:Культура
11 вересня 2018 року.

«Зів’яле листя» знову звучало в Лолині

Тетяна КЛЕЙ

Уже понад чверть віку щороку до села Лолина в Долинському районі приїздять гості з різних куточків Галичини на обласне свято ліричної поезії Івана Франка. Адже саме тут він зустрів перше своє кохання – дочку місцевого священика Ольгу Рошкевич. Отож і тепер лолинська земля відзначила вже 26-те обласне поетичне дійство і 162-гу річницю від дня народження Великого Каменяра. 

Відкрив свято вітальним словом заступник голови Долинської РДА Михайло Дидяк. А місцевий парох отець іван Салига запросив усіх до молитви. Відтак Франкові твори громадянської та інтимної лірики натхненно читали місцеві аматори сцени, поети й письменники. Вплели свою частинку серця та слова в скарбницю свята його гості, зокрема голова обласної організації НСПУ Євген Баран, головний редактор журналу  «Перевал» Ярослав Ткачівський, лауреати Івано-Франківської міської премії ім. І. Франка – член Національних спілок письменників та кінематографів, двічі лауреат Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова» Марія Вайно, письменники Світлана Бреславська та Василь Бабій, а також письменник із Коломиї Ярослав Руданець. У святі взяли участь і член ради правління обласної НСЖУ, редактор газети «Свіча» Тетяна Матвєєва, керуючий справами Долинської районної ради Зеновій Мандрик та чимало педагогів, зокрема філологів району.

Свято розпочалось уривком із вистави Йосипа Гаха «Зів’яле листя» у виконанні учасників Вигодського народного театру Галини Курус та Ростислава Веклина (керівник Б. Мельник).

Оскільки особливими гостями свята були внуки І. Франка – Петро та Любов Галущаки, правнучка його брата Онуфрія Олеся Франко, то для них у дарунок заспівала пісню «Вишиванка» учениця  однієї зі шкіл Долини Євгенія Матвєєва. Звучали також пісні у виконанні вокального ансамблю «Оберіг» Будинку культури с. Новички  (О. Курташ). Присутні мали можливість побачити фрагмент з лолинського весілля у виконанні фольклорного колективу «Лолинянка» (М. Кузьмич) та літературно-музичну композицію за творчістю Каменяра «Тричі являлася мені любов» у виконанні театру-студії «Талант» БДЮТ (С. Петрів). Презентували свої проби пера іванна Боднар, Мирослава Підборецька, Ольга Литвин та Степан Матіїшин. А стрілецькі пісні подарував чоловічий вокальний ансамбль «Народні джерела» з Болехова (Я. Кіцул).

Про Лолин і Франка можна говорити дуже багато, адже саме тут він написав твори «Вугляр», «Два приятелі», «Лесишина челядь». Іван Франко надзвичайно любив слухати лолинські пісні. і чимало народних пісень вони разом з Ольгою Рошкевич і позаписували. Згадаймо пісню «Про шандаря». Вона від місцевої жительки Явдохи Чигур і лягла в основу драми «Украдене щастя». Варто наголосити, що Лолин має свій герб – гусяче перо й два серця. Як пояснюють лолинці, вони символізують поезію й кохання Ольги Рошкевич та Івана Франка. До 100-річчя від дня народження Івана Франка у центрі Лолина було встановлено пам’ятник Каменяреві. 1984 р. його замінили на нове погруддя. 1981-го в селі відкрили кімнату-музей, а 2004 року створено музей І. Франкаѕ

На завершення свята сільський голова Лолина Іван Яцишин щиро подякував усім за те, що наповнили невичерпною творчістю свято Франкової поезії й запросив присутніх і наступного року зустрітися знову разом з Франком тут, у Лолині. Окремо потрібно віддати належне тим, кого вже немає поряд з нами, передусім багатолітньому творцеві свята у Лолині – світлої пам’яті поетові Василеві Олійнику. А сьогодні неповторність свята ліричної поезії Каменяра продовжує творити талановита людина модератор дійства Мирослава Ружевич. Спільно з нею ведучим свята був Віталій Олійник.

Мені не подобається4 інші це не подобається


1 (1 голос)

Без коментарів

Інші публікації тематики

Сміятися з ворога – наближати перемогу нашу

15:59 16 листопада 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Гонведи вішали, москалі ґвалтували…

16:01 15 листопада 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Непідвладний часові

15:58 15 листопада 2018 року|Ірина ФОТУЙМА

Юрій Андрухович: Мову формують письменники

15:07 15 листопада 2018 року|Артур ДРОНЬ

Весна душі

15:06 15 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Голос нації

15:02 15 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Фільми, які дарують свято

14:58 15 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Проста мрія Держипільського

10:37 15 листопада 2018 року|Леся ЗЬОЛА

Квіти від Параски Хоми мандрують Франківщиною

15:07 14 листопада 2018 року|Леся ЗЬОЛА