:Суспільство
01 листопада 2018 року.

Львівській Феміді видніше?

Сесію Івано-Франківської міської ради, на якій мали розглянути новий генеральний план розвитку обласного центру, через судове рішення перенесли на невизначений термін

Юрій КРИВЕНЬ

Затвердження нового генерального плану Івано-Франківська мало стати ключовою темою сесії Івано-Франківської міської ради, запланованої на 26 жовтня. Генплан є чи не найбільш дражливим питанням сьогодення міста, адже цей містобудівний документ має визначити тенденції розвитку обласного центру на найближчі 10-20 років. Зрозуміло, що кожна впливова у місті політико-економічна група намагалась через генплан забезпечити свої перспективи на найближче майбутнє. Але за умови дефіциту вільної землі під забудову боротьба за останні шматки міського простору лише загострюватиметься. Цього разу один із забудовників вирішив через суд забезпечити собі потрібне рішення міської ради. Однак це призвело до скасування сесії на невизначений час.

Історія питання

Щоб зрозуміти позицію міської влади щодо затвердження нової версії генплану міста, потрібно вдатися до невеличкого екскурсу в історію. У 2012 році нинішній міський голова Руслан Марцінків працював на посаді секретаря міської ради. Тоді Івано-Франківськ увійшов до десятки міст, в яких оприлюднили генплан. До цього генеральний план був засекречений, з ним могло ознайомитись дуже обмежене коло осіб. «Коли ми подивилися на цей генплан, то побачили, що десятки років генерального плану в місті Іванно-Франківську не дотримувалися, і сьогодні багато зон мають інше функціональне призначення.  Там, де мали бути зелені зони, малоповерхова забудова, маємо зараз дев’яти- і десятиповерхівки», – сказав Марцінків. Секретар міськради тоді запевнив, що доступ усіх жителів до генплану дасть можливість контролювати хаотичну забудову. Далі Руслан Марцінків два роки попрацював депутатом Верховної Ради. Знову питання генплану актуалізувалось у лютому 2015 року. На той час усі процедурні моменти для затвердження головного містобудівного документа вже були пройдені і залишалось прийняти суто політичне рішення. Однак фракція ВО «Свобода», яка у тій каденції мала однопартійну більшість у міській раді, відмовилась голосувати. «Генплан Івано-Франківська потребує широкого громадського обговорення. Поспіхом такі документи не приймаються. Вважаю, що генеральний план цією каденцією міської ради, принаймні фракцією «Свободи», не буде підтримано. Нехай кандидати в мери та депутати презентують перед виборами бачення розвитку міста, а наступна каденція буде ухвалювати цей документ з наступними чільниками», – зазначив Руслан Марцінків. У листопаді 2015 року Руслан Марцінків доволі несподівано переміг на виборах міського голови, і процес внесення змін у генплан рестартував. Як бачимо, підготовка нової версії змін до генплану затягнулася аж на три роки.

 

Масштабні зміни через локальні рішення

Українське законодавство передбачає два способи зміни містобудівної документації: шляхом прийняття змін до генплану або шляхом розробки та прийняття Детальних планів території (ДПТ). Для кращого розуміння зазначимо: генплан – це своєрідна конституція, яка визначає загальні засади, а ДПТ – це закон, який конкретизує деталі забудови території. Формально Конституція є найвищим законодавчим документом в державі, але нерідко закони та підзаконні акти можуть прямо їй суперечити. Аналогічна ситуація склалась у сфері містобудування Івано-Франківська, коли генплан визначав територію як зелену зону загального користування, а ДПТ міг передбачити житлову забудову. Оскільки процедура внесення змін до генплану є дуже тривалою і складною, то забудовники обрали шлях розробки і прийняття ДПТ. За останні три роки міська рада прийняла понад 100 таких рішень. Точну цифру назвати складно, оскільки кожне таке рішення проходить декілька етапів, причому нерідко вносять зміни в уже затверджені ДПТ. Уточнимо, що затверджені ДПТ автоматично стають частиною нового генплану. Таким чином, забудовники ініціювали масштабні зміни містобудівної документації через втручання у відносно невеликі сегменти території. Зокрема активно змінювалось функціональне призначення промислових територій в напрямі житлового будівництва. Варто констатувати, що через зміну цільового і функціонального призначення територій розпочався процес деіндустріалізації міста, яке добровільно позбулось промислового потенціалу та перспективи розвитку виробництва. Наслідки такої політики місто відчуватиме протягом десятиліть чи навіть століть. Зазначимо, що зміни часто стосувались територій, які було зарезервовано під будівництво об’єктів інфраструктури, автошляхів, розв’язок, стоянок транспорту. Відповідно це потягне за собою транспортні, екологічні та інженерні проблеми, які проявляться у недалекому майбутньому, але матимуть незворотний характер.

