:Економіка
13 вересня 2018 року.

«СТЕКу» обмежили апетит

Олег БАСОК

«Станіславська теплоенергетична компанія» має намір збільшити тарифи на свої послуги. Це стало відомо під час засідання виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради  5 вересня. Як стверджує керівництво компанії, щоб вийти на економічно обгрунтовані показники, чинні тарифи для населення потрібно підвищити в середньому на 30% і на 40% – для підприємств. Однак міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків наголосив, що ця цифра надзвичайно висока. Тому прийняли соломонове рішення: підвищити тарифи для населення на 18%, а для інших споживачів – на 30%.

Нагадаємо, що наразі «СТЕК» обігріває та забезпечує гарячою водою близько третини обласного центру. Втім, останнім часом міська влада взяла курс на переключення споживачів з приватного теплопостачальника на муніципальне «Теплокомуненерго». Про це навіть було підписано меморандум зі «СТЕКом». Мотивом для такого кроку міський голова Руслан Марцінків назвав критичну ситуацію минулого року, коли через брак лімітів приватні теплопостачальники не могли вчасно подати тепло в оселі іванофранківців. Нагадаємо також і про те, що наразі обидва підприємства, як «СТЕК», так і «іФ ТКЕ», мають борги перед НАК «Нафтогаз України» за використане блакитне паливо. 

Між іншим, про намір підвищити тариф приватний теплопостачальник оголосив ще у середині червня. Потребу встановлення нових тарифів на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у компанії обррунтовують тим, що «діючі тарифи не покривають фактичні затрати на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії та, як наслідок, є збитковими». і нагадують, що «відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про ціни та ціноутворення», органи державної влади, які встановили державні регульовані ціни на товари в розмірі, нижчому від економічно обгрунтованого, зобов’язані відшкодувати суб’єктам господарювання різницю між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів».

Всього, як вважають у «СТЕКу», органи державної влади не здійснили цілковитого відшкодування із відповідних бюджетів різниці в тарифах з 2012 року, а сума заборгованості перед товариством на 31 грудня 2017 р. становить понад 53,1 млн. грн.   

Що ж стосується обгрунтування потреби підвищення тарифів, то тут є як об’єктивні причини, так і доволі сумнівні. Зокрема у товаристві наголошують, що чинні тарифи, затверджені виконкомом міськради у листопаді 2017 року, не відповідають фактичній собівартості наданих послуг, що пов’язано із невнесенням у чинні тарифи фактичних втрат теплової енергії в теплових мережах, витрат на транспортування, зі зростанням цін на електроенергію, водопостачання та водовідведення, паливо та матеріали, а також зі збільшенням розміру фонду оплати праці в зв’язку зі зміною розміру мінімального прожиткового мінімуму.

Крім того, товариство вимушене передбачити в структурі тарифів на теплову енергію кошти для реалізації заходів інвестиційної програми на 2018 рік.

із цього переліку причин для зростання тарифів викликає серйозні сумніви пункт про внесення у чинні тарифи фактичних втрат теплової енергії в теплових мережах. Адже таким чином, маючи стовідсоткове покриття втрат, товариство не зацікавлене у їх зменшенні. Зрештою, можна і решетом воду носити, закладаючи ці витрати у тариф. 

Додамо також, що в інформації, розміщеній на інтернет-сторінці «СТЕКу», йшлося про плани підвищити чинний одноставковий тариф для населення на 24,5%. У двоставковому тарифі умовно-змінну частину планували підвищити на 20,2%, а умовно-постійну (її ще часто називають абонплатою, бо її розмір не залежить від наявності опалення) – на 46,3%. Для інших споживачів ціни на тепло планували підвищити на 34–142,7 відсотка. Що стосується гарячої води, то послуги з її постачання товариство планувало підвищити на 29–33 відсотки. 

На скільки більше споживачам доведеться платити за тепло уже в новому опалювальному сезоні, побачимо трохи згодом. Нагадаємо також, що у вересні, за словами прем’єр-міністра України  В. Гройсмана, неминуче зростуть тарифи і на газ для населення. 


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Профілактика в реформу не вписалася

14:38 08 листопада 2018 року|Микола ПЕТРИЧУК

Без лічильника – утроє дорожче

17:08 07 листопада 2018 року|О. Б.

Банківські послуги – on line

17:07 07 листопада 2018 року|О. Б.

Фінансування лікарняних – по-новому

17:01 07 листопада 2018 року

Чудеса словесної еквілібристики

16:59 07 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Де обіцяний газ власного видобутку?

15:04 01 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Вирок чи виклик?

14:30 01 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Система продемонструвала недоліки і неточності

14:43 25 жовтня 2018 року|Олег БАСОК