:Економіка
12 вересня 2017 року.

Віддана на поталу

Тарас СЛАБ’ЯК. Студент Національного університету водного господарства і природокористування.

Одна з найгостріших проблем України аграрної — високий відсоток занедбаних земельних наділів, які перебувають у власності приватних осіб. Загалом близько семи мільйонів гектарів колишньої колгоспної ріллі розпаювали після розпаду СРСР і роздали селянам для обробітку. Спочатку наші люди дуже зраділи  такому крокові з боку держави й можливості одержати давно омріяний шматок орної землі. Але з часом ейфорія спала. З’ясувалося, що не так легко вести ефективне господарювання на таких земельних клаптиках. Тому власники наділів — а це переважно люди старшого віку, котрі не в змозі важко працювати фізично, — передали їх в оренду фермерським господарствам та іншим сільгосппідприємствам. 

Однак чимало селянських паїв з різних причин залишилося за бортом аграрного виробництва. Причиною цього, як на мене, є штучно створена непридатність українських земель сільськогосподарського призначення до обігу — ті чи інші земельні наділи й ділянки не можна відчужити. Тобто власники землі не лише не мають змоги її обробляти, а й не можуть її позбутися, точніше — передати чи продати в руки ефективніших господарів. 

Але хоч як, а занедбання землі призводить до двох серйозних проблем. Перша — та, що необроблені площі стають розсадниками бур’янів — їхнє насіння переносить вітер, і це завдає шкоди іншим земельним ділянкам. Але звичайні бур’яни — це ще півбіди. Гірше, коли на таких наділах приживаються так звані карантинні представники царства флори, скажімо, борщівник Сосновського. Ця рослина досить добре пристосувалася до українського клімату і заполонила занедбані землі. Попри щорічні кампанії на Прикарпатті та й в інших регіонах України зі знищення борщівника, позбутися його ніяк не вдається. А такої проблеми не існувало б, якби земельні наділи регулярно обробляли.

Тим часом згідно зі статтею 33 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельним кодексом України знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних, сільських голів. Вони повинні домагатися від власників земельних ділянок, на яких росте цей рослинний паразит, його знищення. А самі власники і користувачі, які не вживають заходів із боротьби з бур’янами, у тому числі з борщівником, мають бути притягнуті до адміністративної відповідальності за ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Ще одна проблема, котра дається взнаки через земельні ділянки, що їх ніхто не обробляє, — це суха трава, яка спекотного літа легко займається. При її спалюванні в повітря піднімаються небезпечні канцерогенні сполуки, які негативно впливають на здоров’я людей. А також гинуть живі організми, і з часом обвуглена земля втрачає свою родючість. Уже згадувана ст. 52 Кодексу про адміністративні правопорушення забороняє спалення сухої трави, бур’яну, листя та гілля деревини (крім певних випадків, передбачених законом) та передбачає штраф за недотримання цього припису. Але зазвичай до цього не доходить. Як видається, наші землі загалом віддані здебільшого на поталу — орендовані площі нерідко нещадно експлуатують, внаслідок чого ррунти виснажуються і втрачають родючість, а ті, що лежать облогом, поступово стають цілиною.  

Який вихід? У суспільстві має бути належний контроль за використанням продуктивних земель — з боку як відповідних державних служб, так і громадських організацій. інакше відома українська приказка «Хто про землю дбає, тому вона повертає» дістане таке продовження: «А хто не дбає, той і не має». Ні землі, ні продуктів з неї.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Неконкурентна сфера

16:16 14 червня 2018 року|Юрій КРИВЕНЬ

Життя між VIP-палатами і RАB-тарифами

15:55 07 червня 2018 року|Микола ПЕТРИЧУК

На захисті людини праці

15:39 07 червня 2018 року|Микола ПЕТРИЧУК

Лакмусовий папірець державного будівництва —

15:02 07 червня 2018 року|Василь МОРОЗ

Не хочу на пенсію...

14:05 31 травня 2018 року|Олег БАСОК

Для «возз’єднання сімей»?

14:43 24 травня 2018 року|Олег БАСОК

10 мільйонів – освітянам Болехова і Яремча

13:58 18 травня 2018 року|Оксана ПРОЦЮК

Субсидії по-новому

11:14 10 травня 2018 року|Олег БАСОК