:Політика
21 червня 2018 року.

Новий курс України: який він?

Дмитро Шлемко: Нашій державі потрібна парламентська форма правління канцлерського типу

Оксана ПРОЦЮК

В інтерв’ю для газети «Галичина» голова Івано-Франківської обласної організації ВО «Батьківщина», народний депутат України чотирьох минулих скликань Дмитро Шлемко розповів про ініційований ВО «Батьківщина», зосібна її лідером Юлією Тимошенко, всеукраїнський форум «Новий курс України», під час якого обговорили ідеї щодо розвитку країни.

— Минулої суботи відбувся всеукраїнський форум «Новий курс України», ініційований лідером ВО «Батьківщина» Юлією Тимошенко. Яка мета цього заходу і як оцінюєте його ефективність?

— Справді, понад дві тисячі осіб, серед яких — представники дипломатичного корпусу, вище духовенство, відомі державні та громадські діячі, у тому числі й перший президент України Леонід Кравчук, журналісти, авторитетні експерти, зарубіжні гості, лідери громадської думки, Герої України, вчені, лідери молодіжного руху, взяли участь у роботі всеукраїнського форуму «Новий курс України». Назву лише окремі прізвища спікерів дискусійних платформ «Новий суспільний договір», «Новий економічний курс» та «Екосистема життя людей»: Віктор Шишкін, Сергій Дацюк, Геннадій Друзенко, Володимир Лановий, Василь Юрчишин, Віталій Саблук, Тарас Бебешко, Михайло Згуровський та ще багато інших. Їх запросила до дискусії та подальшої спільної роботи, щоб запропонувати суспільству ефективну програму відновлення України, лідерка партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Юлія Тимошенко.

Підсумовуючи роботу форуму, вона висловила чітку позицію, що захід був першим кроком спільної діяльності, і за день не можна обговорити всі невирішені питання, які загострилися за останні чотири роки. А їх, на жаль, накопичилося стільки, що фактично кожен українець відчув на собі, як «жити по-новому», тому що понад 60 відсотків з них опинилися за межею бідності. і як це не парадоксально звучатиме, більшість людей змирилася зі своїм становищем і вже не переймається питанням, як так сталося, що Україна, маючи такий природний, матеріальний, трудовий потенціал, прискорено деградує і за рівнем життя посідає останні місця серед країн Європи. Саме причини такого стану та шляхи виходу з ситуації, бачення розвитку суспільства було представлено в доповіді ініціаторки форуму, спікерів дискусійних платформ.

— Що нового запропоновано на всеукраїнському форумі? У чому саме полягає новий курс України?

— Наголошу, що дати відповідь на всі запитання, що сьогодні турбують суспільство, впродовж одного дня неможливо. Тому Юлія Володимирівна наголосила на тому, що найближчим часом відбудуться ще два форуми: щодо економічного курсу та щодо створення системи забезпечення успішного життя українця.

Водночас основні пріоритетні напрями подальшої роботи визначено. З цією метою ініціаторка форуму закликала українців, професіоналів своєї справи, політологів активно долучатися до обговорення для узгодження та обрання правильного шляху руху. Серед пропонованих новацій: новий суспільний договір між державою і суспільством, парламентська форма правління канцлерського типу, вибори до ВРУ в два тури, надання громадянам права законодавчої ініціативи та проведення референдуму за народною ініціативою. Тобто потрібні продумані зміни до Конституції України, яка сьогодні не лише застаріла, а й несе загрози успішному розвитку українського суспільства. 

— Конкретизуйте, будь ласка, основні запропоновані зміни.

