:Культура
12 квітня 2018 року.

Синергія єднання

Івано-Франківськ на три травневі дні стане культурно-мистецькою й освітньою столицею країн Карпатського регіону

Ольга МОНЧУК

4—6 травня в Івано-Франківську гримітиме III Міжнародний мультидисциплінарний фестиваль країн Карпатського регіону «Карпатський простір», який об’єднає всі можливі та неможливі вияви мистецтва: літературу, класичну, джазову та сучасну музику, національну кухню, скульптуру, живопис, театр, кіно тощо. Також у рамках заходу пройде освітянський форум, за участі міністрів освіти України та та зарубіжних країн. Словом, буде що побачити й почути. 

 

Універсальна мова

Цього року мистецький простір фестивалю об’єднає митців з 18 країн світу, а саме: України, Грузії, Польщі, Азербайджану, Болгарії, Угорщини, Молдови, Швейцарії, Австрії, Литви, Латвії, Естонії, Франції, Мексики, Білорусі, Словаччини, Румунії, Чехії. Співорганізаторами цього масштабного мистецького заходу виступили: Міністерство культури, Міністерство інформаційної політики, Івано-Франківські облдержадміністрація та обласна рада, міська рада та Київський національний академічний театр оперети. 

Організатори фесту наголошують, що саме мистецтво є тією універсальною мовою та найефективнішим інструментом комунікації. Тому не випадково слоганом дійства є промовиста і лаконічна фраза: «Мистецтво єднає». Саме за цією дієвою формулою і формували програму численних заходів. 

— «Карпатський простір» — фестиваль, який об’єднує і позиціонує івано-Франківщину як дуже позитивний і творчий край, — наголосив директор фестивалю народний артист України Богдан Струтинський. — Саме через мистецтво та культурну дипломатію ми відкриваємо і зміцнюємо країни Карпатського регіону. Ознака фестивалю — голуб миру, який летить у душах і серцях кожного, хто їде з фестивалю, і залишає своє позитивне враження про наш край.... 

Заступник голови Івано-Франківської ОДА Ігор Пасічняк наголосив, що «Карпатський простір» стає найважливішою та наймасштабнішою мистецькою подією в житті Івано-Франківська зокрема та Прикарпаття загалом. Своєю чергою міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків назвав захід подією року. 

Особливістю «Карпатського простору» є те, що його проведення в часі збігається зі святкуванням Дня міста. За словами Руслана Марцінківа, така співзвучність дає змогу значно розширити програму цього свята. «Не відкрию велику таємницю, якщо скажу, що для нас дуже важливо, що фестиваль відбувається саме під час святкувань Дня міста. Ці події взаємодоповнюють одна одну. Тут є синергія, яка дає позитивний результат, насамперед для нашого міста», — наголосив міський голова. 

 

13 просторів мистецтва

У 2018-му «Карпатський простір» збільшив кількість своїх локацій, їх буде 13. Тут вируватиме мистецтво різних жанрів, яке можна буде спробувати на смак, побачити, відчути та послухати. Програма заходу неймовірно насичена і цікава. Щоб потрапити на всі події фестивалю, потрібно мати хоча б з десять своїх двійників, або, як жартують організатори заходу, відправляти делегатів зі своєї родини на різні заходи, а тоді обмінюватися враженнями. «Мистецька програма фестивалю є надзвичайно насиченою та скомпресованою, тому потрібно бути уважними, щоб зрозуміти, де в ці дні буде найцікавіше для кожного жителя чи гостя нашого міста. Переконаний, що гостей буде багато», — зауважив ігор Пасічняк.

Важливо, що цього року під час фестивалю пройде Форум міністрів освіти країн—учасниць. «Фестиваль та мистецтво — це інструменти дипломатії, — наголосив Ігор Пасічняк. — Тому цього року, окрім мистецьких подій, буде відбуватися ще одна річ, здавалося б, не властива мистецьким заходам, а саме: великий освітянський форум. Ми запросили до участі міністрів освіти країн Карпатського регіону та інших країн. Очікуємо на делегації, котрі обговорюватимуть питання реформування освіти в Україні, продемонструють найкращі іноземні практики, а також поговоримо про мистецьку освіту». 

