:Економіка
06 вересня 2018 року.

«ЗАХІД» НАЛАШТОВАНИЙ НА ЗРОСТАННЯ

Олег Мальчик: Люди – ключовий чинник успіху будь-якого бізнесу

Михайло МИЦУС

За останні два роки всередині ПАТ «Укрнафта» відбулись істотні зміни в організації та веденні бізнес-процесів. У компанії сформовано два бізнес-підрозділи – «Схід» і «Захід». Сповнюється рік, як керівником західного бізнес-підрозділу став Олег Мальчик, який з 2015-го і дотепер очолює СП «УкрКарпатойл» ЛТД. Він має чим пишатися. Нафтовики «Заходу» виконують нинішні плани з видобутку нафти, конденсату, газу та з виробництва скрапленого газу. І це попри зношеність основних активів, брак передових технологій та перешкоди  окремих державних органів. Отож напередодні професійного свята працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості пан Олег поділився здобутками та труднощами сьогодення нафтовиків «Заходу» й означив майбутнє бізнес-підрозділу.

- Олеже Васильовичу, назвіть, будь ласка, стратегічні пріоритети для керівництва ПАТ «Укр­нафта» на 2018 рік.

– Наприкінці 2017-го компанія виконала низку важливих завдань, пов’язаних з внутрішньою трансформацією та оптимізацією бізнес-процесів. Оптимізовано систему управління виробничими підрозділами в рамках бізнес-підрозділів на «Сході» й «Заході». Зокрема, до складу західного бізнес-підрозділу ввійшли виробничі потужності трьох нафтогазовидобувних управлінь – «Надвірнанафтогаз», «Долинанафтогаз», «Бориславнафтогаз» і Долинський ГПЗ (газопереробний завод). Визначили стратегію, маємо багато амбітних планів, але завжди чільним для компанії є своєчасна виплата заробітної плати співробітникам, модернізація обладнання і збільшення інвестицій, відновлення темпів виробництва та збільшення обсягів видобутку вуглеводнів, сплата податків і рентної плати.

- З якими проблемами довелося зіткнутися цього року?

– Як і торік, компанія зіткнулася з проблемою того, що їй не продовжили 27 спецдозволів на користування надрами, в тому числі десять із них – у Західному регіоні. Ми активно працюємо над продовженням терміну дії ліцензій на видобування вуглеводнів. ПАТ «Укрнафта» вчасно подало Державній службі геології та надр відповідно до вимог законодавства повні пакети документів. Ми першими в Україні пройшли запроваджену з цього року процедуру громадських обговорень з оцінювання впливу на довкілля нашої планової діяльності та отримали позитивні висновки.  Рішенням Окружного адміністративного суду Києва від 25 січня цього року визнано, що блокування продовження дії спеціальних дозволів та неприйняття Держгеонадрами рішення про відмову в їх видачі протягом 45 днів від часу отримання заяв ПАТ «Укрнафта» про продовження термінів їхньої дії є протиправною бездіяльністю суб’єкта владних повноважень. Постановами Верховного суду від 21 серпня та Київського апеляційного адміністративного суду від 31 травня це рішення залишено без змін.

Через неналежне виконання зобов’язань зі сторони ПАТ «Укрзалізниця» взимку та влітку цього року неодноразово відбувалися зриви поставки вагонів-цистерн для вивезення товарної нафти, видобутої на родовищах НГВУ «Надвірнанафтогаз». Скажімо, в серпні ситуація з нестачею вагонів-цистерн сягнула критичної точки, що призвело до припинення видобування вуглеводнів із кількох десятків свердловин, внаслідок чого нафтовики підприємства не додали  247 тонн нафти та 170 тис. кубометрів газу. 

Виникають також непорозуміння з місцевими органами влади щодо земельних питань. Здебільшого вирішуємо їх шляхом перемовин, але є моменти, коли доводиться відстоювати свої права в судах. Завдяки професіоналізмові наших юристів ми в судовому порядку підтверджуємо законність своїх позицій. А ще нині, коли розпочались передвиборчі перегони, деякі політичні сили намагаються здобути собі на темі «Укрнафта» електоральні дивіденди.

- З якими фінансовими та виробничими результатами нафтовики бізнес-підрозділу «Захід» зустрічають професійне свято?

– Попри адміністративні труднощі ми налаштовані не лише стабілізувати видобуток нафти, а й нарощувати його. За сім місяців цього року працівники усіх трьох нафтогазовидобувних управлінь Західного регіону при злагодженій та високо­професійній роботі добули майже 280 тис. тонн нафти і конденсату та близько 175 млн. кубометрів газу, що відповідно на 6,5 та на 2,8 відсотка більше, ніж за аналогічний період торік. Цих показників досягнуто шляхом проведення певних організаційно-технічних заходів. Зокрема завдяки успішній реалізації програми капітальних ремонтів одних свердловин, операцій з інтенсифікації видобутку й оптимізації роботи інших і введенню в дію тих, які минулими роками припинили експлуатувати. За сім місяців цього року збільшено видобування нафти на 20 тис. тонн і газу – на 7 млн. кубометрів. Успішно виконує поставлені завдання з переробки газу Долинський ГПЗ.

