:Культура
03 жовтня 2017 року.

Театр демонструє характер

Леся ЗЬОЛА

1 жовтня Франківський драмтеатр розпочав свій перед’ювілейний 79-й сезон. Розпочав свіжими  постановками, революційно оновленим складом, співпрацею із зірковими режисерами та низкою стильових маркетингових інновацій. Скажімо, звична назва «Івано-Франківський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. Івана Франка» залишиться хіба що в офіційних документах, і тепер головною стане «народна» — «Франківський драмтеатр». Зрештою,  так наш театр називають театральні фанати вдома, в столиці України і не тільки, бо найкраще з його репертуару вже бачили глядачі Канади та США, італії, Німеччини та Польщі. 

24 жовтня саме наш театр виставою «Енеїда» закриватиме тиждень Української культури в Польщі.

 

Шекспір, Ремарк і Винниченко

Та, безперечно, театр завжди захоплює насамперед своїми прем’єрами. Отже, в новому сезоні, котрий відкрила комедія Старицького в постановці Ореста Пастуха «За двома зайцями», глядач зможе побачити ще одну  роботу цього режисера — «Людина, яка платить» за комедійною п’єсою сучасного французького драматурга іва Жаміака. Окрім цього, директор і художній керівник театру Ростислав Держипільський працює над драмою Володимира Винниченка «Закон», де закцентує на темі сурогатного материнства.  Він також зізнався, що нова театральна локація — підвал театру, де ставили «Hamlet», може стати ще одним сценічним майданчиком, можливо, навіть шекспірівським. У планах — зробити нову редакцію «Ромео і Джульєтти», котра є в нинішньому репертуарі театру, і презентувати її уже там. «Бо  абсолютно інші акценти й теми виникають сьогодні, коли знову і знову перечитуєш шекспірівську трагедію. Це, зокрема, тема жорстокості світу, який не здатен почути голоси розуму та ніжних сердець. і тоді, і сьогодні цей світ — безальтернативно жорстокий. І саме кохання в жорстокому світі долає «больовий поріг», усвідомлюючи свою приреченість, але непереможність. На головні ролі запрошено молодих талановитих акторів», — сказав Ростислав Держипільський. і додав, що має також ще одну задумку — осмислити на сцені постать непересічного художника Модільяні.

З режисерським дебютом невдовзі до своїх шанувальників прийде і талановитий актор Олексій Гнатковський. Він був співавтором режисури за мотивами «Енеїди»  Івана Котляревського, а тепер втілює свою давню мрію — поставити Ремарка. і зрозуміло, що це буде інсценізація роману «На західному фронті без перемін».

А от що може приємно вразити всю театральну спільноту країни — це інформація про те, що наш театр веде перемовини про співпрацю з легендарним європейським режисером з Паневежиса Лінасом Зайкаускасом. і в день відкриття сезону Р. Держипільський якраз перебував у Литві.

 

Гастролі ніколи  не припиняються...

 

Протягом літа фестивально-гастрольна діяльність Франківського драмтеатру була вельми активною. Актори відпочивали, готуючи нові постановки, знімаючись у фільмах та гастролюючи. Бо, як каже Р. Держипільський, «хто не рухається вперед, той навіть не стоїть на місці, а деградує». Тому — Шекспірівський фестиваль у Гданську, де наші презентували прем’єрного «Hamlet», театральний фест у Кропивницькому, де показали неперебутню «Націю». Юні актори, вихованці Ігоря Захарчука, побували на фестивалі «Молоко» в Одесі і стали другими.  Останніми днями вересня свою художню і соціальну місію виконувала вистава «Оскар і Рожева Пані». Суми, Полтава і Харків, два останні міста вже вдруге долучаються до благодійності разом із творцями та акторами вистави 

Нові обличчя

79-й театральний сезон позначиться також і оновленням та омолодженням колективу, бо тут провели відкритий конкурсний відбір, і, як висловився Р. Держипільський, «наш театр здОрово оздоровився» — поповнився аж 31 творчою особистістю, 13 із них — молоді актори. Наймолодший із тих, хто пройшов відбір, — киянин Артем Пльондер. Загалом для участі в конкурсі до одного з найперспективніших театрів України приїхали  амбітні актори зі всієї країни. 

