:Політика
03 квітня 2018 року.

«Домашнє» завдання для нардепа

Чільники органів місцевого самоврядування Івано-Франківщини звернулися до народного депутата України Юрія Солов’я з низкою проблемних питань, що потребують вирішення на законодавчому рівні

Оксана ПРОЦЮК

В Івано-Франківську у форматі дискусійної платформи відбулося обговорення шляхів формування законодавчо-нормативних механізмів розвитку місцевого самоврядування в умовах реформ, яке ініціювали в регіональному відділенні Асоціації міст України. У заході взяв участь народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики Юрій Соловей, виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, міські, селищні та сільські голови, чільники ОТГ, представники обласної ради та 

облдержадміністрації.

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан під час зустрічі з чільниками органів місцевого самоврядування (ОМС) Прикарпаття окреслив позицію АМУ щодо особливостей впровадження децентралізаційної реформи, секторальних реформ, проблем, які виникають на цьому шляху, а також наголосив, що потрібно працювати далі і не зупинятися на досягнутому: «Реформу з децентралізації ще не завершено. Пройдено лише її перший етап». Олександр Слобожан звернув увагу, що в результаті реформи місцеве самоврядування вже зазнало істотних змін. Об’єднані громади демонструють чимало досягнень, оскільки отримали великі ресурси і нові повноваження. Та все ж, наголосив він, передумова успіху — це найперше зміна свідомості, розуміння жителями громади того, що вони можуть впливати на прийняття рішень. Тепер люди мають можливість на місцях вирішувати, на що їм доцільніше використовувати кошти, самостійно визначати пріоритети розвитку територій. Адже реформа самоврядування — це не тільки ресурси й повноваження, а й інструменти залучення громадян до прийняття рішень, підкреслив Олександр Слобожан.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук звернув увагу на те, що законодавче поле починаючи з 2014 року дало місцевому самоврядуванню нову можливість розвитку за європейськими стандартами. «АМУ має чітку програму діяльності в умовах реформ, які спрямовані на допомогу ОМС задля захисту прав та відстоювання їхніх інтересів на обласному і національному рівнях. Вивчаючи проблеми громад Прикарпаття у форматі діалогу з ними, спільно ініціюємо практичні заходи щодо вирішення проблем, де Івано-Франківське РВ АМУ стало платформою для експертів, наукових установ, аналітичних центрів, соціологічних служб та ЗМІ, що дало можливість акумулювати зусилля для успішного розвитку територій. 

Традиційним для нас є діалог з народними депутатами України, через який отримуємо можливість ініціативи та звернення громад подавати на законодавчий рівень і вирішувати порушені в них проблеми та ініціювати нові закони, спрямовані на розвиток громад. Прикметно, що кожен представник Асоціації має можливість реально впливати через рішення АМУ на діяльність комітетів Верховної Ради, Кабінету Міністрів та профільних міністерств. і найважливіше, що громади стають активними учасниками всіх процесів розвитку місцевого самоврядування, де є лідери, які спроможні приймати рішення задля поліпшення життя», — зазначив Юрій Стефанчук.

Парламентар Юрій Соловей переконаний, що реформа децентралізації влади, яку успішно провели наші найближчі сусіди, дозволила їм розвиватися набагато динамічніше, ніж це відбувається у нашій країні. Адже представники місцевого самоврядування краще знаються на проблематиці того чи іншого регіону, а громади повинні володіти ресурсами і самостійно визначати пріоритети щодо їх спрямування. У виступі нардеп зосередив увагу на рентних платежах від видобутку корисних копалин, земельному податку за лісові території, податку на нерухомість, місцевих акцизах та нормативно-грошовій оцінці землі.

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків у виступі наголосив: «Децентралізація влади — одна з найважливіших реформ, яка потрібна нашій країні. Проте у сучасних українських реаліях децентралізаційний процес не завжди себе оправдовує. Тобто він наче й відбувається, але якось несповна. Бо на місця передають повноваження лише частково. Й переважно — без фінансових ресурсів. Це, наприклад, урізання медичної та освітньої субвенцій, перекладання компенсацій за пільги і субсидії на місцеві бюджети. Тобто впровадження освітньої та медичної реформ повністю лягло на міста. Окрім того, територіальні органи Держархбудконтролю так і не отримали необхідних повноважень, адже номери новобудовам все ж присвоюють у Києві. Турбує також те, яку роль хочуть надати Антимонопольному комітетові й що найменшу закупівлю місцевого рівня треба буде їхати й з поклонами погоджувати у Києві. Це виглядає на згортання бюджетної децентралізації. Тому ми повинні разом працювати над захистом місцевого самоврядування».

Учасники заходу обговорили хід реформи місцевого самоврядування, секторальних реформ та проблемні питання процесу децентралізації, які потребують невідкладного вирішення на загальнодержавному рівні, зокрема прийняття Верховною Радою законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо сталого розвитку та створення нових робочих місць у гірських та високогірних населених пунктах»; недопущення прийняття або тимчасового зупинення повноважень органів місцевого самоврядування щодо здійснення функцій державного архітектурно-будівельного контролю; про необхідність монетизації гарантованих державою пільг за рахунок коштів Державного бюджету; щодо питань фінансового забезпечення трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників закладів освіти (освітня субвенція); про питання субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирними будинками, вивезення побутового сміття та рідких нечистот; щодо врегулювання повноважень Антимонопольного комітету України та органів місцевого самоврядування в частині здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції.

За підсумками дискусійної платформи в Івано-Франківському регіональному відділенні АМУ, до якого належить 46 органів місцевого самоврядування, підготували пропозиції для нардепа Юрія Солов’я з проханням сприяти у прийнятті рішень з окреслених питань.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Смілива заява

15:08 13 вересня 2018 року|Андрій Филик

Центр захисту громадян

13:43 13 вересня 2018 року|Ксеня ЛІЩИНСЬКА

Єдиний кандидат

13:35 13 вересня 2018 року|Сергій БИКОВ. Голова аналітичного центру ІНПОЛІТ.

Реальний зміст народовладдя

11:53 06 вересня 2018 року|Ксеня ЛІЩИНСЬКА

Боротьба за вибори в ОТГ триває

09:11 17 серпня 2018 року