Сподіваємось на приріст у видобутку вуглеводнів після буріння свердловин на Верхньомасловецькому родовищі у Львівській області та від проведення запроектованих десяти операцій потужного гідророзриву пласта (ГРП), котрі через низку причин не проводили кілька років. Для підтвердження цього доцільно сказати, що з числа запланованих цих операцій наразі у п’яти свердловинах «Заходу» вже проведено ГРП з відповідним ефектом. Завдяки цим геолого-технічним заходам нам вдається істотно збільшувати їхній дебіт. Враховуючи отримані виробничі ефекти від таких операцій наприкінці 2017-го – на початку 2018-го, керівництво компанії розглядає питання про додаткове проведення цього року ГРП ще на п’яти свердловинах Західного нафтопромислового регіону. Тож наші дії підтверджують визначені пріоритети, а саме – відновлення темпів виробництва і збільшення видобутку вуглеводнів.

- Відоме народне прислів’я стверджує, що діло майстра величає. Тож напередодні професійного свята назвіть, пане Олеже, тих, хто є взірцем у праці серед нафтогазовидобувників «Заходу».

– У нашому великому колективі, який налічує понад 4,75 тисячі працівників, видобутком нафти і газу займаються високопрофесійні, відповідальні фахівці. Щоб перелічити найкращих із них, газетної сторінки буде замало. Багато працівників бізнес-підрозділу «Захід» зробили вагомий внесок у розвиток своїх підприємств та нафтогазовидобувної галузі держави загалом і заслуговують щирої пошани. До взірцевих нафтовиків, котрі удостоюються високих нагород, слід зачислити таких, як: від НГВУ «Надвірнанафтогаз» – Роман Веприняк, оператор з підземного ремонту свердловин; іван Лавра, електрогазозварник прокатно-ремонтної дільниці експлуатаційного обладнання; Ярослав Жуков, оператор цеху №1 ВНГ; від НГВУ «Долинанафтогаз» – Василь Криховецький, оператор зневоднювальної та знесолювальної установки цеху підготовки та перекачування нафти; Василь Ленгевич, токар прокатно-ремонтного цеху експлуатаційного обладнання; Василь Головатий, оператор з підземного ремонту свердловин ЦК ПРС; від НГВУ «Бориславнафтогаз» – Мирон Піцик, бурильник капремонту свердловин ЦК ПРС; Володимир Андрущакевич, машиніст агрегату для обслуговування нафтопромислового устаткування ЦТТ.

- Якими фактами і цифрами характеризуються інвестиції в людей з боку правління ПАТ «Укр­нафта»?

– Без сумніву, люди – ключовий чинник успіху будь-якого бізнесу. З  квітня цього року в «Укрнафті» запроваджено нову систему оплати праці та преміювання. В основі змін – перехід до грейдової системи оплати праці (тобто керівників,  інженерно-технічних працівників, робітників віднесено до певних рівнів – грейдів). В основу нової системи  преміювання покладено результати ключових показників ефективності (КПЕ) відповідно до піврічної оцінки роботи.

 Керівництво компанії в середньому на 35% підвищило оклади і тарифні ставки працівників. Як наслідок, збільшено матеріальну допомогу при виході у відпустку та інші компенсаційні виплати. Це забезпечило значне зростання доходів працівників компанії. Такі підходи стимулюють співробітників акціонерного товариства до активності та відповідальності. Кожен знає, що від нього очікують у роботі. Тож вересень буде щедрий на виплату піврічної премії. Тим паче, що на другу неділю першого місяця осені припадає професійне свято нафтовиків.                                                                                      

Завдяки зміні структури нафтової компанії до нас прибули активні й ініціативні молоді фахівці, які змогли отримати робочі місця та реалізувати свій потенціал.

- Яким чином оновлюєте транспортний парк? Яка його ефективність у виробничому процесі?

– Керівництво ПАТ «Укрнафта» спрямовує чималі кошти на оновлення комп’ютерного обладнання, спецтехніки, автомобільного парку для структурних одиниць компанії. Лише, скажімо, в першому півріччі 2018-го закуплено і передано для транспорт­ного парку бізнес-підрозділу «Захід» 24 автомобілі марки «Міцубісі» з вантажною  платформою, які обслуговують процес нафтогазодобування. Зокрема, для НГВУ «Надвірнанафтогаз» – 11, сім – для НГВУ «Долинанафтогаз» і шість – для НГВУ «Бориславнафтогаз». Крім цього, структурні одиниці Західного нафтопромислового регіону отримали дев’ять КрАЗів, два самоскиди, екскаватор і грейдер. Заплановано закупити іншу спецтехніку відповідно до затвердженого бюджету ПАТ «Укрнафта» на 2018 рік. З ініціативи керівництва компанії в Надвірнянському нафтогазовидобувному управлінні на всіх автомобілях встановлено GPS- трекери – це очі виробництва. До кінця року цим обладнанням буде облаштовано автопарк НГВУ «Долинанафтогаз». Цей комплекс заходів дав змогу зменшити транспортні витрати та забезпечити ефективніше використання автомобілів.