 

Під градом критики

Обласна Спілка архітекторів України розкритикувала новий генеральний план Івано-Франківська. Члени спілки в офіційному листі Руслану Марцінківу констатували критично низьку якість опрацювання території, урбаністичних особливостей і проблематики міста та порадили міській владі не виносити генплан на затвердження сесії міської ради, а зібрати містобудівну раду: «У разі затвердження проекту змін чинний генеральний план міста втратить ознаки основного виду містобудівної документації на місцевому рівні, призначеного для обррунтування довгострокової стратегії комплексного планування та забудови території населеного пункту». 

На засіданні містобудівної ради при департаменті містобудування, архітектури та культурної спадщини виконкому Івано-Франківська архітектори виступили із суттєвими зауваженнями до коригування генерального плану міста. Спочатку виступили розробники генплану з київського проектного інституту. Вони окреслили головні проблеми міста, які і так давно відомі. По-перше,  Івано-Франківськ забудовано на 85% і вільних територій для розвитку фактично не залишилось. По-друге, у місті бракує шкіл та дитячих садків, а земельних ділянок, де їх можна побудувати, немає. По-третє, у місті критично низький рівень зелених насаджень і облаштувати нові парки та сквери ніде. По-четверте, у місті високий рівень автомобілізації (260 автомобілів на 1000 жителів) і транспортна ситуація лише погіршуватиметься. По-п’яте, місто може зіткнутися з проблемою забезпечення питною водою попри наявність двох річок. По-шосте, полігон ТПВ у Рибному заповнений на 95% і «сміттєва криза» на зразок львівської може настати швидше, ніж ми думаємо. По-сьоме, містові критично бракує земель під кладовища для поховання померлих жителів. Перелік цих проблем можна ще довго продовжувати. 

Після доповіді київських колег слово взяли франківські архітектори. Вони жорстко розкритикували роботу київських проектантів. «Це консервація існуючих проблем міста. Запропонована транспортна схема гірша, ніж попередня. Місто задихнеться через кілька років, якщо ми так погодимо і реалізуємо», – заявив колишній головний архітектор Франківська підприємець Олександр Микуляк. Фахівці містобудівної ради зауважили, що зміни до генплану зроблено в інтересах забудовників. Вони не відображають в перспективі вирішення головної проблеми – тисняви міста в теперішніх його межах. «Незрозуміло, чому викинули з генплану села міської ради. Не передбачили розвиток міста в контексті ОТГ, – наголосив Олександр Микуляк. – Сьогодні тенденція така, що населення з усієї області активно скуповує квартири у Франківську і переїздить, а села відмирають. Тому в перспективі треба рахувати всі 280 тис. населення в місті. Всі ці зауваження ми виклали в листі до мера і до проектантів, але бачимо, що їх не враховано».

Архітектори наполягали, що теперішнє коригування генплану Франківська має бути сформульовано у двох перспективних частинах – на 25 років і на наступні 7 років, які мали би бути підпорядковані розв’язанню нагальних проблем міста. А теперішні зміни, прозвучало на містобудівній раді, зроблено  переважно в інтересах забудовників. «Громадські потреби є важливіші, ніж узаконення забудови. Для задоволення інтересів міської громади треба закладати завдання з можливістю викупу приватних територій. Треба домовлятися з селами. Тому ми – Спілка архітекторів з проектантами – готові сісти і пропрацювати кожен «вузлик», щоб врівноважити інтереси різних частин громади у розвитку міста», – підсумував голова Івано-Франківської обласної організації Спілки архітекторів Микола Капак.

