Колапс місцевого самоврядування: 300 млн. – діра у бюджетах прикарпатських громад

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)», який схвалив парламент і підписав Президент України Володимир Зеленський викликав шквал критики представників місцевого самоврядування та експертного середовища.

В Асоціації міст України звертають увагу, що цей закон начебто зорієнтований на підтримку платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19). Зокрема, на два місяці скасовуються податок на нерухомість і плату за землю. А насправді, вважають в АМУ, формується величезна діра в місцевих бюджетах: територіальні громади втратять 13 відсотків загальних доходів.

«Важко уявити, що у момент, коли з місцевих бюджетів сотні мільйонів гривень йдуть на боротьбу з пандемією, надприбутковий бізнес і працюючі підприємства будуть звільнені від місцевих податків. Звідки громадам потім брати кошти на зарплати медикам, вчителям, соціальним працівникам, вихователям, працівникам транспорту та ЖКГ? За рахунок чого продовжувати закуповувати ліки, маски, тести і обладнання, якщо короновірусна хвороба поширюється у геометричній прогресії? Необхідно терміново вносити зміни, поки місцеві бюджети не опинилися у фінансовій пастці, а країна – в стані колапсу», - зазначено у повідомленні АМУ на її сторінці у Фейсбуці. Також Асоціація закликала всю муніципальну спільноту, народних депутатів, експертне середовище об'єднати зусилля і виправити ситуацію.

В АМУ ще перед підписанням цього документа Президентом докладно пояснили, чому закон небезпечний для місцевих бюджетів, наголосивши, що введення його в дію призведе до колапсу всієї країни через вилучення з бюджетів територіальних громад 13 відсотків їх загальних доходів. Адже від місцевих податків звільняється і надприбутковий бізнес, і підприємства, що продовжують працювати в повному обсязі. Міста, селища, села, ОТГ, що сьогодні виділяють сотні мільйонів гривень на боротьбу з пандемією (підвищені зарплати медикам, закупівля ліків, масок, тестів, обладнання) – завтра через Закон № 3220 не матимуть ресурсів на це! Більше того: вони не зможуть виплачувати навіть мінімальні зарплати медикам, вчителям, соціальним працівникам, вихователям, працівникам транспорту та ЖКГ!

Асоціація міст України просила Президента України забезпечити термінове доопрацювання цього закону до його підписання, з урахуванням таких пропозицій: запровадити більш дієві компенсатори для бізнесу за рахунок джерел державного бюджету: ПДВ, податку на прибуток, акцизів; передбачити розтермінування зі сплати за землю, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а не введення заборони нарахування з цих місцевих податках; дозволити органам місцевого самоврядування встановлювати пільги зі сплати місцевих податків та зборів посеред бюджетного року без застосування регуляторних процедур; запровадити механізми компенсації втрат доходів місцевих бюджетів відповідно до статті 142 Конституції України, частини 1 статті 27 Бюджетного кодексу України.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій СТЕФАНЧУК у розмові з журналісткою газети «Галичина» підкреслив, що закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID- 19)» позбавляє місцеві бюджети Прикарпаття, за попередніми розрахунками, приблизно на 300 млн. грн. І це торкнеться більшою чи меншою мірою всіх муніципалітетів. Норми цього закону стають загрозою збалансованому виконанню бюджетів, що ускладнить швидке та дієве вирішення проблем у громадах, яких у час карантину є чимало. Випадки, коли держава позбавляє громади коштів є прописані в статті 142 Конституції України, частині 1 статті 27 Бюджетного кодексу України, де нею мають бути запроваджені механізми компенсації втрат доходів місцевих бюджетів. У всіх громад постає питання чи буде дотримана ця норма закону або хоча б держава дозволить самим встановлювати пільги зі сплати місцевих податків і зборів посеред бюджетного року без застосування регуляторних процедур. «Ми пропонуємо допрацювати цей закон та передбачити розтермінування оплати за землю, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а не введення заборони нарахування за цими місцевими податками. Сьогодні важливо захистити бізнес але більш дієвим компенсатором для нього стала би податкова пільга з ПДВ, податку на прибуток або акциз – джерела державного бюджету. З огляду на кроки які сьогодні роблять громади, впевнено можна говорити про те, що спільна проблема вирішується спільно і кожний керівник та депутат місцевої ради роблять все можливе в ситуації карантину. Надіємося, що діалог стане основним аргументом у прийнятті рішень, що стосується ресурсів та інструментів у муніципалітетах», – зазначив Юрій Стефанчук.

Міський голова Долини Володимир ГАРАЗД вважає, що таке рішення парламенту призведе до суттєвого зменшення надходжень до бюджетів громад. «Тільки у Долинській ОТГ несплата суб’єктами господарювання оренди землі за два поточні місяці призведе до дефіциту бюджету у близько 7 млн. грн., котрі нам вкрай потрібні, особливо зараз, під час кризи і боротьби з пандемією. Я розумію малий і середній бізнес, але чому від плати за землю мають бути звільнені підприємства нафто-газового комплексу? Чому держава у черговий раз залазить у кишеню громад, не пропонуючи нічого взамін? Такі недопоступлення до місцевого бюджету ще більше посилять нинішню кризу. Про яку додаткову підтримку медицини може йтися, коли нам банально забракне коштів на фінансування освіти вже у найближчі два місяці? Чому це питання навіть не обговорювалось під час розгляду на останньому пленарному засіданні? Може хтось підкаже президентові про наслідки такого рішення?» – наголосив Володимир Гаразд.

Народний депутат України, колишній міський голова Надвірної Зіновій АНДРІЙОВИЧ, який не підтримав законопроєкт №3220, на своїй сторінці у Фейсбуці зазначив: «Дуже важливо, що парламент вживає заходів для боротьби з короновірусною хворобою (COVID-19), але прийняття закону, яким скасовано на два місяці податок на нерухомість і плату за землю, містить жахливі норми для місцевих бюджетів. За його словами, через коронавірус та заходи, які проводять з огляду на його поширення, місцеві бюджети втратять 15,6 мільярдів гривень, при цьому 6,3 мільярда з них – через законопроект №3220.

На думку парламентаря, необхідно терміново вносити зміни до закону, бо місцеве самоврядування, яке зараз спрямовує сотні мільйонів гривень на боротьбу з пандемією, через цей документ не матиме ресурсів на це. А також територіальні громади не зможуть виплачувати навіть мінімальні зарплати медикам, вчителям, соціальним працівникам, вихователям, працівникам транспорту та ЖКГ. Зіновій Андрійович рекомендує невідкладно внести такі поправки: скасувати податок для підприємців І і ІІ-ї групи, а податок для багатих підприємців, таких як промислові підприємства, підприємства енергетики, фабрики, Укрзалізниця – залишити; переглянути акцизи та підакцизні групи товарів, такі як алкоголь, сигарети, нафтопродукти, газ та залишити єдиний соціальний внесок, який є головним наповнювачем пенсійного фонду.

«Спілкуючись з громадами, ще більше розумію масштабність цієї проблеми. Це справді колапс для місцевого самоврядування. Ми повинні вжити усіх запобіжних заходів, для того щоб у такий непростий для нас час, громади зберегли свою спроможність. Від цього залежать життя мільйонів українців» – підсумував Зіновій Андрійович.

Редактор відділу газети “Галичина”