Культура:Нові видання
11 січня 2018 року.

Таємниці прізвищ Гуцульщини

розкриває у дослідженні мовознавець Мирослав Габорак

Ольга МОНЧУК

Недавно у видавництві «Місто НВ» вийшов друком етимологічний словник «Прізвища сучасної Гуцульщини» мовознавця, кандидата філологічних наук Мирослава Габорака, який уже впродовж багатьох років досліджує географічні назви та антропоніми Прикарпаття. Це вже дев’яте видання автора про походження та значення тих чи інших власних назв. У книжці проаналізовано 3 658 прізвищ жителів сучасного Косівського району. 

Прізвища — це офіційні спадкові назви людей, оформлені відповідними документами, які надані їм та їхнім нащадкам після народження або в шлюбі. З’явилися вони порівняно недавно. За твердженнями багатьох дослідників, цей вид антропонімів остаточно сформувався в Україні лише в першій половині ХIХ століття, хоч найменування людей з ознаками прізвищ були відомі й раніше. За словами Мирослава Габорака, прізвища, як і власні назви загалом, є потужним джерелом різноманітної інформації, зокрема зафіксовано чимало слів, котрі вже вийшли з ужитку, вони також дозволяють простежити історичну долю та міграцію людей. 

— Упродовж усієї історії територія сучасної Косівщини зазнавала потужних етнічних впливів, — розповідає мовознавець. — Її населення постійно підтримувало торговельні та господарські відносини з близькими й далекими сусідами, зокрема з іншими етносами, що заселяють Україну, а також із німцями, поляками, румунами, угорцями, словаками, чехами та народами Балканського півострова. Певний час цей край межував з Османською імперією. Тут протягом тривалого історичного періоду жили і живуть представники вірменського та єврейського етносів. Усе це не могло не відбитися й на системі власних назв, у тому числі і на прізвищах тутешнього населення. У їхньому складі є чимало елементів німецького, південнослов’янського, польського, російського, румунського, словацького, тюркського, єврейського, вірменського, угорського та чеського походження, а також діалектних слів з інших українських земель. Усі вони відображені у цьому словнику, який містить 3 658 прізвищ жителів Косівського району на другу половину другого десятиліття XXI ст. 

Мовознавець працював над книжкою два роки. Автор констатує, що в Україні виходить дуже мало словників саме антропонімів. Зокрема на Прикарпатті — це перше зібрання, в якому аналізується походження гуцульських прізвищ. Джерельною базою для посібника стали власні записи автора, записи, зроблені учителями та учнями шкіл, телефонні довідники, книжки про історію міст і сіл району, а також списки жителів окремих населених пунктів, надані органами місцевого самоврядування. 

Мирослав Габорак наголошує, що словник не є вузько територіальним, хоч і укладений на основі прізвищ жителів лише одного району. Багато таких прізвищ є і на інших теренах України.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Андрій Луценко: Це війна кожного з нас

13:55 22 лютого 2018 року|Леся ЗЬОЛА

«Міграція» стартувала з Івано-Франківська

13:39 22 лютого 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Мистецтво «Філософії серця»

15:41 20 лютого 2018 року|Ольга МОНЧУК

«Так важко дихати залізом, ходити задом наперед...»

15:35 20 лютого 2018 року|Петро ПАРИПА

Залишатися українцями

15:34 20 лютого 2018 року|Алла СНЯТИНСЬКА

Дослідження про Левицьких

15:33 20 лютого 2018 року

«Світло...» — від Світла

15:31 20 лютого 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

На спомин про побратимів

12:05 15 лютого 2018 року

Торжество слова Любомира Михайліва

12:02 15 лютого 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН