Політика:Точка зору
28 вересня 2017 року.

Орієнтир самоврядування

Сергій Насалик: Найважливішим підсумком ХIII Українського муніципального форуму вважаю те, що у питаннях усунення суперечностей між владними структурами та об’єктивними потребами місцевого самоврядування досягнуто значного прогресу

Оксана ПРОЦЮК

Міський голова Рогатина Сергій Насалик днями у складі делегації Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України взяв участь у роботі ХIII Українського муніципального форуму в Одесі, який є традиційним щорічним майданчиком для обговорення питань і вироблення спільної позиції органів державної влади та АМУ щодо розвитку місцевого самоврядування. Сергій Насалик поділився своїми враженнями від проведення цього масштабного заходу:

— Нині для мене Асоціація міст України передовсім є організацією, що скеровує процеси розвитку українського самоврядування в річище Європейської хартії місцевого самоврядування. Це по-перше. По-друге, це як антикризовий центр місцевого самоврядування, тобто структура, що замикає на собі системні самоврядні проблеми та до якої можна звернутися в будь-який час і отримати оперативну фахову допомогу. По-третє, це учасник Ради європейських муніципалітетів і регіонів, з позицією якого вимушені рахуватися найвищі державні інституції. і останнє, це команда амбітних фахівців, відданих інтересам місцевого самоврядування.

Такий статус нашої асоціації вкотре підтвердили підсумки ХIII Українського муніципального форуму. Роль цієї щорічної події в житті нашого місцевого самоврядування переоцінити дуже важко. Адже перебуваємо у нестабільному середовищі — постійно щось змінюється, ламається, реформується, приводить до нагромадження проблем, що, як правило, набувають критичного характеру. З цим валом проблем самотужки і поодинці міські ради впоратися не можуть. Тому щорічний Український форум є тим центром, який ці проблеми концентрує, систематизує та пропонує виконавчій і законодавчій владі способи їх розв’язання. 

Найважливішим підсумком форуму вважаю те, що у питаннях усунення суперечностей між владними структурами та об’єктивними потребами місцевого самоврядування досягнуто значного прогресу. Форум узагальнив спільні для усіх громад конкретні проблеми забезпечення їх життєдіяльності, сформував пропозиції щодо удосконалення законодавчої бази. Звернення до вищих органів державної влади щодо якнайшвидшого вирішення найпроблемніших питань місцевого самоврядування, забезпечення реалізації завдань децентралізаційної реформи, завдань у сфері секторальних реформ, бюджетного і ресурсного забезпечення територіальних громад до завершення нинішнього року та на 2018-й є, за своєю суттю і змістом, дорожньою картою як для законодавчої, так і для виконавчої гілок української влади. Особливістю звернення вважаю те, що це не лобістський документ, а виважені та логічно й юридично обррунтовані кроки, спрямовані на досягнення балансу між державними та самоврядними інтересами, а в підсумку — на створення нової якісної моделі місцевого самоврядування з повноваженнями, які прискорять розвиток громад.

Такий приклад. Надуманість спроб підімнути під державну виконавчу владу місцеве самоврядування шляхом законодавчого закріплення за місцевими держадміністраціями (МДА) права здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України отримала чітку позицію Асоціації — місцеві держадміністрації не можуть здійснювати неупереджений загальний контроль за органами місцевого самоврядування через конкуренцію управлінських повноважень та наявність конфлікту інтересів. Законопроект передбачає зупинення головами МДА будь-яких актів місцевого самоврядування, чим порушується передбачена Європейською хартією місцевого самоврядування двомірність державного нагляду до важливості інтересів, які охороняються. Не передбачено відповідальності голів МДА за зловживання зупиненнями актів органів місцевого самоврядування та блокування діяльності цих органів; пропоновані повноваження МДА дублюють наявні контрольні повноваження інших державних органів, не враховують можливості внутрішнього та громадського контролю. Хто може знайти проти цього якийсь аргумент?

Цілком об’єктивними і такими, що грунтуються на європейському праві, вважаю пропозиції асоціації щодо питань державної політики стимулювання регіонального та місцевого розвитку, служби в органах місцевого самоврядування, повноважень у галузі земельних відносин, необхідності прийняття Закону про муніципальну варту (яка, до речі, у Рогатині успішно працює уже протягом двох років), запровадження Муніципальних фіскальних реєстрів, забезпечення стабільності джерел доходів місцевих бюджетів, пропозиції щодо прискорення секторальних реформ і ще багато вкрай потрібних для нас рішень.

Вдалими також вважаю роботу тематичних секцій. Сьогодні наша Рогатинська міська рада за підтримки посольства Турецької Республіки завершує впровадження системи електронного документообігу. Тому дуже потрібною для мене була інформація щодо концепції електронного врядування, технологій розумного міста, досвіду у впровадженні громадського бюджету, розмір якого у нас становить більше семи відсотків міського бюджету. Зауважу таку цікаву деталь: за кількісними змінами завжди повинні приходити якісні. Що це значить? Внаслідок фінансової децентралізації перед містами (особливо районного значення) постають нові завдання, збільшуються обсяги робіт, зростає потреба у прийнятті багатопланових управлінських рішень (адже ми вже сьогодні як архаїзм згадуємо часи, коли шукали кошти на зарплату апарату). Тому застарілі способи і форми управління містом стають некомфортними з точок зору оперативності та якості. Справді потребує зміни сама філософія управління. Тому переконаний, що проект розумного міста дуже швидко стане необхідною реальністю.

Багато речей у Рогатині ми впроваджуємо вперше. Нині є першим і поки що єдиним містом районного значення, в якому функціонує безоплатне лікування в умовах стаціонару всіх міських жителів, де реалізують неординарні і також наразі єдині в Україні соціальні та освітні проекти, де житлово-комунальне господарство є пріоритетним у бюджетному фінансуванні. Тож форум став для мене дуже важливим орієнтиром, який дозволив звірити правильність наших кроків в управлінні містом із загальнодержавними кроками реформування місцевого самоврядування.

Мені подобаєтьсяіншого користувача це сподобалося


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Смілива заява

15:08 13 вересня 2018 року|Андрій Филик

Центр захисту громадян

13:43 13 вересня 2018 року|Ксеня ЛІЩИНСЬКА

Єдиний кандидат

13:35 13 вересня 2018 року|Сергій БИКОВ. Голова аналітичного центру ІНПОЛІТ.

Реальний зміст народовладдя

11:53 06 вересня 2018 року|Ксеня ЛІЩИНСЬКА

Боротьба за вибори в ОТГ триває

09:11 17 серпня 2018 року