Економіка:Актуально
01 березня 2018 року.

За півкроку до «льодовикового періоду»

І настати він міг у помешканнях іванофранківців не через зміни клімату, а через нерозумну державну політику

Олег БАСОК

Ще на початку передостаннього тижня лютого, коли прогнози погоди уже обіцяли серйозне похолодання за кілька днів, в обласному центрі Прикарпаття вибухнула інформаційна «бомба». Газопостачальники пообіцяли якраз із початком морозів обмежити постачання блакитного палива для теплопостачальних підприємств міста — «Івано-Франківськтеплокомуненерго» та «СТЕК». Що це могло б означати для жителів міста — не хочеться навіть уявляти. Бо це холодні квартири, неможливість зігрітися навіть під кількома ковдрами, коли за вікном мінус 20 морозу, а скількох жителів такий крок міг би вкласти на лікарняні ліжка — навіть важко порахувати. А крім того, невідомо, як зреагували б на таке обмеження комунальні мережі. Які, як відомо, легко заморозити та зруйнувати, але важко, дорого та довго потім відновлювати. 

З боргами і без номінацій

Отже, як повідомили у ПАТ «Івано-Франківськгаз», у четвер, 22 лютого, теплоенергетичним компаніям Івано-Франківська мали обмежити постачання газу. Два виробники тепла заборгували близько 

14 млн. грн., один з них не оформив номінації (колись їх називали лімітами на газ на майбутній період).

У ПАТ також нагадали, що відбір природного газу з газорозподільної системи можливий лише якщо немає заборгованості перед газорозподільним підприємством та за наявності номінацій на відповідний розрахунковий період. Такими є вимоги Кодексу газорозподільних систем та Закону України «Про ринок природного газу».

«Минулого місяця «СТЕК» здійснювала відбір газу без підтверджених обсягів споживання. Такими діями тепловики завдали нашому підприємству збитків у розмірі  36 млн. грн. Це штрафні санкції, які до нас застосував «Укртрансгаз» за розбалансування системи. Цього місяця ситуація повторюється. «СТЕК» знову не оформила свої взаємовідносини з постачальником газу», — розповідав комерційний директор ПАТ «Івано-Франківськгаз» Віктор Кедик.

«Івано-Франківськгаз» щомісяця звітує перед оператором газотранспортної системи «Укртрансгаз» про обсяги розподіленого споживачам газу. Якщо виробник тепла відбирає газ з системи без номінації, то цей обсяг вважається несанкціоновано спожитим. У такому випадку «Укртрансгаз» застосовує санкції вже до "Івано-Франківськгазу».

Тож якщо до того моменту тепловики не розрахуються з боргами і у «СТЕК» не буде номінацій — газорозподільна компанія з 22 лютого змушена буде обмежити постачання блакитного палива шляхом зменшення подачі природного газу на котельні», — зазначила прес-служба газотранспортників.

20 лютого, під час оперативної наради у міського голови директор ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Василь Рущак інформував присутніх, що на той день ліміти на газ підприємство має. У той же час на 20 лютого держава не відшкодувала підприємству вартості тепла і гарячої води, поданої власникам пільг та субсидій, — ця сума вже становить 42 млн. грн. Саме тому й виникають запитання у газорозподільних підприємств. Це вже не перший випадок, коли держава не виконує своїх прямих зобов’язань, а заручниками стають споживачі.

Нині продовжує діяти постанова Кабміну №217, коли кошти абонентів автоматично розщеплюються і 90% з них іде на рахунок НАК «Нафтогазу України». Така ситуація фактично не є нормальною, вона фінансово знекровлює теплогенеруюче підприємство і призводить навіть до затримування виплати заробітної плати працівникам. Керівництво міста, як зазначали тоді у повідомленні від теплокомуненерго, та підприємства вживають всіх заходів, аби унеможливити відключення газу котельням, які подають тепло нашим громадянам.

Між іншим, тоді міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, за повідомленнями ЗМІ, навіть звернувся до голови профспілки органів місцевого самоврядування щодо опрацювання питання загальноміського страйку проти бездіяльності уряду, наслідком якої стала згадана критична ситуація з теплопостачанням у місті.

