Людина:Ювілеї
25 січня 2018 року.

Танець, долею означений

Богдан КУЧЕР, Галина ПРИСТАЙ.

Цими січневими днями Іван Курилюк — головний балетмейстер Національного академічного гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія», голова Івано-Франківського обласного осередку НХСУ, народний артист України — святкує 70-літній ювілей. Серцем залюблений у танець, він творить не задля регалій, а щоб устигнути з допомогою танцю зберегти та передати наш час, піднести на високий рівень карпатський фольклор, залишити чималий мистецький набуток, щоб його побачили і полюбили люди.

 

Народився Іван Курилюк на Городенківщині у мальовничому селищі Чернелиця. Любов до людей, до мистецтва рідного краю у нього від матері, яка понад усе любила церковні піснеспіви, українську пісню, запальний народний танець.

Ще навчаючись у Снятинському культурно-освітньому училищі, Іван Курилюк був зачарований вокально-хореографічними композиціями у постановках Володимира Петрика в Гуцульському ансамблі пісні і танцю. Тому із захопленням прийняв запрошення працювати в цьому колективі.

З артиста танцювальної групи Гуцульського ансамблю, помічника балетмейстера та соліста (1974—1984) Іван Васильович виріс до головного балетмейстера ансамблю. Як соліст, виконував складні хореографічні трюки. Згодом закінчив інститут мистецтв Прикарпатського національного університету 

ім. В. Стефаника. Хореограф є учнем народного артиста України В. Петрика, продовжувачем його творчих планів, задумів. Уже як балетмейстер поновив і докорінно вдосконалив численні вокально-хореографічні композиції. Здійснив хореографічне оформлення естрадних пісень «Коломийки», «Гей там, за селом», «Пісня про Івано-Франківськ», «Чугайстер», «Родина» та ін. 

Іван Курилюк співпрацює з провідними артистами України, зокрема з ансамблю ім. П. Вірського та хору ім. Г. Верьовки, постійно бере участь у постановках вокально-хореографічних та окремих танцювальних композицій. Маестро є членом режисерської групи і постановником урочистих концертів та великих свят, які відбуваються на Івано-Франківщині, в столиці нашої держави та в багатьох областях України, а також всеукраїнських та міжнародних фестивалів «Родослав», «Свята Родина», «Гуцулія XXI ст.», «Великдень у Космачі», «Дзвони Лемківщини» та ін., є одним із засновників фестивалю «Арканове коло». іван Курилюк — керівник творчої лабораторії хореографічних колективів області, яким надає консультативно-методичну і практичну допомогу (понад 100 постановок), на запрошення проводить майстер-класи з хореографічного мистецтва для колективів України та зарубіжжя.

Минають роки... Час плине швидко. А ім’я Івана Курилюка ввійшло в історію культури України як людини, яка в різні періоди існування нашої держави працювала і працює вже  46 років заради великої ідеї відродження, розвитку і збереження скарбів українського танцювального мистецтва для прийдешніх поколінь. 

То що ж сьогодні говорить Україна про Івана Курилюка як про маестро танцю, вчителя і, власне, того, кого обожнюють молодь, колеги і десятки тисяч глядачів?

Євген Нищук, міністр культури України: «Вітаю з прекрасною датою — 70-ю річницею від дня народження — Івана Курилюка — людину, яка повна енергії, сповнена, як завжди, сил, перебуває у чудовій хореографічній формі. 

Іван Васильович доклав неабияких зусиль до того, аби танцювальний колорит — покутський, бойківський, гуцульський — було гідно представлено на національному рівні у славному колективі Національного академічного гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія». Ці танці бачили по всій Україні, їх бачив майже весь світ. 

Так складалося, що свого часу в різних мистецьких проектах я потрапляв до рук того чи іншого майстра. Можна сказати, що Іван Васильович також долучився до того, щоб, як кажуть танцюристи, поставити мені «ручки-ніжки». В одному з проектів «Гуцулії» під назвою «Оле» я мав честь відтворювати в танці образ самого Олекси Довбуша. Насправді це був для мене дуже корисний досвід, адже я не професійний танцюрист. Однак за короткий термін у дуже добрій, можна сказати, строгій формі мене повністю ввели в цю модель, у танцювальну режисуру цього проекту. і в цьому теж виявляється талант балетмейстера. Одна річ, коли хореографії навчають з дитинства, коли над цим постійно працюють, і зовсім інша, коли, як актор, я начебто і підготовлений, але це інша пам’ять, інші відчуття. Я радий, що, судячи з відгуків, «не вибивався» із загального колективу. Дуже вдячний за це Іванові Васильовичу. Бажаю маестро нових творчих успіхів, щоб його колектив і надалі прославляв і Прикарпаття, і всю Україну за її межами».

