Суспільство:Самоврядування
11 січня 2018 року.

Богдан Кобилянський: Довіра людей до ОТГ зростає

Марія ЮРКЕВИЧ

Про проміжні підсумки адміністративно-територіальної реформи, про здобутки, проблеми й перспективи децентралізаційних процесів на Івано-Франківщині розповідає в ексклюзиві для «Галичини» заступник голови обласної державної адміністрації Богдан КОБИЛЯНСЬКИЙ.

— Богдане Миколайовичу, оскільки, як випливає з вашої біографії, більшу частину професійної діяльності ви займалися питанням місцевого самоврядування, то як би охарактеризували його розвиток в області? 

— Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» було ухвалено 1997 року. Отже, фактично шість років доти місцева влада функціонувала на засадах законодавства, прийнятого ще в радянські часи. 1981 р. в нашій області функціонувало 350 сільських рад, 1991-го їх стало вже 383, а 2001 р. — 476. Для чого наводжу ці цифри? Вони свідчать про одвічне прагнення українців самореалізовуватись, або ж, інакше кажучи, господарювати самотужки. А згадуваний закон є одним із найкращих у Європі, відповідає Європейській хартії місцевого самоврядування. Проте попередня система управління територіями була не просто морально застаріла, а на певному етапі гальмувала їхній розвиток. Проголошені законодавчо повноваження були насправді суто декларативними — держава не забезпечувала їх ні фінансово, ні матеріально. 

Словом, система місцевого самоврядування не відповідала ні потребам суспільства, ні своєму основному призначенню — забезпечувати сталий розвиток громад. Звісно, було б неправильно казати, що всі сиділи склавши руки. Хто працював у цій системі, той знає, що чимало керівників органів місцевого самоврядування спільно з громадськими активістами зробили досить багато як через проектну діяльність, так і через контакти із закордонними колегами. Можу назвати чимало позитивних прикладів, зокрема і в Городенківському районі. Та все ж деякі органи самоврядування працювали тільки заради отримання заробітної плати. А також наростала конфліктність між місцевими державними адміністраціями, районними радами, сільськими чи селищними радами. і це аж ніяк не сприяло соціально-економічному поступові, а чимало громад залишались зі своїми проблемами наодинці.

— З усього видно, що нині є політична воля «верхів», насамперед Президента Петра Порошенка й Кабінету Міністрів, на реформування місцевого самоврядування, на децентралізацію. Та чи вже ухвалено всі законодавчі норми для цього? 

— Майже відразу після Революції гідності у нашій державі запрацювала єдина і цілісна концептуальна програма розвитку місцевого самоврядування, схвалена урядом 1 квітня 2014 р. Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» дав, по суті, старт широкомасштабній реформі, яка торкається усіх сфер нашого життя. Звичайно, говорити, що все вдається робити легко, не доводиться. Адже загалом нинішня система влади ррунтується на законодавчих документах, ухвалених ще до набуття нашою державою державницької самостійності і ще має багато ознак попередньої епохи. Проте варто згадати слова польського реформатора Лєшика Бальцеровича: «За реформи треба боротися...».

А мета децентралізації — створення спроможних територіальних громад унаслідок передачі значних повноважень та ресурсів від державних органів влади місцевому самоврядуванню. Скажімо, загалом з районного рівня громаді передбачено передати 22 повноваження, спрямовані на створення комфортних умов проживання людини, вдосконалення адміністративних і соціальних послуг населенню, утримання інфраструктури, щодо зайнятості, належної соціальної допомоги, освіти, муніципальної охорони тощо. Тож нині набуває соціальної гостроти потреба для подальшого проведення децентралізації ухвалення законодавчих актів з розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель, регулювання містобудівної діяльності, щодо добровільного приєднання громад сіл, селищ до громад міст обласного значення, низки змін до Бюджетного кодексу України тощо.

— А як щодо децентралізації у нашій області. Що вдалося вже зробити?

— В області утворено 23 об’єднані територіальні громади, до яких увійшло 107 місцевих рад, що становить 20,7 відсотка їхньої загальної кількості. Загалом в ОТГ об’єднано 213,7 тис. жителів, або ж 15,5 відсотка населення області. Причому, якщо 2015 року було утворено чотири ОТГ, 2016-го — вісім, то торік — 11. Спостерігається позитивна динаміка у створенні ОТГ та підвищена зацікавленість до цих процесів жителів краю. Крім того, жодного разу і в жодний спосіб не було порушено добровільності у питаннях об’єднання, хоча, звичайно, життя вносить і свої корективи. Базовим також залишається широке громадське обговорення. 

Словом, об’єднання територіальних громад здійснюється з дотриманням принципів конституційності та законності, добровільності, економічної ефективності, державної підтримки, прозорості та відкритості, відповідальності. Сама ж процедура цих процесів є доволі складною та вимагає суворого дотримання термінів і погоджень. Тому тут ключову роль і відіграє обласна держадміністрація, яка здійснює організаційне та інформаційно-просвітницьке сприяння добровільному об’єднанню, допомагає в освоєнні коштів субвенції на формування інфраструктури утворених ОТГ. 

