Економіка:Наші інтерв`ю
14 червня 2018 року.

Неконкурентна сфера

Віталій Голутяк: Розвиток громадського транспорту не може бути бізнесовим проектом

Юрій КРИВЕНЬ

Розвиток комунального транспорту є одним із пріоритетів міської влади Івано-Франківська. Майже два роки тому КП «Електроавтотранс» очолив Віталій Голутяк, завданням якого було оновити рухомий склад підприємства, побудувати нові мережі та повернути пасажирів, котрих перед тим «Електроавтотранс» утратив. Ми поцікавились у керівника: що вдалося зробити за цей час, на які зміни варто очікувати франківцям у найближчому майбутньому, як зміниться тариф на проїзд у громадському транспорті. 

— Улітку 2016-го вас призначили на посаду директора «ЕАТ». Що вдалося зробити за час вашого керівництва?

— За півтора року ми купили 17 вживаних тролейбусів, тоді як за попередні сім років — лише два. Вони їздять, не без проблем, але їздять. Що б ми тепер робили, якби їх не було, важко сказати. Побудували зворотну лінію на вокзал, лінію на обласну лікарню, вивісили графіки руху тролейбусів на зупинках. 

Змінюємо також порядок речей на підприємстві. Наприклад, якщо раніше у нас працювало сім касирів, яким цілодобово здавали виторг, то тепер водії здають виторг через термінали. Це дешевше і ефективніше: водії та кондуктори можуть здавати гроші не їдучи в депо щовечора. Переходимо на електронну звітність. 

Змінили і систему оплати праці через запровадження більшої кількості мотиваційних чинників залежно від результату. Якщо жителям міста стало ліпше — отже, це результат. Просто люди швидко до всього доброго звикають. Якщо раніше було 10% ймовірності сісти у кращий тролейбус, то тепер — 50%. Але все одно жителі мікрорайонів скаржаться: а чому до нас їдуть погані тролейбуси? Вони такі їздять вже багато років. Раніше було п’ять «ЛАЗів» низькопідлогових, тепер — 15. Отож для когось це результат, а для когось — ні. 

— У 2016 році міська рада погодила отримання кредиту ЄБРР обсягом 8 млн. євро на розвиток електротранспорту в місті. На якому етапі освоєння цих коштів?

— Маємо в рамках цього проекту ще докупити тролейбуси, провести роботи з будівництва двох ліній, модернізувати депо. Щодо закупівлі тролейбусів, то чекаємо ще кількох документів, у тому числі з Міністерства економіки та з самого банку. Будівництво першої частини лінії по автостанції №3 буде оголошено за тиждень-два, оскільки вся документація на нього — в банку на погодженні. Розробили проект з будівництва другої лінії — від АС №3 до вулиць Галицької та Дністровської, також готуємо проект з модернізації депо. Затримка з цим виникла через те, що банк найняв нам консультантів за власні кошти. Цей процес банк проводив близько дев’яти місяців. Ми подали тендерну документацію першої версії із закупівлі тролейбусів у травні 2017 року, а по лінії — у серпні торік. Але консультанта призначили лише у жовтні. Відтоді він працює з нами щодо цих тендерів. У лютому цього року оголосили тендер на закупівлю тролейбусів, закінчуємо оцінку. Якщо у червні оголосимо його переможця, то підпишемо контракт і заплатимо аванс у липні, а через 4 місяці отримаємо перші низькопідлогові 12-метрові тролейбуси. 

— Цього року міська влада дозволяла підприємству придбати транспорт у лізинг. А чому вирішили відмовитись від цієї ідеї?

— Розглядали такий варіант. Проте коли прочитали угоди банків і порахували витрати на обслуговування лізингу, вирішили, що недоцільно брати на себе такі ризики. Легше купити трохи меншу кількість (наприклад, 30 автобусів, а не 40), витратити трохи більше за рік, ніж потім платити протягом довгого терміну і мати усі ризики лізингу. До того ж за час проведення переговорів цього лізингу ставка Нацбанку вже зросла на 2%. А ці гроші треба повертати. Зважаючи на нестабільну економічну ситуацію, інфляцію, ми вирішили, що краще купувати одразу. 

— У планах міської влади — запровадити систему «електронного квитка» у комунальному транспорті. Як працюватиме ця система? Коли варто очікувати на її запуск?