Мирослав Вантух, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка: «Іван Курилюк є одним із найвідоміших хореографів України, знавцем народного танцю, зокрема гуцульського танцювального фольклору. Я завжди всім своїм вихованцям кажу, що ціную талант, та не менше ціную порядність, вихованість. Саме таким є Іван Васильович. Він вдумливо формує репертуарну і художньо-стильову лінію ансамблю, де, як і раніше, невичерпним джерелом є багатюща і розмаїта народна творчість, дбайливо виховує кадри виконавців. Його постановки відзначаються чудовим знанням духу і характеру народного танцю, відточеністю малюнка, стрункістю ліній і тонким відчуттям ансамблю. Всі хореографічні композиції пройняті ліризмом, сповнені внутрішньої динаміки, виразної пластичності. Тому кожен виступ ансамблю — чи в області, чи далеко за її межами — завжди свято для тих, хто шанує пісенно-хореографічне мистецтво. Я знаю ціну таланту і тому дуже ціную таких митців, як Іван Курилюк. Шанувальниками його таланту є і видатні хореографи України. Він любить життя, друзів, не забуває батьківський поріг, любить народну хореографію, тому Господь Бог його оберігає та допомагає. Мистецька діяльність Івана Курилюка чекає всебічного і грунтовного вивчення. На його багатющому доробку виховується і зростатиме ще не одне творче покоління». 

Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська: «Знаю Івана Курилюка вже більше десяти років і можу сказати про нього лише найкращі слова. Це дуже енергійна й життєрадісна людина. У нього завжди багато ідей, чимало з них уже реалізовано, інші ще чекають втілення. Бажаю маестро танцю здоров’я, гараздів, добра, збереження тієї кипучої енергії, яка в нього є, і найголовніше — процвітання «Гуцулії», а разом з нею — і нашим Карпатам. 

Дякую, Іване Васильовичу, що ви у нас є, що ви творите мистецтво в місті Івано-Франківську і даруєте усмішки і любов глядачам, які приходять на концерти, на різні виступи ансамблю. З ювілеєм!».

Ольга Бігус, завідувач кафедри сучасної та бальної хореографії КНУКІМ, доцент, заслужений діяч мистецтв України: «У тому, ким я є сьогодні, велика заслуга Івана Курилюка, адже саме під його керівництвом робила свої перші кроки в хореографії. Завжди у нього вчилася і досі вчуся, тому що це феноменальна, фантастична людина. Це справжній майстер своєї справи, його люблять і поважають колеги в Україні. Вважаю себе його вихованкою. Він мій учитель, мій наставник, мій старший друг. Він є високим взірцем людської порядності і професіоналізму. Мова його танцю надзвичайно багата і колоритна. Тільки людина, яка має творчу душу, глибокий патріотизм, може створювати такі шедеври. Нині «Гуцулку» танцюють і харків’яни, і одесити. В цьому, безумовно, заслуга Івана Васильовича. Завдяки дивовижному поєднанню автентики, гуцульського фольклору зі сценічним оформленням його хореографія набуває певного академізму. Його гуцульський танець є сценічним. Мені приємно, що сьогодні за Іваном Васильовичем йде молода плеяда українців, які його чують і намагаються наслідувати». 

Петро Бойко, голова Вінницького обласного осередку Національної хореографічної спілки України, народний артист України: «Ми з Іваном Курилюком добрі друзі. Це, без сумніву, дуже талановита людина, за плечима якої так багато років праці у професійному мистецтві. Те, що він у цьому житті зробив, варте того, щоб називати його лише найкращими, найщирішими словами. Він не просто працює як хореограф — він живе танцем, причому ще з дитинства. Це в його крові, в його нерві, в його голові і в його серці». 

Борис Колногузенко, художній керівник та головний балетмейстер Великого Слобожанського ансамблю пісні і танцю, народний артист України, професор, академік: «Насамперед хочу відзначити, що мені завжди приємно спілкуватися з Іваном Васильовичем. Якщо потрібна інформація про деталі гуцульських чи бойківських танців, я звертаюся до нього, і він ніколи не відмовить. Мої колеги вельми позитивно відгукуються про Національний академічний гуцульський ансамбль пісні і танцю «Гуцулія», про самого Івана Васильовича. Він ближчий, ніж ми, до народного танцю, він його відчуває, тому і сприйняття його постановок дуже позитивне». 

Зенон Колобич, художній керівник та головний балетмейстер Львівського народного танцювального ансамблю «Горицвіт», народний артист України, заслужений діяч мистецтв України: «Іван Курилюк для мене — особистість непересічна, дуже позитивна людина. Він цілком безкорисливий, вся його праця — заради України, заради дітей, внуків, ну і нас з вами, гадаю. Бог дає талант, але потрібна і праця. Він постійно в турботах, та ніколи не про себе, все — про інших. Ніколи в житті не бачив усмішки привітнішої, ніж в Івана Васильовича. В тому, що гуцульське мистецтво танцю живе і процвітає, — його величезна заслуга. З огляду на це, як на мене, варто було б започаткувати Всеукраїнський гуцульський фестиваль імені Івана Курилюка ще за його життя. Ми всі з радістю долучимося до його проведення». 

