:Культура
01 листопада 2018 року.

Висновки з історії ЗУНР

Сергій АДАМОВИЧ: Як 100 років тому скривавлену Україну намагалися розшматувати більшовицька Росія, новопостала Польська держава, Угорщина й Румунія, так і нині в умовах важкої гібридної війни з РФ наші сусіди демонструють імперські претензії на українські землі

Оксана ПРОЦЮК

Про значення, уроки і висновки з історії ЗУНР, особливості відзначення на Прикарпатті 100-річчя її утворення розповів доктор історичних наук, професор ПНУ ім. В. Стефаника, депутат обласної ради Сергій АДАМОВИЧ:

– 100 років тому з формуванням Західно-Української Народної Республіки вперше з часів Галицько-Волинського князівства нація отримала державність і, як було зазначено в першій відозві Української Національної Ради, «утворилася на українських землях бувшої Австро-Угорської монархії Українська держава».

Звичайно, варто було б відзначати відлік Української революції з 1914-го,  після вибуху Великої війни. Адже тоді почалося формування зародку українського війська – січового стрілецтва, яке стало ідейною основою незалежницького руху. Війна зруйнувала міф про стару добру Австрію, здатну захистити кожного свого громадянина. Крім того, після російської агресії на західноукраїнських землях було знищено москвофільські впливи (на жаль, у Східній та Південній Україні для такого усвідомлення потрібне було вторгнення російських танків у 2014 р.). До того ж війна дала змогу налагодити співпрацю наддніпрянських політиків із Союзу визволення України з галицькими політичними репрезентаціями – Головною Українською Радою і Загальною Українською Радою. Однак кульмінацією революції однозначно стало утворення ЗУНР.

Минуло 100 років, але, на жаль, є чимало історичних аналогій. Скажімо, як тоді, так і тепер, не завжди гідно поводиться політичний провід, та й простий люд не завжди відзначається високою національною свідомістю. Як 100 років тому скривавлену Україну намагалися розшматувати на шматки більшовицька Росія, новопостала Польська держава, Угорщина та Румунія, так і сьогодні в умовах важкої гібридної війни з Росією наші країни-сусіди демонструють імперські претензії на українські землі й намагаються чинити тиск на нашу внутрішню політику.

Попри те, що триває вже 28-й рік новітньої незалежності України, ще не всі наші співвітчизники добре знають історію ЗУНР і спроможні оцінити її історичне значення. Доходить навіть до звинувачень ЗУНР у якомусь міфічному сепаратизмі, хоча тоді діяльність галичан була спрямована не лише на оборону краю від поляків, а й на захист Великої України. і коли вояки УГА в 1919 р. переходили р. Збруч та йшли на поміч Директорії, у них, як згадував Мирон Тарнавський, в душі не лише «нило за погребаними надіями, за довгим шнурком сірих могилок від Львова по Збруч», а вони йшли задля допомоги «наддніпрянським братам у їхній боротьбі з навалою червоної Москви».

Попри все, Івано-Франківщина ррунтовно підготувалася до відзначення 100-річчя утворення української державності на західноукраїнських землях. 2 березня ц. р. на другому пленарному засіданні ХХ сесії Івано-Франківської обласної ради сьомого демократичного скликання депутати прийняли обласну комплексну програму «Відзначення в області 100-річчя створення Західно-Української Народної Республіки і 100-річчя Акта Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки» на 2018–2019 рр. 

Ідею прийняття такої програми озвучив голова обласної ради Олександр Сич ще 15 листопада 2017 р. на круглому столі з приводу 100-річчя Західно-Української Народної Республіки, організованого громадською організацією «Поступовий гурт франківців». А після цього ініціативна група в числі видавця Василя іваночка, професорів Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Володимира Великочого, Олега Жерноклеєва, Ігоря Райківського, Сергія Адамовича, викладача Романа Кобильника напрацювала пропозиції для  обласної влади щодо гідного відзначення  100-річчя ЗУНР. 