— До кінця року плануємо встановити по одному валідатору на один транспортний засіб. Це вже дасть змогу людям безконтактно оплачувати проїзд за допомогою банківської картки, через телефони. Окрім того люди й далі зможуть оплачувати проїзд у водія. Я не впевнений, що до січня 2019-го ми встигнемо повністю запустити «електронний квиток», але в демоверсії він уже працюватиме. Для пільговиків видаватимуть окрему транспортну картку, персоніфіковану, з фотографією. Не потрібно буде посвідчення. Людина не буде платити, але при вході в транспорт вона повинна «валідувати» картку, щоб ми мали облік кількості людей. Крім того, будуть звичайні транспортні картки, які треба буде придбати. Перевагою цієї картки перед банківською є те, що вона продаватиме поїздку на певний час, а не на транспортний засіб. Тобто можна буде здійснити пересадку, «завалідувати» її в іншому транспортному засобі, але вже без зняття коштів. Буде і готівковий спосіб оплати, коли водій видаватиме одноразовий квиток, але він вже буде дорожчий. 

— Після запровадження «Картки франківця» пенсіонери з області втратили можливість безплатно користуватись транспортом. Яка була потреба пов’язувати «Картку франківця» з пільговим проїздом?

— У тролейбусах «Картка франківця» не є документом, який ми вимагаємо. У нас їздять всі пільговики безплатно. Але в нових автобусах передбачено, що «Картка франківця» обов’язкова для пенсіонерів за віком та людей з інвалідністю III групи. Тут питання в юридичній площині і законодавчій колізії. З одного боку, закон стверджує, що всі мають їздити безплатно, з другого — віддає право територіальній громаді визначати, хто саме має право безплатного проїзду, бо ж держава не відшкодовує за пільгу, яку надала. Ми користуємось рішенням виконавчого комітету: в тролейбусах їздять усі, в автобусах — мають пред’являти «Картку франківця». На практиці ми поки що лояльно до цього ставимося. 

— Недавно Івано-Франківськ отримав перші шість автобусів «Богдан», які працюють на маршруті №27. До кінця року планують доставити ще 24. На яких маршрутах їх використовуватимуть?

— Маршрути затверджує виконавчий комітет. Міський голова каже, що це можуть бути маршрути «Позитрон—Каскад—Пасічна», «Позитрон—Каскад—Крихівці», «Пасічна—Онкодиспансер». Поки що про це рано говорити, оскільки автобусів ще немає... 

— Часто у соціальних мережах люди запитують, коли почнеться будівництво нової тролейбусної лінії в напрямку мікрорайону «БАМ». Що плануєте робити в питанні розвитку мереж?

— Щодо «БАМу» ми чекаємо на затвердження тендерної документації. Це двостадійний тендер, тому він буде трохи довший. Я би хотів, щоб ми почали цю роботу ще цього року. Щодо розвитку мереж загалом, то депутати затвердили на сесії міської ради Програму розвитку комунального транспорту. Там розписано всі наші плани. Дві лінії мають будувати за кошти ЄБРР: до автостанції №3 та з автостанції №3 в центр. Також там є лінія по вулиці Січових стрільців, до аеропорту з можливістю продовження до онкодиспансеру, в село Крихівці від автостанції №3. Тому лінія до автостанції №3 для нас дуже важлива, бо вона дозволяє потім розгалужувати її  в різних напрямках. Ведуться розмови про можливість будівництва лінії по вулиці 24 Серпня вже цього року. 

— Пасажири скаржаться на бруд та пилюку в тролейбусах. Як плануєте розв’язувати цю проблему?

— Потрібно вирішувати проблему з дорожнім покриттям: скільки не мий тролейбус, та якщо він їде вул. Юності, то  його чистоти вистачає рівно на одне коло. Старі тролейбуси, які ми готуємо до списання після отримання нових, мають величезні щілини в дверях і люках. Сама конструкція тролейбуса працює як пилосос. Ми маємо сім мийників, які готують тролейбус до виходу на лінію. Вони працюють вдень і вночі, але їхню роботу мало видно через те, про що я сказав. У нас заплановано будівництво мийки за кошти ЄБРР у рамках модернізації депо. Хочемо спочатку перевести миття автобусів на аутсорсинг і подивитися на результат. Але це питання фінансів. Ця послуга буде дорожчою, порівняно з тим, що ми тепер витрачаємо на мийку. 

— Раніше ви заявляли про недостатню кількість водіїв тролейбусів та автобусів. Які стимули створюєте, щоб люди йшли до вас на роботу?