Власне, за ОДА — й розробка Перспективного плану формування територій громад області. Втім, він не засвідчує факту об’єднання громад і не є спонукою до цього, а лише представляє бачення ефективного територіального устрою на базовому рівні в межах області. А його схвалення обласною радою та затвердження урядом також не приводить до автоматичного утворення об’єднаної громади з включенням відповідних територіальних громад до його складу. 2015 року обласна держадміністрація й розробила такий план на основі вивчення багатьох економічних, фінансових, соціальних чинників. Ще раз хочу підкреслити, що визначальною була думка громадськості, зокрема в частині підготовки узгоджених пропозицій зі внесення змін до плану. і він жодним чином не перешкоджає територіальним громадам об’єднуватися в обраному ними форматі, але об’єднання відповідно до нього гарантуватиме надання ОТГ відповідної фінансової державної підтримки.

Важливою є і роль Регіональної робочої групи з підготовки Перспективного плану формування територій громад області, до якої входять керівники облдержадміністрації та обласної ради, представники структурних підрозділів ОДА, органів місцевого самоврядування різних рівнів, громадських організацій, політичних партій, науковці, експерти. Основна її роль полягає у визначенні соціально-економічної обррунтованості запропонованого об’єднання, оскільки відповідно до Методики формування спроможних територіальних громад, ОТГ має самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування забезпечити належний рівень надання послуг у сферах освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства. 

Тому в травні 2015 року в області за сприяння іноземних партнерів було утворено Офіс реформ, який провів значну роботу з вивчення фінансової спроможності, вирішення організаційних питань та економічного розвитку територій, що і стало основою для утворення перших ОТГ. Пізніше на базі Офісу реформ виник у рамках програми «U-LEAD з Європою» Івано-Франківський відокремлений підрозділ «Центр розвитку місцевого самоврядування», який очолив Руслан Панасюк. Доброю підмогою в реалізації державної програми з реформування місцевого самоврядування та децентралізації стало Івано-Франківське регіональне відділення «Асоціація міст України» на чолі із виконавчим директором Юрієм Стефанчуком. Ці підрозділи за сприяння облдержадміністрації надали значну інформаційно-просвітницьку й консультативно-експертну допомогу нашим громадам. 

Висловлюю вдячність за сприяння в тому і керівникам обласної ради та її депутатському корпусу, який складається із представників різних політичних партій та з якими обласна держадміністрація у відповідних дискусіях знаходить компромісні вирішення проблем, і найголовнішим у цьому є відстоювання інтересів громадян.

— Хотілося б детальніше дізнатися про вирішення фінансових, економічних, інфраструктурних питань, розвитку сфери послуг та зайнятості в ОТГ. Наскільки наші громади в цьому вже не залежать від «центру»?

— Головним у питаннях децентралізації є баланс повноважень і відповідальності. Держава виконує свої зобов’язання щодо підтримки громад, громади ж реалізують завдяки цьому та власним ресурсам усе задумане. На такому партнерстві й грунтується подальша спроможність територіальних громад, а також формується місцева еліта, менеджери управління територіями. Більше того, така еліта проходить через випробування виборами, а надалі залишається відповідальною перед законом та громадянами. Ось тому з часом ми і будемо говорити про менеджерів місцевого самоврядування й не називатимемо «партійними» дороги, мости, каналізаційні мережі тощо. На основі балансу між центром та органами влади на місцях і закладатиметься фундамент забезпечення добробуту громадян. 

Хочу підкреслити, що при формуванні Державного та місцевих бюджетів на 2018 рік із загальної чисельності місцевих бюджетів бюджети ОТГ становлять 51,7 відсотка, або 665 одиниць. А завдяки проведеній урядом бюджетній децентралізації за 11 місяців 2017-го до місцевих бюджетів ОТГ надійшло доходів загального та спеціального фондів (без урахування трансфертів) 96,3 млн. грн., що у 1,5 раза більше порівняно з відповідним торішнім періодом. Водночас приріст доходів у містах обласного значення за аналогічний період сягнув 39,1 відсотка, а в районах ще менше — 33,4 відсотка.

На 1 грудня 2017 року ОТГ забезпечили виконання річних завдань із доходів до бюджетів на 127,1 відсотка проти 119,4 відсотка середнього показника в області. Ще вищими є показники виконання запланованих доходів в окремих ОТГ. Зокрема, у Космацькій, Матеївецькій, Верхнянській ОТГ вони становлять відповідно 168,9, 147,9, 141,9 відсотка. 

