Суспільство:Подія
24 червня 2014 року.

Ідеї для ощадного господарювання

У рамках реалізації нового етапу освітньої програми для дорослих «Стале домогосподарство» в обласному центрі пройшов перший ярмарок ідей «Івано-Франківськ на шляху до сталого розвитку». Іванофранківцям продемонстрували на практиці, як можна економити та жити без шкоди для довкілля, зокрема розповідали про основні правила економії електроенергії та води, вимірювали екологічний слід, вчили сортувати та утилізувати сміття, а також давати нове життя старим речам.


Жити інакше

Майже два роки тому Івано-Франківськ долучився до всесвітнього руху сталого розвитку, який нині уже діє в ірландії, Нідерландах, Бельгії, Великій Британії, іспанії, Швеції, Угорщині, Польщі, В’єтнамі, США. В Україні освітній проект «Освіта для сталого розвитку» реалізовують уже впродовж восьми років в 14 регіонах. «В основі цього проекту — інформування населення, починаючи від діток дошкільного віку і закінчуючи пенсіонерами, про ідею сталого розвитку, тобто такого розвитку і родини, і країни в цілому, коли ми можемо забезпечити достатньо високий рівень життя та подбати про наше майбутнє. Для цього потрібні прості вміння: заощаджувати енергію, дбати про повітря, воду, власне здоров’я, зменшувати кількість сміття», — інформує керівник ГО «Вчителі за демократію та партнерство» Олена Пометун.
У рамках реалізації програми «Стале домогосподарство» люди об’єднуються в екокоманди, в яких працюють над тим, як можна вдосконалити різні аспекти свого життя. В Івано-Франківську в «Сталому домогосподарстві» взяли участь 120 волонтерів різного віку, професій та соціального статусу. Впродовж трьох місяців вони у повсякденному житті практично застосовували поради програми щодо енергозбереження, сортування сміття, зменшення водокористування, стежили за безпекою своєї оселі та навчались заощаджувати сімейний бюджет. По завершенні програми всім учасникам вдалось певною мірою змінити свій стиль життя та звички, зокрема зменшити кількість відходів до 40%, скоротити використання води на господарські потреби до 20% та знизити споживання електроенергії до 13%. До участі у наступному етапі програми вже долучилося 80 нових учасників, роботу в екокомандах вони розпочнуть у червні.


Регіональний координатор проекту «Стале домогосподарство» в Івано-Франківській області Ольга Бачинська, яка в екокоманді з травня 2013 року, каже, що уже не може жити інакше. Тепер жінка перед тим, як винести сміття, сортує його, економно використовує воду та електроенергію. «Тут великого часу не треба, — констатує вона. — Коли я чищу картоплю, збираю лушпиння в окремий кульок, пляшку з-під пива — окремо, пластикову пляшку скручую і теж окремо, а коли минає тиждень, у мене практично немає що викидати на смітник. А ще я ходжу у фітнес-клуб (це за програмою здоров’я), здоровий спосіб харчування, відмовилась від некорисних продуктів — вагу зменшила, життєвий тонус підвищила. Я задоволена! Так треба жити всім».
А от Ольга Гаран лише приєдналася до екокоманди, це зробити її спонукало прагнення здорового способу життя. «Враження цікаві, правда, треба всього вчитися та виконувати, щоб наша екологія не була забрудненою», — наголосила нова учасниця проекту.

Майстер-класи
для дорослих і малих

Площа Ринок на кілька годин перетворилася на центр ощадного та екологічного господарювання. Студенти Центру професійно-технічної освіти №1 м. Івано-Франківська влаштували справжній показ мод та здивували присутніх неординарною колекцією одягу «Треш-колекшн» з англійської — «Колекція сміття». Всі моделі було пошито не зі звичних тканин, а з газет, з аркушів глянцевих журналів, комп’ютерних дисків, кольорового та гофрованого паперу, поліетилену, фольги, шпалер та кінострічок. «Ходити важко, але екологія того варта», — сміються моделі. Добре придивившись до сукні однієї із майстринь, зрозуміла, що її пошито з газетних сторінок «Галичини». От ніколи раніше не могла подумати, що з газети може вийти така доволі стильна, хоча і не зовсім практична сукня. «Набагато цікавіше творити з чогось незвичайного та нетрадиційного», — констатує методист Центру професійно-технічної освіти №1 Людмила Бірчинська. 


Під час ярмарку ідей всі охочі мали можливість обміняти макулатуру на яблука, а відпрацьовані батарейки — на моркву. Така акція мала чималий попит. За півтори години іванофранківці принесли 130 кг макулатури та 18 кг батарейок. Усі кошти за зібрану вторсировину організатори передали до Міського центру соціальних служб.


Також кожен охочий зміг виміряти свій екологічний слід, щоб знати, яка ж площа потрібна йому для життя і задоволення всіх життєво необхідних потреб. Цікаво, що у жителів країн, котрі розвиваються, екослід становить 1,14 га, в Китаї, індії та Бразилії — 1,92 га, у розвинених країнах — 5,6 га. А от середній екослід іванофранківців — 3,14 га, в українців загалом — 3,19 га. «Чим більший екологічний слід, тим більше землі займає людина на нашій планеті. А якщо всі люди будуть мати слід у середньому по 3 га, то нашої планети буде недостатньо для них, тому потрібно спонукати усіх до економного та екологічного життя, який дозволить зробити екослід кожного оптимальним — від 1,3 до 1,8 га», — коментує студент-еколог Прикарпатського національного університету  ім. В. Стефаника Андрій Андрейчук.
Не лише дорослі з користю проводили час на ярмарку ідей, малечі теж ніколи було сумувати. Діти малювали країну майбутнього, виготовляли різні цікаві та потрібні речі з уже непотрібних, художниці прикрашали їх «аква-тату» у формі краплинок, лампочок, листочків. Словом, кожен знайшов заняття до вподоби, а дорослі запам’ятали кілька «золотих» правил сталого господарювання.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

В умовах викликів та обмежених повноважень

13:19 13 грудня 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

«Карпати» отримали міжнародний екологічний сертифікат

13:18 13 грудня 2018 року|Дмитро ЛУКАНЬ. Начальник відділу охорони праці, навколишнього середовища, пожежної безпеки та цивільного захисту ВО «Карпати».

Прикарпатська сигара

13:03 13 грудня 2018 року|Ігор НИКОРОВИЧ

«Алло, мамо, я на уроці»,

11:47 13 грудня 2018 року|Ольга МОНЧУК

Літопис громад Прикарпаття

11:44 13 грудня 2018 року|Оксана ПРОЦЮК

Велике очікування

11:40 13 грудня 2018 року|Василь МОРОЗ

Зберегти єдність позицій

09:29 13 грудня 2018 року

Нашестя вовчих псів

14:53 06 грудня 2018 року|Богдан МИХАЙЛОВИЧ

ВІДЕО НА ЗАПИТ,

14:46 06 грудня 2018 року|Дмитро Прокопчук

Кинув гранату – рік в’язниці

13:36 06 грудня 2018 року|Ярема СРІБНАК