:Економіка
25 жовтня 2018 року.

Система продемонструвала недоліки і неточності

Олег БАСОК

У роботі інформаційної платформи добового балансування, розробленої «Укртрансгазом» – оператором ГТС, виявлено істотні недоліки та неточності. Про це повідомила прес-служба ПАТ «Івано-Франківськгаз». За інформацією підприємства, проблема в тому, що відображаються недостовірні дані про споживачів, а сама система не має захисту інформації за допомогою електронного цифрового підпису. Це означає, що система вразлива до махінацій і зловживань з обсягами газу, адже зміну даних неможливо відстежити чи довести. Через відсутність журналу подій немає можливості відстежувати дії користувачів: хто, коли і яку інформацію вносив. 

Ці та інші недоліки виявили фахівці ПАТ «Івано-Франківськгаз» під час тестування інформаційної платформи добового балансування. Листа з усіма зауваженнями надіслано операторові ГТС. «Наша компанія  повністю готова до переходу на добове балансування. Від листопада 2017 року ПАТ «Івано-Франківськгаз» передає оператору ГТС під електронний цифровий підпис базу EIC-кодів усіх споживачів природного газу Прикарпаття. У свою чергу, від «Укртрансгазу» отримуємо відповідь про успішну обробку цього файла», – розповідає комерційний директор ПАТ «івано-Франківськгаз» Віктор Кедик.

Однак у роботі з програмою фахівці компанії помітили відмінності в базі даних, зокрема на інформплатформі немає частини EIC-кодів, а тому окремі її користувачі не бачать своїх споживачів. Також змінена і некоректно відображена класифікація захищеності споживачів. Словом, сьогодні функціонал інформаційної платформи не відповідає вимогам кодексів газотранспортної системи та газорозподільних мереж, вважають у компанії-газопостачальникові. Через неготовність інформаційної платформи впровадження добового балансування переносили вже двічі. Його введення в дію мало відбутися вже з 1 серпня цього року. 

У липні НКРЕКП відклала запуск процесу до  1 жовтня, а наприкінці вересня термін перенесли на 1 грудня. Саме до цього часу «Укртрансгаз» має усунути усі проблеми.

«Івано-Франківськгаз» вже має досвід впровадження добового балансування ринку природного газу на рівні операторів ГРМ. Для того, щоб працювати з цим програмним забезпеченням у штатному режимі, потрібен тестовий період. Згідно з кодексом ГТС він повинен тривати три місяці. Однак, як стверджують газопостачальники, «Укртрансгаз» досі не визначив терміни проведення навчання і тестування наповнення інформаційної платформи.

Як зазначають у НАК «Нафтогаз України», рішення регулятора щодо перенесення терміну запровадження добового балансування газу дало змогу уникнути колапсу на ринку постачання газу для споживачів соціальних категорій та завадило легалізації крадіжок газу недобросовісними учасниками ринку.

Між іншим, «Нафтогаз України» також пропонує НКРЕКП розглянути можливість затвердити новий кодекс ГТС, заснований на європейських правилах та принципах, який забезпечить справедливий баланс інтересів усіх учасників ринку. Ухвалення такого кодексу сприятиме розвитку ефективного ринку газу в Україні і прискорить його інтеграцію в газовий ринок Євросоюзу.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Профілактика в реформу не вписалася

14:38 08 листопада 2018 року|Микола ПЕТРИЧУК

Без лічильника – утроє дорожче

17:08 07 листопада 2018 року|О. Б.

Банківські послуги – on line

17:07 07 листопада 2018 року|О. Б.

Фінансування лікарняних – по-новому

17:01 07 листопада 2018 року

Чудеса словесної еквілібристики

16:59 07 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Де обіцяний газ власного видобутку?

15:04 01 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Вирок чи виклик?

14:30 01 листопада 2018 року|Олег БАСОК