Петро Князевич, генеральний директор — художній керівник Національного академічного гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія», народний артист України, професор: «У вирі творчої праці зустрічає своє 70-річчя народний артист України, головний балетмейстер Національного академічного ансамблю пісні і танцю «Гуцулія» Іван Курилюк — учень і послідовник В. Петрика, продовжувач традицій Я. Чуперчука, В. Авраменка. В ньому щасливо поєдналися рідкісні риси: природне обдарування і виняткова працездатність, висока творча вимогливість і бездоганний художній смак, постійний невтомний пошук. В його постановці вийшли на сцену безцінні перлини народного мистецтва, які принесли колективу справжнє визнання. ім’я майстра, який свято шанує традиції рідного краю, добре відоме шанувальникам хореографічного мистецтва як в Україні, так і за її межами. Іван Васильович усе життя прагне до пошуку нових виражальних засобів і втілення їх на сцені, незримим відчуттям і настирливістю примушує артистів висвітлювати і розкривати основний художній задум і своєрідно відтворювати його, стимулює кожен вияв індивідуальності артиста. Десятки його талановитих вихованців працюють на різних ділянках хореографічного мистецтва, успішно продовжують і розвивають методи свого вчителя».

Анатолій Грицан, директор Навчально-наукового інституту мистецтв ПНУ ім. В. Стефаника, заслужений діяч мистецтв України, професор: «Феномен творчості Івана Курилюка — насамперед в його енергетиці та професіоналізмі. Ця енергетика, що передалася йому від природи, від Бога, від батьків, настільки потужна, що відчувається в кожному його сценічному хореографічному творі. Чи танець, чи сценічна композиція — вони передають біографію того етносу, того краю, де були створені. Треба бути настільки обізнаною людиною в етнографічному, історичному, побутовому планах, щоб передати це у зорових образах, передати по-новому, тому що народно-сценічний танець за своїм походженням є архаїчною структурою. Я знаю Івана Курилюка понад 40 років. Нам доводилося разом готувати багато концертів, театралізованих дійств. До його чеснот хотів би додати те, що він вміє працювати з режисером. Якщо ми нині говоримо про європейський культурний простір, то в нього треба входити з новим баченням, з новим рішенням, і, власне, Іван Курилюк це вміє робити». 

Ганна Карась, доктор мистецтвознавства, професор, заслужений працівник культури України: «За ініціативи Івана Курилюка було створено Івано-Франківський обласний осередок Національної хореографічної спілки України. Цю місію він гідно виконує майже два десятиліття. Незважаючи на титули і регалії, Іван Васильович залишається відкритою, щирою, оптимістичною людиною, творчою особистістю, до якої горнуться люди, а це і є найвищим визнанням».

Володимир Федорак, начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА, заслужений працівник культури України, кандидат історичних наук: «Іван Курилюк — митець, педагог, особистість. Це великий майстер сцени, який чудово знає свій фах, історію танцювального мистецтва не лише України, а й різних країн світу. Він вміє поставити складні рухові елементи, навчити відчути ритміку кожної складової танцю. Він здатний передати той неповторний емоційний стан, в якому повинен перебувати кожен учасник хореографічного дійства. Організація малих і великих фестивалів та конкурсів для обдарованої молоді України — ще одна «стихія» в діяльності Івана Васильовича. Важливо відзначити його вміння знаходити підхід до молодих колег по творчому цеху. Виважений педагогічний такт, вміння вислухати і точно підказати те, що потрібно зробити, — результат досвіду і великої праці».

Слід зазначити, що з нагоди ювілею майстра танцю фахівці відділу літератури з мистецтва Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка сформували художньо-публіцистичне видання «Танець, як сонячна сповідь моя», в якому викладено повний зміст матеріалів із книг, газет, журналів, електронних ресурсів, скан-копії оригіналів документальних матеріалів про діяльність Івана Курилюка, цікаві факти з особистого життя та світлини 1930—2017 років. Книжка дасть можливість наблизитися до незглибимої душі і мистецької криниці Івана Курилюка, за феноменом якого — титанічна праця. Це видання стане в нагоді всім, хто досліджуватиме хореографічне мистецтво Прикарпаття ХХ–ХХI століть. 

Тож вітаємо маестро танцю з ювілеєм та бажаємо многих і благих літ!


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Лікувати зсередини

11:59 13 грудня 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Поборник «історії Нашої»

14:46 06 грудня 2018 року|Роман ГЛАДИШ

Кредо Мирослави Олексин

10:00 15 листопада 2018 року|Михайло МИЦУС

«Принцеса» з Чернева

10:01 08 листопада 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

«Бандерівський стандарт»

13:10 25 жовтня 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Книжне поле Яреми Гояна

17:20 09 жовтня 2018 року

...І стихія гуцульського характеру

15:51 02 жовтня 2018 року|Василь БАБІЙ

Cпершу бачила перед собою людей...

15:50 02 жовтня 2018 року|Ігор ГОЛИНСЬКИЙ

Світло його душі

10:15 27 вересня 2018 року|Володимир ЛИС. Викладач Лебединського педагогічного коледжу імені А. С. Макаренка, композитор.

Степан Пушик: погляд із вічності

15:49 20 вересня 2018 року|Ольга СЛОНЬОВСЬКА