 

Відкладена катастрофа

Ну і, нарешті, уже наприкінці цього критичного для жителів обласного центру тижня стало відомо, що ПАТ «Івано-Франківськгаз» не обмежуватиме постачання природного газу на котельні ТОВ «СТЕК» та теплокомуненерго. На нараді з участю голови ОДА Олега Гончарука, міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа та голови правління ПАТ «Івано-Франківськгаз» Віталія Шульги між газовиками і владою було досягнуто такої домовленості. Зокрема, на нараді міська влада пообіцяла допомогти «СТЕК» погасити заборгованість перед НАК «Нафтогаз Україна», щоб товариство змогло отримати номінації. Окрім того, керівництво Івано-Франківської ОДА уже провело переговори з урядом щодо відшкодування з Держбюджету тепловикам вартості теплоносіїв, поставлених власникам пільг і субсидій. Своєю чергою переказані кошти теплокомуненерго та «СТЕК» мають спрямувати на погашення боргів перед постачальником газу та газорозподільною компанією.

«Сподіваємося, що всі домовленості буде виконано і теплоенергетичні компанії погасять заборгованості. Якщо ж борги накопичуватимуться, то, відповідно до чинного законодавства, ми не матимемо іншого виходу, як обмежити постачання газу», — цитує голову правління ПАТ «Івано-Франківськгаз» Віталія Шульгу прес-служба підприємства.

 

Вправність рук —  і ніякого шахрайства?

Зауважимо, що про ситуацію, коли борги теплопостачальних підприємств НАК «Нафтогаз України» перекладає на газотранспортників, не так давно заявляла Асоціація газового ринку України. Описали і механізм накручування боргів. Тому ми дозволимо собі навести певні моменти з її звернення.

Обов’язки «Нафтогазу» полягають у необхідності постачати газ для підприємств теплокомуненерго, які виробляють тепло для населення. У 2015—2017 роках «Нафтогаз» уклав з підприємствами теплокомуненерго (ТКЕ) договори постачання для вироблення тепла. Але «Нафтогаз» запровадив спірну з правової точки зору практику підписання актів приймання-передачі газу лише з тими підприємствами ТКЕ, які вчасно розраховувались за придбаний газ. Решті ж підприємств «Нафтогаз» повертає акти приймання-передачі газу без підписання. При цьому позиція «Нафтогазу» полягає в тому, що газ він нібито не поставляв тепловикам, а підприємства ТКЕ цей газ несанкціоновано відбирали із газотранспортної системи України.

Таким чином, «Нафтогаз» намагається підмінити операції з продажу газу підприємствам ТКЕ за низькою ціною, встановленою урядом, на більш прибуткові операції продажу технологічного газу на адресу власної «дочки» — «Укртрансгазу».

«Свого часу Асоціація наочно ілюструвала наслідки таких дій та звертала увагу компетентних державних органів на необхідність невідкладного вирішення ситуації, що склалася у постачанні природного газу підприємствам ТКЕ, — йдеться у зверненні Асоціації газового ринку. — Начебто з метою усунення таких «небалансів», тобто для балансування, «Укртрансгаз» придбає технологічний газ. і тут ключовий момент — цей технологічний газ закуповують саме у «Нафтогазу», при цьому за ціною, вищою за встановлену для підприємств ТКЕ відповідно до постанов уряду від 1.10.2015 р. №758 та від 22.03.2017 р. №187.

От і все, коло замкнулось — тепер в обліку «Нафтогазу» відображено не постачання газу підприємствам ТКЕ (які фактично цей газ спожили) за регульованою ціною, встановленою урядом, а реалізацію газу власному дочірньому підприємству «Укртрансгазу», та ще й за ринковою ціною. В обліку НАК «Нафтогаз України» операції постачання природного газу підприємствам ТКЕ на понад 2 млрд. куб. метрів не відображено, натомість відображені операції продажу цього газу на адресу ПАТ «Укртрансгаз» за завищеною ціною у складі обсягів газу для «виробничо-технологічних потреб» оператора газотранспортної системи».

