:Економіка
17 липня 2018 року.

Грабіжницькі вимоги оператора ГТС

Олег БАСОК

«Укртрансгаз» («УТГ») як оператор газотранспортної системи вимагає від «Івано-Франківськгазу», як повідомила прес-служба акціонерного товариства, сплати заборгованості в розмірі 336 млн. грн. Газорозподільна компанія не погоджується з такою позицією «УТГ», оскільки, як вона вважає, левову частку цієї суми нараховано всупереч чинному законодавству.

Фактично «Укртрансгаз» намагається стягнути з «Івано-Франківськгазу» вартість газу, який було поставлено і спожито підприємством теплової енергетики. 145,6 млн. грн. так званої заборгованості становить вартість газу, який спожило ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» без підтверджених номінацій. Ще 44,1 млн. грн. — це коригування вартості послуг балансування, що розрахована за підвищеним коефіцієнтом 1,2. Що, в свою чергу, суперечить Кодексу газотранспортної системи та позиції регулятора ринку — Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

За даними «Івано-Франківськгазу», заборгованість компанії перед оператором ГТС становить 146,6 млн. грн. Це заборгованість, яка виникла через невідповідність тарифу на розподіл природного газу, який не покриває реальної вартості нормованих втрат та послуг балансування.

«Фактично «Укртрансгаз» намагається стягнути з «Івано-Франківськгазу» вартість газу, який був поставлений і спожитий підприємством теплової енергетики впродовж минулих двох опалювальних сезонів. Тобто «Нафтогаз України», як материнська компанія, через «Укртрансгаз»  підмінює операції з продажу газу підприємствам теплоенергетики за пільговою спеціальною ціною, на операції з продажу обсягів балансування за завищеною ціною», — стверджує голова правління ПАТ «Івано-Франківськгаз» Віталій Шульга.

Визначений урядом постачальник природного газу НАК «Нафтогаз України», порушуючи Закон України «Про ринок природного газу», низку постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, протягом 2016—2018 років не підтверджує номінації постачальникам теплової енергії та не підписує з ними актів приймання-передачі на фактично спожитий газ. А останні, своєю чергою, змушені використовувати газ без підтверджених обсягів, оскільки відповідно до Закону України «Про теплопостачання», зобов’язані надавати послуги з теплопостачання для споживачів соціально захищених категорій  (населення та соціально важливих установ та організацій).

Така ситуація призводить, з одного боку, до утворення штучних боргів, а з другого — до сумнівного покращення фінансових показників «Нафтогазу України». 

«Івано-Франківськгаз», як наголошує прес-служба компанії, неодноразово звертався до «Укртрансгазу» з листами про необхідність перерахунку вартості послуг балансування відповідно до чинного законодавства, однак оператор ГТС їх залишив без розгляду.

Як повідомляють в облгазі, постановами Кабінету Міністрів України №758 від  1 жовтня 2015 р., №187 від 22.03.2017 р. на НАК «Нафтогаз України» покладено обов’язки постачати природний газ виробникам теплової енергії для потреб населення за цінами, визначеними відповідно до «Положень про покладення спеціальних обов‘язків (ПСО)», на підставі договору постачання природного газу. Постанова НКРЕКП від 24 квітня 2017 року зобов’язує НАК «Нафтогаз України» врегульовувати небаланси, які стосуються споживання без номінації, з компаніямивиробниками тепла. НАК «Нафтогаз України» та АТ «Укртрансгаз» намагались оскаржити прийняття постанови НКРЕКП через суд, але Київський апеляційний адміністративний суд відхилив цю апеляцію. 

Між іншим, не так давно ПАТ «Івано-Франківськгаз» повідомляло, що за останні півроку з підприємства звільнилося майже 300 фахівців. Головна причина — низький рівень оплати праці. 

Середньомісячна зарплата працівників компанії майже на 30% менша від середньої зарплати у промисловості в Івано-Франківській області, а порівняно з середньогалузевою — на 33,3%. За перше півріччя ц. р. середня зарплата в «Івано-Франківськгазі» становила менше 6 тис. грн., у той час, як середньомісячна зарплата в галузі на Прикарпатті — 9 тис. грн. Невеликі зарплати призводять до відпливу кваліфікованих спеціалістів, які шукають більш високооплачувану роботу. 

В «Івано-Франківськгазі» вбачають кілька причин низької заробітної плати. По-перше, оплату праці працівників газорозподільної компанії закладено в тарифі на послуги з розподілу природного газу, який затверджує НКРЕКП.

По-друге, на отримання доходів впливає рівень безпосередніх розрахунків споживачів за послуги розподілу, які є складовою ціни природного газу. Враховуючи те, що ПАТ «Івано-Франківськгаз» понад 45% доходів отримує субсидіями і пільгами, то компанії не вистачає «живих» коштів для перегляду зарплат.

Ще одним можливим джерелом збільшення розміру заробітної плати, як відзначають в «Івано-Франківськгазі», є прибуток компанії. Однак протягом останніх років підприємство є збитковим. Тарифний виторг компанії за розподіл природного газу не покриває реальної вартості робіт, товарів та послуг. Головною причиною збитків є витрати на придбання газу для технологічних потреб, які поглинають 41,6% усього тарифного виторгу.

«Розрахунком діючого тарифу передбачено, що «Івано-Франківськгаз» закуповуватиме на ринку газ для виробничо-технологічних потреб за ціною 7 140 грн. за тисячу кубометрів. Але середня ціна природного газу цього року становить 12 882 грн. за тисячу кубів. А враховуючи те, що понад 10% мереж є замортизованими і з кожним роком ця цифра збільшується, то виробничо-технічні витрати також зростатимуть», — констатує Віталій Шульга.

Про критичність ситуації говорять і профспілкові спілки газових господарств України. Минулого місяця вони двічі надсилали листи голові НКРЕКП з вимогами негайно переглянути та встановити обгрунтований тариф. Адже за п’ять місяців цього року з газорозподільних компаній звільнилося понад 4 тис. працівників.

 


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Можлива катастрофа?

14:55 15 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Профілактика в реформу не вписалася

14:38 08 листопада 2018 року|Микола ПЕТРИЧУК

Без лічильника – утроє дорожче

17:08 07 листопада 2018 року|О. Б.

Банківські послуги – on line

17:07 07 листопада 2018 року|О. Б.

Фінансування лікарняних – по-новому

17:01 07 листопада 2018 року

Чудеса словесної еквілібристики

16:59 07 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Де обіцяний газ власного видобутку?

15:04 01 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Вирок чи виклик?

14:30 01 листопада 2018 року|Олег БАСОК