— Юлія Тимошенко пояснила, що чинна Конституція відіграла важливу роль для закріплення суверенітету країни, однак її було підготовлено й ухвалено Верховною Радою України без залучення громадськості і вона стала результатом жорстких компромісів, а потім кожен президент підлаштовував її під себе, щоб сповна використовувати владу в своїх інтересах. Тому потрібно змінювати підхід і надати право народу на свій розсуд, самостійно, у вибраний ним спосіб, і під власну відповідальність організовувати своє життя і життя суспільства. Не окремі владні особи зі своїми інтересами і привілеями мають визначати долю всього суспільства, позбавляючи при цьому мільйони українців всіх прав на управління, власне життя.

Тому обов’язковим має стати новий суспільний договір між державою і суспільством, де пріоритетом будуть інтереси громадянина України. Зміст, механізм, висновки буде достеменно відпрацьовано і представлено для обговорення суспільству.

— Невдовзі в Україні відбудуться президентські вибори, в яких з огляду на соціологічні дослідження Юлія Тимошенко має серйозні шанси на перемогу. Чому ж тоді в «Батьківщині» вважають, що Україні потрібна парламентська форма правління? 

— Так, це справді викликало в учасників форуму велику зацікавленість, а в багатьох навіть здивування такою позицією лідера партії «Батьківщина». Однак Юлія Володимирівна навела доволі переконливі аргументи на користь такої ініціативи. За її словами, проаналізувавши 30 найуспішніших країн світу, можна побачити, що більшість з них саме парламентського типу, а найбідніші — президентського. Водночас з огляду на те, що 90 відсотків українців, згідно із соціологічними опитуваннями, не хочуть відмовлятися від обрання президента і проти того, щоб його обирав парламент, виходом із ситуації може стати одночасне обрання на виборах до ВРУ партії та майбутнього канцлера — керівника уряду. А кандидат на посаду канцлера має очолювати партійний список. Тоді виборці, голосуючи за партійний список, обиратимуть і партію, і майбутнього главу уряду. Коли партія здобуде на виборах перемогу, уже ніхто не може і не має права витягти з-під стола невідомого кандидата в канцлери, узгодивши перед цим його обрання із зацікавленими олігархами.

Щоб це відбувалося реально, вибори до парламенту слід проводити в два тури. Саме в другому турі визначаються: партія-переможець, яка сформує коаліцію, та партія меншості. Така модель обрання коаліції існує у багатьох країнах Європи і засвідчила свою ефективність. Зрозуміло, що це вимагає змін не лише в законодавстві, а й у свідомості багатьох людей, особливо політиків, яким вигідна система купівлі голосів байдужих до долі країни виборців, які фактично за безцінь готові їх продавати.

— Дискусійні платформи про новий курс України — це, звісно, добре. Проте важливо, що дасть проведення цього заходу в практичній площині? 

— Безумовно. Після проведення форуму має початися важка робота, зокрема формування робочих груп щодо усіх платформ для того, щоб напрацювати конкретні шляхи реалізації курсу, представити його суспільству, отримати відгуки, пропозиції, заручитися підтримкою більшості, переконати українців у необхідності такого курсу та можливості його впровадження. і найважливіше — новий курс дасть можливість змінити на краще життя країни, кожного українця. 

 

 

Мені подобаєтьсяіншого користувача це сподобалося  · 
Мені не подобаєтьсяіншого користувача це не сподобалося


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Побудувати Європу в Україні

16:15 04 жовтня 2018 року|Сергій БИКОВ

До світових стандартів

16:13 04 жовтня 2018 року|Наталія РОМАНЕНКО

«Єдине вікно» на митниці стало реальністю

15:46 04 жовтня 2018 року|Прес-служба народного депутата України Юрія Бабія.

Смілива заява

15:08 13 вересня 2018 року|Андрій Филик

Центр захисту громадян

13:43 13 вересня 2018 року|Ксеня ЛІЩИНСЬКА

Єдиний кандидат

13:35 13 вересня 2018 року|Сергій БИКОВ. Голова аналітичного центру ІНПОЛІТ.

Реальний зміст народовладдя

11:53 06 вересня 2018 року|Ксеня ЛІЩИНСЬКА