— Кількість недостатня, ця проблема була завжди і не лише у Франківську. У нас є навчальна група, яка в липні має вийти на маршрути. Це вже друга група за останній рік. Перед тим групу кілька років не набирали, і підприємство втратило ліцензію на підготовку фахівців. Ми її відновили і почали набирати людей. Першого разу випустили 14 водіїв, з них працює половина. В цьому нам дуже «допоміг» безвіз. Щодо стимулів — ми оплачуємо все відповідно до чинного законодавства: якщо у водія більше робочого часу, то оплачуємо його роботу в подвійному обсязі. Тепер відкриваємо кімнату для відпочинку водіїв. Вживані тролейбуси хоча й мають по 20 років, але вони значно комфортніші в управлінні, ніж попередні. Молодих водіїв, якщо вони добре себе виявляють, намагаємось переводити на кращі тролейбуси. Спільно з «МІУК» заплановано ремонт в готелі «Бандерштадт», щоб забезпечити тимчасовим житлом тих, хто не з Франківська. На сьогодні кадрова проблема на підприємстві — це проблема номер один. В Івано-Франківську рівень зарплат водіїв тролейбусів — четвертий в Україні за підсумками 2017 року. із 1 липня знову підвищуватимемо зарплату через зміну коефіцієнтів у галузевій угоді і зростання мінімальної зарплати. Ми це робимо, щоб не втрачати принаймні тих людей, які вже працюють. 

— Міський голова Руслан Марцінків не раз заявляв, що комунальний транспорт має створювати конкуренцію приватним перевізникам. Чи збільшується кількість «платних пасажирів», які користуються комунальним транспортом? Як зменшити рівень дотаційності вашого підприємства? 

— Я би про конкуренцію не говорив. Це не та сфера, де має бути конкуренція. В Європі давно перейшли на комунальний транспорт і не мають ніяких конкурентів. У транспортній роботі важлива якість послуг, а не конкуренція за пасажира. Це неправильний підхід. Ми спрямовуємо своїх водіїв на дотримання графіка. Вони скаржаться, що приватники навмисне їдуть на дві хвилини швидше, щоб забрати пасажирів у тролейбуса. Але ми націлюємо водіїв на те, щоб змагань за пасажирів не влаштовувати. Я би взагалі не протиставляв комунальний і приватний транспорт. Чи може місто обійтись без приватних перевізників? Не може. і так уже багато років. Але насправді громадський транспорт не може бути бізнесом і ніде бізнесом не є. Якщо ми хочемо надавати нормальну якість послуг, то повинні розуміти, що це дорого, і дорого всюди. Тепер тариф на електроенергію такий, що обслуговування тролейбуса обходиться дорожче, ніж обслуговування автобуса. Майже всі міста Європи дотують функціонування і розвиток громадського транспорту. Якщо б у нас були такі ціни на проїзд, як у Європі (10-20% нижче ціни 1 л палива), то ми могли б говорити про відповідну якість. Але рівень доходів не дає змоги визначати таку ціну, тому всі виживають, як можуть. Ми живемо за рахунок дотації. На мою думку, транспорт — це соціальна послуга, яку місто надає громадянам для того, щоб вони краще працювали, менше користувалися автомобілями. Це зменшує затори, кількість викидів в атмосферу і так далі. Пасажиропотік у нас зростає, особливо після того, як ми скорегували деякі маршрути. Наприклад, після об’єднання 3-го та 8-го маршрутів виторг на ньому збільшився на 70%, ніж у двох попередніх разом взятих. Добре працює 

7-й маршрут після його продовження до Європейської площі. Закуплені вживані тролейбуси все ж комфортніші, і люди активніше ними користуються. Звичайно, і тариф має значення, особливо для студентів: 1 грн. і 5 грн. — є різниця? А якщо їхати по кілька разів на день?

— Чи варто очікувати підвищення вартості проїзду? 

— Після закупівлі нових тролейбусів пропонуватимемо міськвиконкому підвищити тариф на проїзд у них до вартості перевезень у комунальних автобусах, тобто до 4 гривень з можливістю залишити пільги для студентів. Орієнтовно це може відбутися на початку 2019 року, але, можливо, і швидше. Ми фактично єдине місто в Україні, в якому вартість проїзду в тролейбусах становить наразі дві гривні. В інших містах вона вища — по 3, 4 грн., 

а у Львові вже по 5 грн... 


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

З початку року – майже 400 млн. боргів

10:51 12 жовтня 2018 року|О. Б.

Рекорд газовиків

10:49 12 жовтня 2018 року|О. Б.

Олімпіада нафтовиків

14:28 11 жовтня 2018 року|Михайло МИЦУС

«Карпати» освоїли комплектуючі для «Skoda Rapid»

14:09 11 жовтня 2018 року|Микола СОКОЛІВСЬКИЙ

Урядова прокрастинація,

15:14 04 жовтня 2018 року|Олег БАСОК, «Галичина»

«SAP 90» запрацювала

15:30 02 жовтня 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Воюємо з агресором і... торгуємо з ним

15:29 02 жовтня 2018 року|Олег БАСОК

Що гальмує нафтогазову галузь?

15:54 25 вересня 2018 року|М. П.