:Культура
01 листопада 2018 року.

Знаки прийдешнього дня

В обласному краєзнавчому музеї презентували проект «Реміснича палітра Прикарпаття»

Ігор ЛАЗОРИШИН

До 16 листопада в Івано-Франківському краєзнавчому музеї працюватиме виставка «Реміснича палітра Прикарпаття», яку під час відкриття голова обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений художник України Василь Корпанюк назвав «світоглядним знаком про завтрашній день наших дітей і внуків». На виставці представлено експозиції Центру професійно-технічної освіти №1, Вищого художньо-професійного училища №3 та Вищого професійно-технічного училища №21 міста Івано-Франківська.

Тарас ЛЯЛИК, автор ідеї, керівник Івано-Франківської туристично-краєзнавчої спілки ім. Михайла Головатого:

– ідея народилася ще кілька років тому під час екоетнофестивалю в Шешорах на Косівщині «Карпатське коло», коли я почав досліджувати стан деяких традиційних карпатських ремесел. Тоді познайомився з родиною Василащуків, зокрема з Марією Василащук – донькою знаної майстрині-ткалі світлої пам’яті Анни Василащук. А нинішнього року сповнилося 50 літ, як унікальну авторку «співочих рушників» відзначили Шевченківською премією. Назва проекту «Реміснича палітра Прикарпаття» передбачає творче розмаїття. Тож ми вирішили почати палітру з представлення робіт деяких наших навчальних закладів. Але виставка – відкрита, вона буде наповнюватися, образно кажучи, кольоровою гамою всіх охочих представити свої ремісничі набутки. Думаю, виставка додасть другого дихання  відродженню ремесел карпатського регіону як візитівки України.

...Центр професійно-технічної освіти №1 представив взірці одягу з елементами геометричних орнаментів народної вишивки бісером, Вище художньо-професійне училище №3 – олійний живопис, вишивку, різьбу на дереві, витинання, вироби з дерева тощо, а також майстер-клас своїх вихованців з різьби на дереві, Вище професійно-технічне училище №21 – елементи художнього ковальства.

Унікальним можна означити майстер-клас з ткання рушників, який на ткацькому верстаті показала присутнім Марія ВАСИЛАЩУК, котра поділилася деякими секретами цього давнього ремесла і представила ткані верети і рушники з колекції мами Анни:

– Як ткаєси, я навчиласи з мами. Ткаю рушники, верети, запаски, опинки... У ткацтві все головне – і руки майстра, і добрий верстат, і нитки тощо, та щонайперше – бажання ткати. Найчастіше замовляють рушники, зокрема весільні. Для веріт треба мати спеціальний верстат – більший, і ткання верети потребує фізичних зусиль і здоров’я. А мені вже сімдесят. Як колись мама, так і я найбільше люблю ткати рушники. Часто використовую орнаменти з маминих альбомів. Шешорські орнаменти мають свою, чорнобриву, палітру – всіх кольорів потрохи, але нема переваги якогос одного. Кольори не веселі, а більше стримані – чорні, зелені, жовті, оранжеві, бордові, дуже мало червоних і т. д. А мама ткала «рушники, які співают». Бо у кожному орнаменті таких рушників були «закодовані» слова Тараса Шевченка, Івана Франка, Марка Черемшини, Василя Симоненка та інших велетів українського духу...


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

«Серцезнавча» проза Дмитра Іванціва

14:42 08 листопада 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Столітні традиції боротьби

17:09 07 листопада 2018 року|Михайло ПОСІЧАНСЬКИЙ.

Стрибок у майбутнє

10:42 06 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Поет, який бачить за тисячу кілометрів...

14:37 01 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Гуцульську автентику «засвітили» у Легіоново

14:36 01 листопада 2018 року|Вл. інф.

Висновки з історії ЗУНР

14:06 01 листопада 2018 року|Оксана ПРОЦЮК

«...І сповити добром збайдужілу планету»

10:32 01 листопада 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Коли особистість формує доля...

13:21 25 жовтня 2018 року|Розмовляв Юліан ЯКОВИНА

Від військової драми до фентезі

13:18 25 жовтня 2018 року|Ольга МОНЧУК

«Перламутром вишневого цвіту» зостатись...

14:48 23 жовтня 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