Економіка:Актуально
04 січня 2018 року.

Майбутнє гривні — туманне

Олег БАСОК

Національний банк України не так давно повідомив про підвищення облікової ставки з 15 грудня до 14,5%. Це вже вдруге після такого ж підвищення ставки у жовтні.

«З огляду на посилення інфляційних ризиків проведення більш жорсткої монетарної політики є необхідним для зниження інфляції до цільового рівня у середньостроковій перспективі.

У разі подальшого посилення фундаментальних інфляційних ризиків Національний банк може продовжити підвищення облікової ставки, щоб привести інфляцію до цільової траєкторії. Наступне рішення щодо облікової ставки у січні 2018 року буде прийматися з урахування нових макроекономічних прогнозів, зокрема щодо інфляції», — наголосили тоді в Нацбанку.

Разом з тим у головному банку країни чітко пояснили і причини такого стану справ. За даними НБУ впродовж останніх двох місяців темпи споживчої інфляції знижувалися, проте повільніше, ніж прогнозував Національний банк. У листопаді 2017 року вона становила 13,6% річних.

«Відхилення інфляції від прогнозу пояснюється вищими, ніж очікувалося, темпами базової інфляції через підвищення виробничих витрат та пожвавлення споживчого попиту. Також відхиленню сприяли вищі за прогноз темпи зростання цін на сирі продовольчі товари та пальне.

До уповільнення загальної інфляції насамперед призвело вичерпання дії факторів, які спричинили стрімке здорожчання у середині року сирих продовольчих товарів, зокрема молока, м’яса та овочів. Водночас прискорилося зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки як результат підвищення цін на відповідні сирі продукти в попередні місяці. Також збільшилися темпи зростання вартості ринкових послуг під впливом підвищення виробничих витрат та пожвавлення споживчого попиту.

Ціни на пальне також зросли внаслідок підвищення світових цін на нафту та послаблення гривні щодо євро (акцизи на пальне встановлено в євро).

Недостатньо швидке зниження інфляції свідчить, що на кінець 2017 року інфляція значніше відхилиться від цільового рівня, ніж припускалося раніше», — зауважили в НБУ.

Якщо перекласти це звичайною мовою, то фахівці Нацбанку розповіли про те, що істотне збільшення соціальних виплат — зростання заробітних плат і разове підвищення пенсій позначились на цінах та економіці загалом: «Обсяг видатків, передбачений у прийнятому Державному бюджеті на 2018 рік, істотно вищий від закладеного у жовтневий прогноз Національного банку. Також є ризик більш значного підвищення соціальних стандартів, що може вплинути як на споживчий попит з боку населення, так і на собівартість товарів та послуг». Нагадаємо і про те, що урядовці вже пообіцяли січневу пенсію виплатити в грудні, що також матиме свій вплив як на ціни в крамницях, так і на курс гривні. 

Суттєвим ризиком залишається і відтермінування наступного кредитного траншу за програмою співпраці з Міжнародним валютним фондом. Економісти уже запевняють, що коли програму з МВФ не вдасться продовжити хоча б у другому кварталі наступного року, то курс 30 гривень за долар (а саме такий прогноз закладений у Держбюджеті наступного року станом на його завершення) може бути ще й дуже оптимістичним.

Крім того, в НБУ вважають, що зростання світової економіки може бути істотнішим, ніж очікувалося раніше. Це може стимулювати подальшу трудову міграцію і, відповідно, спричинити підвищення заробітних плат. З усіма супутніми наслідками для економіки країни та курсу національної валюти. 

Між іншим, хочеться нагадати і про те, що у своєму звіті про фінансову стабільність, що його НБУ представив 18 грудня, йдеться зокрема про те, що із погоджених умов із МВФ Україна змогла більш-менш впоратись із запровадженням осучаснення пенсій. Але навіть щодо цього пункту угоди, як можна зрозуміти із повідомлень інформагенцій, фахівці МВФ ще продовжують розмірковувати над їхніми наслідками щодо економіки країни. Залишились невиконаними вимоги щодо антикорупційного суду, підвищення ціни на газ для населення, до цього часу в Україні немає керівника НБУ і т. д. 

Разом з тим у НБУ відзначають, що до 2020 року країна має виплатити близько 20 мільярдів доларів державного і гарантованого державою боргу. Це при тому, що нині рівень міжнародних резервів НБУ становить 18,8 млрд.

Але найбільш очевидний наслідок припинення співпраці з МВФ — неможливість доступу до міжнародних фінансових ринків, які і так для країни є нині проблемними після фактичного оголошення дефолту у 2015 році, спад інтересу інвесторів, яких і сьогодні не густо. 

Зауважимо, що підвищення рівня облікової ставки НБУ — це той механізм, який дозволяє прибрати з ринку «зайві» гривні. Банківські установи змушені використовувати їх на інші потреби, ніж надання кредитів чи купівлю валюти. Тож зменшується в тому числі тиск на курс гривні та ціни на товари. Втім, НБУ наголосив, що наступний перегляд ставки може відбутись наприкінці січня 2018-го. і, очевидно, рішення залежатиме від того, як відреагує економіка на чергові новації уряду та Президента. Зокрема, крім згаданої уже виплати січневої пенсії в грудні (очевидно і через те, що на казначейському рахунку уряду нині є чималі кошти), можна згадати і про ініціативу Петра Порошенка підвищити мінімальну заробітну плату з початку наступного року до 4 100 гривень замість запланованих урядом 3 723 грн.

А тепер кілька коментарів аналітиків. «Це доволі несподіване рішення (про підвищення облікової ставки НБУ) для ринку. Як мінімум тому, що до жовтня 2017 року інфляція вже явно не вписувалась у прогнозовані НБУ рамки, але при цьому Нацбанк зберігав ставки незмінними. Це просто свідчить про те, що інфляція все ще зависока, і, очевидно, потрібні більш жорсткі методи для її приборкання», — так, за свідченням інформагенцій, вважає керівник підрозділу з роботи з інструментами на локальному ринку компанії «Concorde Capital» Юрій Товстенко. 

«Друге поспіль підвищення було несподіваним. Здавалося, що попереднього меседжу Нацбанку було досить. Регулятор демонструє своє незадоволення рішеннями уряду з підвищення соціальних виплат. На думку Нацбанку, ці темпи є занадто високими, що спричиняє негативний вплив на інфляцію. і, очевидно, цей тренд збережеться і в передвиборному 2018 році», — так вважає аналітик банківського сектору групи «ICU» Михайло Демків.

Втім, на думку окремих аналітиків, підвищення облікової ставки дозволить знизити «градус напруги» на валютному ринку, який традиційно наприкінці року має сезонний характер, а також передбачають, що після завершення святкових днів, котрі, крім усього іншого, пов’язані в українців зі збільшенням витрат та зменшенням ділової активності, гривня ще має всі шанси зміцніти щодо інших валют.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Можлива катастрофа?

14:55 15 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Профілактика в реформу не вписалася

14:38 08 листопада 2018 року|Микола ПЕТРИЧУК

Без лічильника – утроє дорожче

17:08 07 листопада 2018 року|О. Б.

Банківські послуги – on line

17:07 07 листопада 2018 року|О. Б.

Фінансування лікарняних – по-новому

17:01 07 листопада 2018 року

Чудеса словесної еквілібристики

16:59 07 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Де обіцяний газ власного видобутку?

15:04 01 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Вирок чи виклик?

14:30 01 листопада 2018 року|Олег БАСОК