І ще про один, як на мене, дуже важливий показник. У 2016 році три ОТГ, а саме: Печеніжинська, Верхнянська, Старобогородчанська, отримали з Державного бюджету інфраструктурні субвенції у сумі 21,9 млн. грн., які спрямували на реалізацію 41 проекту. У 2017-му кошти інфраструктурної субвенції в розмірі 43,2 млн. грн. освоювали вже 11 ОТГ області, які спрямували ці кошти на реалізацію 95 проектів.

Звичайно, негарно виглядало б, якби я сказав, що у нас у цьому плані немає жодних проблем. Вони є і в частині упорядкування структурних відділів, і в реорганізації та оптимізації бюджетних установ, і в наданні різних послуг. Але головне, що ми досягаємо вищого рівня відповідальності лідерів громад, ініціативності депутатського корпусу і широкого загалу людей. Ось тому, напевне, і рівень довіри населення до ОТГ наразі зріс до 40 відсотків, що є одним із найвищих, якщо брати умовно шкалу різних рейтингів. 

— Це добре, що є політична воля «верхів», і все ж без ініціативи знизу, видається, мало що вдалося б зробити. Назвіть, будь ласка, найкращі самоврядні практики та місцеві напрацювання.

— Так уже ментально склалося, що у наших краях громадяни як у політичному, так і в господарському плані завжди були активними та ініціативними. За що, до речі, їм доводилося у певні періоди зазнавати навіть переслідувань. Тому вкотре хочу підкреслити, що без доброякісної комунікації між різними гілками влади, громадами і того ж таки збалансування владних повноважень і підвищення рівня відповідальності, нарощення лідерства та ініціативності, якісних зрушень ми не мали б. Обласна держадміністрація спільно з івано-Франківським відокремленим підрозділом «Центр розвитку місцевого самоврядування» планує найближчим часом видати збірник найкращих практик ОТГ. 

Назву окремі з них. Скажімо, у Верхнянській ОТГ у 2016 році вдалося розв’язати багаторічну екологічну проблему відсутності питної води. У Довгому Войнилові цієї ж ОТГ відкрили оновлену амбулаторію. Зовсім недавно відкрито центр первинної медико-санітарної допомоги у Тлумацькій ОТГ. Понад 20 років жителі села Нивочина Богородчанського району чекали на дитячий садок, а нині він уже функціонує. Велику увагу приділяють в ОТГ питанням енергоощадності. Приміром, у селах Верхнянської ОТГ встановлюють шість міні-електростанцій. Скажімо, мала ГЕС є у с. Станькові, на черзі — відкриття такого самого об’єкта в тому ж Довгому Войнилові. В Білоберізці Білоберізької ОТГ відкрито центр безпеки громадянѕ 

Не обходять в ОТГ й потребу розвитку мережі центрів надання адміністративних послуг. Це одна із ключових складових децентралізації, оскільки тут зримо постає передача функцій держави на місця. Як приклад хочу назвати Печеніжинську ОТГ, де вже надають 42 адмінпослуги.

Як депутат обласної ради хочу наголосити і на добрій підтримці місцевих громад з боку обласної ради. Згадаймо хоча б проведений торік уже VIII конкурс обласних проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, за результатами якого сім десятків прикарпатських громад отримають кошти з обласного бюджету на розвиток своїх територій. 

А насамкінець хочу побажати усім краянам у новому році жити з вірою в те, що Україна буде єдиною і здобуде мир. Хай наші Різдвяні свята, у розпалі яких ми нині проживаємо, наповнюють нас Божим благословенням. Хай примножуються сили творити добро, відстоювати волю. 

Христос народився! Славімо Його!

Довідка «Галичини»

Богдан Кобилянський родом із Городенківщини. Трудову діяльність розпочинав на педагогічній ниві. А надалі понад 16 років працював в органах місцевого самоврядування та три роки — в органах виконавчої влади району. Зокрема, двічі його обирали на посаду сільського голови Вікнян Городенківського району, а з 2006 по 2015 рр. депутати районної ради доручали йому бути керівником найвищого представницького органу в районі. Депутат обласної ради. Магістр державної служби. На посаду заступника голови ОДА його призначено у квітні 2017 р.

 

 


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

…АБИ ГАЗ НЕ ЗАБИРАВ ЖИТТЯ

18:01 16 серпня 2018 року|Микола ПЕТРИЧУК

ВІДДАНИЙ ПОКЛИКАННЮ

17:54 16 серпня 2018 року|Василь МОРОЗ

СИЛА НАУКИ

17:43 16 серпня 2018 року|Ольга МОНЧУК

ЯК У ДОЛИНІ БАТЯРУЮТЬ...

16:51 16 серпня 2018 року|Оксана РОВЕНЧАК

Надвірнянцям урвався терпець

19:37 14 серпня 2018 року

«Рай у Карпатах» перевірять поза планом

19:36 14 серпня 2018 року|Вл. інф.

Ямниці – 574: було креативно і весело

19:33 14 серпня 2018 року|Наш кор.

Смачна "Галичина"

19:14 14 серпня 2018 року|Підготувала Ольга МОНЧУК