- Відомо, що «Укрнафта» періодично перебуває у складних відносинах з державними органами. Чи відчуваєте підтримку територіальних громад у вирішенні виробничих проблем? Чим корисні нафтові підприємства для місцевих спільнот?

– Ми завжди вдячні громадам за їхню підтримку. Компанія повсякчас намагається бути добрим сусідом та партнером місцевим спільнотам. Адже підтримка територіальних громад – один з головних бізнес-принципів «Укрнафти». Ми не можемо стояти і ніколи й не стояли осторонь соціальних проблем людей, на територіях яких здійснюємо видобуток вуглеводнів, бо вони не раз підкладали нам плече в нелегких ситуаціях. Пам’ятаю, як 6 вересня, рівно рік тому, під стінами Кабміну під час мирної попереджувальної акції трудових колективів ПАТ «Укрнафта» пліч-о-пліч з нашими працівниками стояли делеговані представники територіальних громад Прикарпаття, щоб відстояти право нафтовиків на працю. На результат чекали недовго: вже наприкінці вересня «Укрнафті» продовжили дев’ять спецдозволів. Цього року під час громадських слухань щодо оцінювання впливу на довкілля діяльності «Укрнафти» відчувалося розуміння громадами проблем нафтовиків. Хвилювання прикарпатських територіальних спільнот за долю нафтогазовидобувних управлінь перейшло в сесійні зали обласних, районних, міських, селищних та сільських рад області. Надвірнянська, Косівська, Долинська, Рожнятівська та Богородчанська районні ради прийняли звернення до керівництва держави щодо продовження терміну дії спецдозволів на користування надрами для компанії. Не були байдужими депутати обласної ради 27 квітня цього року щодо законо­проекту Міністерства екології та природних ресурсів «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо припинення користування надрами».

Отже, дії громад заслуговують на щиру подяку. Керівництво бізнес-підрозділу «Захід» намагається завжди чути їхній голос і надавати їм благодійну допомогу у вирішенні соціальних проблем. На звернення територіальних громад «Укрнафта» здійснює безоплатну допомогу у вигляді надання відпрацьованих штанго- та трубоматеріалів, надає інші господарські послуги.

Цього року ми цілковито сплачуємо всі поточні податки, які наповнюють бюджети усіх рівнів. Наша компанія – п’ятий із найбільших платників податків у країні.

Бізнес-підрозділ «Захід» ПАТ «Укр­нафта» за сім місяців цього року сплатив до бюджетів різних рівнів 1 527  млн. грн. податків, у тому числі 1 387 млн. рентної плати. Ці обо­в’язкові збори зросли  на 19 відсотків відповідно до такого самого торішнього періоду. Зокрема до місцевих бюджетів надійшло 196 млн. грн., в тому числі  64,7 млн. ренти від видобутку вуглеводнів. Надходження до місцевої скарбниці – на 74 відсотки більші, ніж за сім місяців попереднього року. Основна причина такого зростання – впроваджені з 2018-го зміни принципу розподілу рентної плати, за якими п’ять відсотків спрямовуємо до місцевих бюджетів. Звичайно, фінансові надходження до місцевих бюджетів позитивно впливають на життєдіяльність соціальних інфраструктур населених пунктів, поліпшують добробут громад.

- Що насамкінець побажали би нафтовикам з нагоди їхнього професійного свята?

– Шановні колеги! Враховуючи величезну роль нафти і газу в економіці держави, ви заслуговуєте найдорожчих подяк, щонайкращих вітань і якнайщиріших побажань. Хай у серці й душі панують натхнення і любов до благородної праці нафтовика. Бажаю міцного здоров’я, миру, радості та щастя сьогодні і назавжди!

 

 


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Можлива катастрофа?

14:55 15 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Профілактика в реформу не вписалася

14:38 08 листопада 2018 року|Микола ПЕТРИЧУК

Без лічильника – утроє дорожче

17:08 07 листопада 2018 року|О. Б.

Банківські послуги – on line

17:07 07 листопада 2018 року|О. Б.

Фінансування лікарняних – по-новому

17:01 07 листопада 2018 року

Чудеса словесної еквілібристики

16:59 07 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Де обіцяний газ власного видобутку?

15:04 01 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Вирок чи виклик?

14:30 01 листопада 2018 року|Олег БАСОК