванів назвав відкриття у Брошнів-Осадській ОТГ дитячо-юнацької спортивної школи. Нині тут діти займаються футболом, волейболом, боксом, а у вересні ще й відкриють оновлений, капітально відремонтований спортивний зал, спеціально призначений для боротьби та боксу. А це, на його думку, добра нагода відірвати їх від гаджетів, пропагувати здоровий спосіб життя. 

Також на нині в Брошнів-Осаді уже заасфальтували одну вулицю за кошти інфраструктурної субвенції, проведено ямкові ремонти на всіх вулицях в населених пунктах громади задля збереження асфальтового покриття.

Окремо Н. Іванів наголосив на співпраці з народним депутатом України Анатолієм Дирівим, який, за його словами, вболіває за розвиток громади. За його сприяння уже виділено кошти з Державного бюджету на створення ліцензійного 3D кінотеатру першої лінії показу. Також за сприяння А. Диріва виділено 2 млн. грн. з Держбюджету на продовження будівництва моста в селі Креховичах. А ще завдяки нардепу з державної скарбниці спрямовано 10 млн. грн. на реконструкцію очисних споруд у Брошнів-Осаді.

А ще Брошнів-Осадська ОТГ стала переможцем у програмі «Соціальне таксі» міністерства соцрозвитку. Невдовзі громада отримає спеціальний автомобіль для соціальних потреб. Представники соціально незахищених верств населення зможуть користуватися безкоштовною послугою перевезення. Також великий позитив і в тому, що автомобіль буде дуже потрібним і для дітей центру реабілітації, який функціонує в одному із садків Брошнів-Осади. Утримувати машину і оплачувати зарплату водію будуть за кошти громади. 

Також для житлово-експлуатаційної контори громади уже закупили два новенькі трактори з причепами. Тут уже почали надавати платні послуги місцевим підприємцям. 

За прогнозами керівництва громади, з початку наступного року тут запрацює ЦНАП.   

Прикметно, що жителі села Брошнева виявили бажання приєднатися до Брошнів-Осадської ОТГ. На сьогодні це перша громада Прикарпаття, яка отримала висновок ОДА про приєднання сільської ради.

Проблем у Брошнів-Осадській ОТГ, за словами її очільника, як і в кожній громаді, вистачає. Але вже визначено пріоритетні об’єкти, на які буде спрямовано кошти. За кошти від перевиконання бюджету в Брошнів-Осадській ОТГ будуть поліпшувати інфраструктуру всієї громади, пропорційно розділивши гроші між усіма її населеними пунктами. Але найважливіша проблема, яка потребує першочергового вирішення – зробити порядок зі сміттям, підкреслив Н. Іванів. А саме провести в Брошнів-Осаді рекультивацію існуючого сміттєзвалища та встановити сміттєсортувальну лінію. В умовах об’єднання уже виготовлено проектно-кошторисну документацію, департамент будівництва провів тендер і визначив переможця. Будівництво сміттєсортувальної лінії планують розпочати ще цього року.

Розвиток Брошнів-Осадської ОТГ її керівник пов’язує найперше з розвитком туризму, створенням робочих місць і залученням інвестицій.

Коментар до теми

Юрій СТЕФАНЧУК, експерт з фінансових питань Асоціації міст України, виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення АМУ:

За І-ше півріччя Брошнів-Осадська ОТГ зібрала загалом понад 17 млн. грн., не враховуючи трансфертів. А це на 5 млн. більше, порівняно з І півріччям минулого року, за умови якщо б цю громаду було б створено. Найбільше надходжень Брошнів-Осадська ОТГ отримала від ПДФО, який за І півріччя становив 11,7 млн. грн. А затверджений план на 2018 рік щодо цього податку – 16 млн. грн. За цей рік очікують значне його перевиконання, оскільки за 6 місяців воно уже становить понад 3 млн. грн. На території Брошнів-Осадської ОТГ є малі та середні підприємства, тому одним з важливих надходжень є єдиний податок, який становить 2 млн. грн. На тлі усіх ОТГ Прикарпаття такі високі показники цього податку на сьогодні мають лише Брошнів-Осадська селищна ОТГ і Тлумацька міська ОТГ. А це свідчить, що в невеликій Брошнів-Осадській громаді створено сприятливі умови для бізнесу, що своєю чергою дає можливість наповнювати бюджет, який дозволяє розв’язувати важливі проблеми сьогодення. Також одним із значних бюджетних надходжень є плата за землю, яка за І півріччя становить 1,7 млн. грн. Ці податки є важливими для формування бюджету Брошнів-Осадської ОТГ на 2018 рік, відсоток виконання якого за І півріччя становить 66,5, що фактично дозволяє говорити про перевиконання до затвердженого плану на майже 5 млн. грн. 

Із врахуванням тенденції наповнення бюджету громада переглянула показники затвердженого плану (без трансфертів) та уточнила їх на суму 27,6 млн. грн., порівняно з 26,2 млн. грн.

Оксана ПРОЦЮК.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Подолати кризу математичної освіти,

15:08 14 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Новобудова знань

14:58 08 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Мисливська філософія

14:46 08 листопада 2018 року|Ігор НИКОРОВИЧ

Немає лиха без добра,

14:34 08 листопада 2018 року|Святослав ОТАМАН

Історія України як поле бою

10:28 08 листопада 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

«Раскольніков» з Прикарпаття

10:06 08 листопада 2018 року|Ярема СРІБНАК

«Диверсантів» ліквідували, але…

17:03 07 листопада 2018 року|Ярема СРІБНАК

Коли громада і влада діють спільно…

17:00 07 листопада 2018 року|Євген МЕЛЬНИЧУК. Член спілки журналістів України.