:Суспільство
09 жовтня 2018 року.

І сонячні панелі на Хом’яку

У рамках транскордонного партнерства відпочинковий маршрут на одну з найвищих гір на Прикарпатті облаштували згідно з євростандартами

Микола ПАНЧУК. Начальник відділу рекреації Карпатського НПП.

На природно-заповідних територіях України завершився проект «Програма екологічних громадських ініціатив для Сходу і Заходу України», який реалізовував Фонд розвитку ГО «Західноукраїнський ресурсний центр» спільно з Мінекології та природних ресурсів України за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

 

Громадська організація «Центр соціальних і ділових ініціатив» у партнерстві з Карпатським національним природним парком на території Женецького природоохоронного науково-дослідного відділення в рамках проекту «Гора Хом’як – унікальна перлина Українських Карпат» завершила всі заплановані проектні роботи. Проект спрямовано на збереження і підвищення туристичної привабливості природоохоронних територій через встановлення та популяризацію об’єктів відновлювальної енергетики, а також елементів інфраструктури за маршрутом «Урочище «Вередівський»  – гора Хом’як» і на підтримку громадських екологічних ініціатив.

Територія Карпатського НПП характеризується багатством природних ландшафтів, гірськими потоками, розмаїтістю флори і фауни. Еколого-пізнавальна стежка «Урочище «Вередівський» – гора Хом’як» починається за 700 метрів  від дороги державного значення Івано-Франківськ – Рахів у напрямку села Поляниця до туристичного комплексу «Буковель». Маршрут пролягає на північ, спочатку дорогою вздовж потічка, що тече з-під Хом’яка, а вище – серпантинною стежкою, наприкінці якої трапляються кам’янисті розсипи й де проростають гірські сосни і карликові берези. Закінчується маршрут виходом на одну з вершин Горганського хребта – гору Хом’як  (1 542 метри над рівнем моря). Відокремлене розташування і значна висота вершини дають можливість спостерігати мальовничі краєвиди в найближчому сусідстві: на півночі бачимо хребет Ліснів, а за ним – гору Рокиту з Лисиною Космацькою, на півдні – вершини Петроса і Говерли, на південному сході – ворохтянську Магуру. На самій вершині Хом’яка у 2006 р. завдяки місцевим жителям за задумом Ігоря Ляхівського з міста Червонограда було встановлено статую Матері Божої, яка спрямована із заходу на схід на знак єдності України (скульптор Любомир Яремчук).

Для покращення інфраструктурної привабливості маршруту на ньому в рамках проекту було встановлено малі архітектурні форми: три навіси від негоди, сім лавочок, два інформаційні стенди та п’ять вказівників. Для популяризації маршруту, а також загалом привабливості територій парку було виготовлено магніти «Відкрий для себе гору Хом’як». На всіх інфраструктурних елементах та інформаційних стендах можна знайти QR-код з посиланням на сайт Карпатського національного природного парку для отримання детальнішої інформації.

Завершальним етапом у реалізації проекту став монтаж сонячних панелей на вершині Хом’яка для підсвічування cтатуї Матері Божої. Сонячні панелі загальною площею 3,3 кв. м і потужністю 0,54 кВт та всі комплектуючі вручну винесли на верхівку монтажники з компанії «SOLARSERVISE» з міста Миколаєва та працівники Женецького відділення, а також відділу рекреації КНПП. 

Отож нині відвідувачі зможуть відпочити на лавочці під сонячними панелями, насолодитися краєвидами Українських Карпат, а також зарядити свої раджети через спеціальні USB-порти. Відрадно, що жителі навколишніх сіл мають можливість милуватися сяйвом, яке  випромінює статуя Матерії Божої в темний час доби завдяки сонячним панелям.

Проект також активно підтримали громади і духовні отці навколишніх населених пунктів. Скажімо, з ініціативи отця Петра з церкви Святого великомученика Дмитрія на День Прапора 23 серпня на полонині Хом’яків відбулися Богослужіння і молитва за Україну.

Реалізація проекту стане потужним поштовхом для підвищення екологічної свідомості жителів регіону та відвідувачів, а також розвитку екотуризму на природно-заповідних територіях та поліпшення добробуту місцевих громад. Є надія, що він матиме статус пілотного на території  Карпатського національного природного парку і аналогічні проекти буде реалізовано на інших природно-заповідних територіях. А також сподіваємося, що відвідувачі парку бережливо ставитимуться як до встановленої інфраструктури, так і до духовних святинь, зберігаючи красу карпатського краю для майбутніх поколінь.


5 (1 голос)

Без коментарів

Інші публікації тематики

Система продемонструвала недоліки і неточності

10:48 12 жовтня 2018 року|Олег БАСОК.

Коломия може розірвати угоду з «AВE»

10:47 12 жовтня 2018 року|Микола СОКОЛІВСЬКИЙ

Робота для першого заступника

10:47 12 жовтня 2018 року|Микола СОКОЛІВСЬКИЙ.

У Петранці кір спадає

10:46 12 жовтня 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН.

Якщо стипендії не вистачає…

10:45 12 жовтня 2018 року|Микола СОКОЛІВСЬКИЙ

Депутати стали в оборону станції Снятин

10:43 12 жовтня 2018 року|Микола СОКОЛІВСЬКИЙ

З-під крила «Галичини»

14:00 11 жовтня 2018 року|Василь МОРОЗ