Згодом до формування програми долучилося ширше коло громадських діячів та науковців. А незабаром оргкомітет, створений до відзначення пам’ятної дати на чолі із заступником голови обласної ради Василем Гладієм та заступником голови облдержадміністрації ігорем Пасічняком, підготував остаточний текст програми.

Планувалося, що виконання програми за широкого висвітлення у пресі, на телебаченні та радіо дасть змогу належно формувати національну політику пам’яті, здійснювати патріотичне виховання молоді, пропагувати українську національну історію, забезпечити підтримку науковців для дослідження минулого історії ЗУНР, а також належним чином підготувати та відзначити в області 100-річчя створення ЗУНР і 100-річчя Акта Злуки УНР та ЗУНР.

Окрім організації та проведення 1 листопада ц. р. урочистих віч, історичних реконструкцій, мистецьких відзначень, програма передбачає реалізацію низки науково-дослідницьких та видавничих проектів (проведення міжнародної наукової конференції, видання 3-томної наукової праці «Західно-Українська Народна республіка 1918–1923. Енциклопедія», видання серії спогадів чільних військових та політичних діячів ЗУНР «Звитяжці»).

Історію ЗУНР, згідно з програмою, має бути увічнено шляхом спорудження меморіалів, пам’ятників, встановлення пам’ятних знаків, меморіальних дощок, упорядкування поховань загиблих воїнів українських збройних формувань, учасників Української революції 1917–1921 років, відповідного найменування/перейменування вулиць, навчальних закладів, урочистого спецпогашення маркованого конверта тощо.

В освітній сфері в навчально-виховних і культурних закладах області відбудуться тематичні уроки, лекції, бесіди, учнівські конкурси, книжково-ілюстративні й архівні виставки. Для дітей і молоді заплановано навіть тиражування карткової гри «Українська революція», яку розробив Український інститут національної пам’яті, та проведення спеціалізованої молодіжної науково-пізнавальної патріотичної програми «Чорний ліс-2018».

Завдяки тому, що в Івано-Франківську світлої пам’яті професор Олександр Карпенко сформував потужну історичну школу дослідження історії ЗУНР, на сьогодні за редакцією професора Миколи Кугутяка уже побачив світ I том унікальної  книги «Західно-Українська Народна республіка 1918–1923. Енциклопедія», вийшли друком під упорядкуванням професора Івана Монолатія спогади керівника уряду ЗУНР Костя Левицького, начальних комендантів УГА Михайла Омеляновича-Павленка, Мирона Тарнавського, українського морського офіцера Святослава Шрамченка, видатного державного діяча, в часи ЗУНР командира «київських» Січових стрільців Євгена Коновальця. Крім того, обласна рада запровадила ювілейну відзнаку «100 років Західно-Української Народної Республіки», якою нагороджуватимуть дослідників ЗУНР та видатних державних і громадських діячів.

 

Мені подобається2 інші це подобається


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

«Серцезнавча» проза Дмитра Іванціва

14:42 08 листопада 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Столітні традиції боротьби

17:09 07 листопада 2018 року|Михайло ПОСІЧАНСЬКИЙ.

Стрибок у майбутнє

10:42 06 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Знаки прийдешнього дня

14:40 01 листопада 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Поет, який бачить за тисячу кілометрів...

14:37 01 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Гуцульську автентику «засвітили» у Легіоново

14:36 01 листопада 2018 року|Вл. інф.

«...І сповити добром збайдужілу планету»

10:32 01 листопада 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Коли особистість формує доля...

13:21 25 жовтня 2018 року|Розмовляв Юліан ЯКОВИНА

Від військової драми до фентезі

13:18 25 жовтня 2018 року|Ольга МОНЧУК

«Перламутром вишневого цвіту» зостатись...

14:48 23 жовтня 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