Таким чином, за даними Асоціації, лише за період з січня 2016-го до червня 2017-го «Укртрансгаз» відобразив у своєму обліку штучних небалансів на суму понад 12 млрд. грн. Штучне здорожчання газу внаслідок трансформації його в бухгалтерському обліку в послугу балансування, становить понад 300% від визначеної ціни в договорах між підприємствами ТКЕ і «Нафтогазом».

Об’єктивної потреби для усунення таких небалансів не було, адже НАК «Нафтогаз України» на 100% забезпечений необхідними ресурсами газу — від ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укрнафта». Фактично «Нафтогаз» може самостійно, без залучення оператора ГТС, постачати газ підприємствам ТКЕ, не допускаючи виникнення небалансів газу в газотранспортній системі України. Достатньо оформити отримані від підприємств ТКЕ акти приймання-передачі газу.

 

Кілька зауваг на завершення

Напевно, уявлення про чудасії на газовому ринку України буде неповним без повідомлення, що його недавно поширила агенція «УНІАН». Отже, за її інформацією, оптова ціна на газ, який державна газодобувна компанія «Укргазвидобування» продає державному «Нафтогазу України», має прибутковість 250%. Про це під час круглого столу в парламенті заявив віце-прем’єр-міністр Володимир Кістіон.

«Оптова ціна, за якою продає газ «Укргазвидобування», має прибутковість більше 250%. інвестиційна програма на 2017 рік у рамках проекту фінансового плану становила 30 млрд. гривень, а реальне виконання — лише 9 млрд. гривень», — уточнив віце-прем’єр.

Також Кістіон заявив, що на сьогодні держкомпанія має близько 100 ліцензій на видобуток газу, які вона не використовує і які лежать мертвим вантажем.

Присутній на круглому столі глава «Нафтогазу України» Андрій Коболєв нічого не сказав про прибутковість «Укргазвидобування», але спростував інформацію Кістіона про невикористані ліцензії, додавши, що через адміністративні бар’єри компанія не може почати роботу лише на деяких ліцензійних ділянках на Полтавщині.

Залишилося нагадати, що нині питання саме ціни газу для населення є однією із основних причин, окрім належного створення Антикорупційного суду, ненадання Україні чергового траншу кредиту від МВФ. Зауважимо: критично важливого для економіки країни та можливості розрахуватись із зовнішніми боргами. Йдеться про те, що рівень цін на газ для населення має бути на рівні імпортного паритету, тобто тієї ціни, за якою газ закуповують за кордоном. Нагадаємо також, що видобутого в Україні газу, за оцінками фахівців, цілком достатньо для забезпечення потреб побутових споживачів. А що стосується прибутковості у понад 250 відсотків від видобутку власного газу лише на етапі продажу від видобувника до місцевого газового монополіста, то про таку дохідність, думаємо, не можуть мріяти ні продавці зброї, ні навіть наркотиків. Зможемо усі разом пригадати про це уже на початку березня, коли отримаємо чергові платіжки за тепло у холодному лютому, який мало не став «льодовиковим періодом» для жителів Івано-Франківська. 

 


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

З початку року – майже 400 млн. боргів

10:51 12 жовтня 2018 року|О. Б.

Рекорд газовиків

10:49 12 жовтня 2018 року|О. Б.

Олімпіада нафтовиків

14:28 11 жовтня 2018 року|Михайло МИЦУС

«Карпати» освоїли комплектуючі для «Skoda Rapid»

14:09 11 жовтня 2018 року|Микола СОКОЛІВСЬКИЙ

Урядова прокрастинація,

15:14 04 жовтня 2018 року|Олег БАСОК, «Галичина»

«SAP 90» запрацювала

15:30 02 жовтня 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Воюємо з агресором і... торгуємо з ним

15:29 02 жовтня 2018 року|Олег БАСОК

Що гальмує нафтогазову галузь?

15:54 25 вересня 2018 року|М. П.