Окрім цього, до театру прийшли новий заступник директора Андрій Катрич, який працював на фестивалі «Porto Franko» і заявляє, що «непідйомних завдань немає», і новий диригент оновленого оркестру Богдан Ткачук.

«Той формат музично-драматичного театру, придуманий радянською владою, нині цілковито віджив своє, і щоб бути конкурентними, нам потрібно іти в ногу з часом. Тому в нас новий диригент, котрий пройшов конкурс і отримав абсолютно амбітні цілі — створити оркестр солістів. Ми модернізували балет, бо вважаємо, що сучасний актор має бути універсальним», — пояснив директор театру.

Богдан Ткачук, до речі, п’ять сезонів працював у Швейцарії в цирку «Роял». Згодом був керівником оркестру, який забезпечував роботу дитячого циркового національного «Євробачення», що завжди фінішував у Женеві. Сьогодні до своєї команди диригент запросив Андрія Кушлика та Сергія Гука, котрі мають досвід роботи у Фінляндії, саксофоніста Руслана Круля, котрий заради спільної праці повернувся додому із довгих мандрів на заробітчанських хлібах.

«Глядач пам’ятає мене як музиканта, котрий сидить за ударними. Я починав з них. Та згодом, працюючи в Європі, набрався досвіду і маю нині завдання створити щось масштабне. На жаль, нині висококласні музиканти найчастіше працюють за кордоном, тому непросто їх знайти і запросити на роботу до драматичного театру з огляду на те, що в Європі вони заробляють дуже добре. Та ми це зробили. Бо рідний дім — це найближче, і треба повертатися», — каже диригент.

Посада головного художника, котрим до 2013 був світлої пам’яті Олександр Семенюк, довго була вакантною. 

«...Ми намагалися щось самі робити, запрошували різних художників, і власне завдяки цим спробам вдалося досягти того, що сьогодні маємо нового головного художника. Це Олеся Головач із Києва, вона знайома вам по роботі із костюмами до ноопери жахів «Hamlet» і повністю створила сценографію прем’єрної вистави «Пристрасті Тіля», — представив свою колегу Р. Держипільський. 

«Ваш театр абсолютно унікальний, і я дуже рада, що мені довірили таку відповідальну роботу. Я не переїжджаю ще, бо все це було трохи неочікувано і в мене 4 жовтня аж три прем’єри в різних містах. і найближчий рік я, на жаль, не зможу, бо маю прем’єри. Та мені дуже пощастило з командою, всі допомагають, як можуть. Тому продукт буде якісним. Я обрала ваш театр, бо він не женеться за модою, має не лише своє унікальне обличчя, а й характер», — розповіла художниця.

Інтерв’ю із Олесею Головач читайте в наступних числах «Галичини".


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Різдво Пресвятої Богородиці

16:05 20 вересня 2018 року|Михайло МЕЛЬНИК. Священик.

«Епоха моя крилата!»

15:52 20 вересня 2018 року

Феномен Косика

16:28 18 вересня 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Іваниківка – у віршах і малюнках

16:26 18 вересня 2018 року|Ярема СРІБНАК

Трилер-опера від Андрія Любки

10:20 18 вересня 2018 року|Ольга МОНЧУК

Насичений мистецтвом

13:38 13 вересня 2018 року|Ольга МОНЧУК

«Зів’яле листя» знову звучало в Лолині

15:24 11 вересня 2018 року|Тетяна КЛЕЙ

«Розумний Піпікі» «заговорив» німецькою

15:23 11 вересня 2018 року|Надія ГОНСЬКА

«Від руйнації – до життя»

15:14 11 вересня 2018 року|Роман ІВАСІВ