На перший погляд, критика на адресу київських проектантів виглядає обгрунтованою. Але кияни взялись за цю невдячну роботу два роки тому, коли вже всі вищеописані проблеми були сформовані. і фактично без поля для маневру. Складно знайти якісь варіанти, якщо землі для вирішення проблем немає. Крім того, ми не знаємо деталей «домашнього завдання» і «прапорців», які виставили місцеві посадовці перед тим, як замовляти киянам проектування. інша річ – місцеві архітектори, які кожен на своєму рівні доклались до масштабної забудови, що триває у місті щонайменше останні 15 років. Тож можна використати киян як «цапів-відбувайлів», а самим залишитись чистенькими. Але навряд чи це чесно і конструктивно.

 

Суд і скасована сесія

За кілька днів до засідання сесії Івано-Франківської міської ради активісти анонсували акцію проти затвердження генплану в його нинішньому вигляді, а за два дні до сесії міський голова Руслан Марцінків написав допис із заголовком «Ні інтересам будівельної мафії»: «В догоду підприємцям, які хочуть забудувати міське озеро, затвердження генерального плану міста призупинено рішенням суду. Адже новим генпланом тут передбачалася зелена зона, а «Гаразд-Україна» хоче забудувати цю ділянку. Дехто думає, що заблокувавши генеральний план, далі буде подавати на сесію міськради сумнівні будівельні рішення. Але можете бути певні, що до з’ясування юридичної сторони цього питання та до рішення касаційного суду генплан ми затверджувати не будемо. Тому ми прийняли рішення перенести сесію міськради, яка мала відбутися 26 жовтня, на невизначений термін».

Для читачів пояснимо, що мова йде про земельну ділянку поблизу міського озера, яку «Гаразд-Україна» орендує з 2004 року. Тоді підприємство отримало її для будівництва спортивного комплексу. Згодом забудовник неодноразово намагався змінити призначення землі на житлову забудову. Такі плани викликали потужний спротив активістів та представників громадськості, які наполягали на збереженні паркової зони. Зазначимо, що вказана ділянка зафіксована у нині чинному генплані від 2001 року як зелена зона загального користування. Попри тривалу судову тяганину вказану землю досі використовують франківці для відпочинку на свіжому повітрі. 

Дослідивши рішення судів різних інстанцій, можемо констатувати, що представники Феміди схиляються на бік забудовника. Через це на офіційному сайті міської ради у блоці земельних питань з’явився пункт: «Усунути перешкоди ТОВ «Розважально-відпочинковий центр «Гаразд» у користуванні земельною ділянкою площею 4 га по Південному бульвару в Івано-Франківську та внести зміни до генерального плану міста Івано-Франківська». Пункт написаний на виконання ухвали Львівського апеляційного господарського суду. Колегії з трьох львівських суддів, очевидно, видніше, як в Івано-Франківську ділити землю, що будувати на ній і як нам жити. 


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

В умовах викликів та обмежених повноважень

13:19 13 грудня 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

«Карпати» отримали міжнародний екологічний сертифікат

13:18 13 грудня 2018 року|Дмитро ЛУКАНЬ. Начальник відділу охорони праці, навколишнього середовища, пожежної безпеки та цивільного захисту ВО «Карпати».

Прикарпатська сигара

13:03 13 грудня 2018 року|Ігор НИКОРОВИЧ

«Алло, мамо, я на уроці»,

11:47 13 грудня 2018 року|Ольга МОНЧУК

Літопис громад Прикарпаття

11:44 13 грудня 2018 року|Оксана ПРОЦЮК

Велике очікування

11:40 13 грудня 2018 року|Василь МОРОЗ

Зберегти єдність позицій

09:29 13 грудня 2018 року

Нашестя вовчих псів

14:53 06 грудня 2018 року|Богдан МИХАЙЛОВИЧ

ВІДЕО НА ЗАПИТ,

14:46 06 грудня 2018 року|Дмитро Прокопчук

Кинув гранату – рік в’язниці

13:36 06 грудня 2018 року|Ярема СРІБНАК