:Економіка
05 квітня 2018 року.

Бюджетні гроші... для терористів?

Уряд не платитиме за електроенергію для окупованих територій

Олег БАСОК

У середині березня з’явилась інформація, котра, м’яко кажучи, багатьох здивувала. Йшлося про те, що Міністерство енергетики та вугільної промисловості (нагадаємо нашим читачам, що його очолює Ігор Насалик) пропонує погасити заборгованість за електроенергію споживачів перед підприємствами, що здійснювали постачання на території ОРДЛО, за рахунок коштів... Державного бюджету. Тобто за наш з вами рахунок.

Про це йшлося в законопроекті «Про особливості погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електроенергії», який було винесено на розгляд урядового комітету 15 березня.

Поява цього законопроекту пов’язана з тим, що з липня 2019 року в Україні повинна запрацювати нова модель оптового ринку електроенергії. Має бути створено товарну біржу, а ДП «Енергоринок» натомість ліквідують. Нині дебіторська заборгованість «Енергоринку» становить 29,8 млрд. грн., а кредиторська — 28,1 млрд. грн. Тому Міненерго і запропонувало своє бачення шляхів для ліквідації цієї заборгованості.

У доданих до законопроекту документах Міненерго не вказало суму заборгованості споживачів електроенергії в  ОРДЛО. Запропоновано, що підтвердження заборгованості здійснюватиме міжвідомча комісія, яку створить Кабінет Міністрів. Також було запропоновано списати заборгованість ДП «Енергоринок» перед постачальниками електроенергії в ОРДЛО.

У пояснювальній записці до законопроекту Міненерго вказало, що вугледобувні підприємства на початок року заборгували 11,34 млрд. грн. Ці борги також запропоновано було виплатити коштами Держбюджету, а частину їх списати.

Законопроект передбачав, що учасники процедури погашення заборгованості будуть ліквідовувати старі борги протягом п’яти років за рахунок цільової надбавки, передбаченої Нацкомісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), у тарифах на розподіл електричної енергії.

У зв’язку із цим окремі ЗМі нагадали, що 26 липня 2017 року керівник «Укренерго» Всеволод Ковальчук повідомив про припинення постачання електроенергії в Донецьку область і взагалі в ОРДЛО. За його словами, борги за електроенергію споживачів окупованих територій Донецької і Луганської областей з травня 2015 року становили 2,5 млрд. грн. Разом з тим, за словами керівника Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павла Жебрівського, борг за електроенергію ОРДЛО на червень 2017-го становив 3,9 млрд. грн.

Уже наприкінці березня стало відомо, що Кабмін схвалив, з доопрацюванням в триденний термін, законопроект про особливості погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії. Відповідне рішення було прийнято на черговому засіданні уряду.

«Законопроект про особливості погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії, розроблено з метою реалізації з 1 липня 2019 року нової моделі ринку електричної енергії», — сказав на засіданні уряду міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик.

Своєю чергою міністр фінансів Олександр Данилюк повідомив, що з остаточної версії законопроекту буде прибрано пункти про погашення заборгованості за рахунок бюджетних коштів. «Ми відкидаємо будь-які вимоги, що стосуються компенсації погашення заборгованості за рахунок бюджету», — сказав О. Данилюк.

Дещо більше світла на цю ситуацію проливає публікація у ЗМі позиції Володимира Грицая, гендиректора «Луганського енергетичного об’єднання» («ЛЕО»). Отже, за його словами, нині СБУ після розгляду заяви від «ЛЕО», розслідує кримінальну справу за ознаками злочинів, передбачених статтями Карного кодексу України, про фінансування тероризму та зловживання владою або службовим становищем. Грицай нагадав, що Україна фактично три роки постачала електроенергію на непідконтрольні центральній владі території. За його підрахунками, на 25 квітня минулого року, коли уряд припинив ці поставки, борг споживачів окупованих територій фактично становив близько 5 млрд. гривень. Через бойові дії у перші два роки рівень розрахунків за електроенергію був вкрай низьким, а з липня 2016 року і до припинення подачі електроенергії — взагалі нульовим. Саме у липні 2016-го всі активи «ЛЕО» бойовики фактично відібрали та передали підприємству, яке пов’язують із олігархом-втікачем Сергієм Курченком. і вже це підприємство за допомогою бойовиків збирало гроші за поставлену електроенергію, включаючи і старі борги. 

Як вважає Володимир Грицай, все це стало результатом дій українського уряду, який постановою №263 від 7 травня 2015 року врегулював та узаконив постачання елекроенергії на непідконтрольні центральній владі території. «Єдине, що зробив уряд у цей період, — стверджує керівник «ЛЕО», — це прийняв постанову №368 від 25 травня 2016 року, якою примусив громадян на підконтрольній території Луганської області платити за електроенергію, спожиту в так званій «ЛНР». Лише 25 квітня 2017 року уряд припинив перетік електроенергії, вважає він, хоча мав би це зробити ще у липні-серпні, рік перед тим, коли виробничі активи «ЛЕО» були захоплені бойовиками. 

Між іншим, «ЛЕО» свого часу через суд скасувало постанову Кабміну щодо оплати боргів «ЛНР» за рахунок жителів неокупованих територій. Йшлося про оскарження підходу щодо черговості розрахунків за електроенергію на території Луганської та Донецької областей, в результаті якого жителі підконтрольних Україні територій Луганщини та Донеччини мали б оплачувати борги за електроенергію жителів окупованих частин областей.

Нагадаємо нашим читачам, що у так званих «народних республіках» на сході України дуже пишаються низькими, порівняно з рештою країни, комунальними тарифами. Нині газ та електроенергію там отримують з Росії. Немає сумнівів і в тому, що за це справно сплачують кошти, частина з яких іде і до місцевих бюджетів, а отже, використовується в тому числі й для фінансування терористичних військ. Так, там також живуть громадяни України, принаймні номінально. Втім, не зрозуміло, чому ми не лише маємо підтримувати українську армію, ховати загиблих на сході, лікувати поранених, а й оплачувати електроенергію для ОРДЛО? І хто, зрештою, має відповідати за рішення, які до такої ситуації призвели? 

Мені подобаєтьсяіншого користувача це сподобалося


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Можлива катастрофа?

14:55 15 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Профілактика в реформу не вписалася

14:38 08 листопада 2018 року|Микола ПЕТРИЧУК

Без лічильника – утроє дорожче

17:08 07 листопада 2018 року|О. Б.

Банківські послуги – on line

17:07 07 листопада 2018 року|О. Б.

Фінансування лікарняних – по-новому

17:01 07 листопада 2018 року

Чудеса словесної еквілібристики

16:59 07 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Де обіцяний газ власного видобутку?

15:04 01 листопада 2018 року|Олег БАСОК

Вирок чи виклик?

14:30 01 листопада 2018 року|Олег БАСОК