 

Музика

Музична програма немов мозаїка, адже поєднала в собі різні жанри: від класики до джазу, не забули про сучасні гурти, котрі збирають стадіони як в Україні, так і в світі. Головну сцену фестивалю розташують на площі ім. івана Франка. Саме тут упродовж трьох днів відбуватимуться просто неба грандіозні концерти. А відкриють масштабну мистецьку подію 4 травня о 16 год. Національний академічний оркестр України під керівництвом Володимира Сіренка, муніципальний камерний хор «Галицькі передзвони» та камерний хор «Воскресіння». Фінальним акордом цього дня буде виступ українського гурту «Друга ріка». Хедлайнерами двох наступних фестивальних днів будуть: 5 травня — «Танок на майдані Конго» та 6 травня — швейцарський гурт «Kadebostany».

Переконана, що поціновувачів класичної музики не залишить байдужими гала-концерт «Перлини світової класики» за участі солістів країн — учасниць фестивалю та симфонічного оркестру Івано-Франківської обласної філармонії. Саме в приміщенні обласної філармонії вируватиме простір класичної музики. А от у «Пасажі Гартенберг» «житиме» джаз. Для любителів дискотек та вечірок організатори підготували неймовірний подарунок — діджей-вечірку «Шалена паті у Потоцького на хаті». Вона пройде в ніч з 5 на 6 травня. «Молодь має об’єднуватися навколо здорових тенденцій», — наголосив Б. Струтинський.

 

Література

Традиційно на «Карпатському просторі» впродовж дня лунатиме поезія. Торік відомі і не дуже відомі іванофранківці та гості міста читали твори івана Франка. Цього року флешмоб-читання, який стартує 

4 травня о 12 год., має назву «Ліна Костенко об’єднує». Тож усі охочі в івано-Франківську та в Коломиї зможуть продекламувати поезію видатної поетеси. «Думаю, цей проект стане загальнонаціональним», — зазначив Богдан Струтинський.

Щодо літературної програми, то тут також очікують на приїзд зіркової гості — французької письменниці та перекладачки Ніколь Лоран-Катріс. Вона презентуватиме в Івано-Франківську «Антологію української поезії». 

 

Кіно

Кіномани можуть радіти, адже спеціально для них організатори події підготували аж 14 стрічок, котрі показуватимуть у театрі кіно «Люм’єр». Серед них є як іноземні, так і українські кінохіти. Зокрема фільми-переможці «Берлінале-2017»: «Про тіло та душу» (Угорщина) та «Школа №3» (Україна—Німеччина), а також документальна стрічка «Міф», яка розповідає про всесвітньо відомого оперного співака Василя Сліпака, котрий загинув на Сході нашої країни, обороняючи її цілісність. А ще іванофранківці та гості міста зможуть побачити «Кіборгів», «Сторожову заставу» та багато інших вартісних стрічок. Тішить те, що 10 із 14 фільмів, котрі покажуть на фесті, — українські. і це беззаперечне свідчення того, що українське кіно нарешті почало розвиватися і створює ті проекти, котрі можуть заманити глядачів до кінотеатрів.   

 

Театр

Театру багато не буває — саме така фраза виникає у голові після ознайомлення з театральною програмою «Карпатського простору». Цього року вона розгортатиметься паралельно на великій та камерній сценах івано-Франківського обласного академічного музично-драматичного театру ім. і. Франка та в івано-Франківському академічному обласному театрі ляльок ім. Марійки Підгірянки. Свою майстерність продемонструють найкращі театри Угорщини, Білорусі, Польщі, Грузії, Чехії... «Театральна панель буде дуже великою та розширеною», — наголосив Б. Струтинський. 

 

Art

Живопис, скульптура, архітектура, народні ремесла традиційно також буде представлено на фестивалі. У Центрі сучасного мистецтва свої інсталяції продемонструє французький художник Бернард Прасс, а у Музеї мистецтв Прикарпаття — український живописець Сергій Савченко. У виставковій залі Національної спілки художників України відкриють виставку «Малярство на склі», яка об’єднає найкращих митців з Івано-Франківська, Львова, Коломиї, Тернополя, Калуша та Києва. І це лише окремі мистецькі події в рамках фестивалю.

 

Дитячий простір

Не забули організатори і про наймолодших відвідувачів заходу. Богдан Струтинський підкреслив, що надзвичайно важливо спрямовувати дитячі душі в правильне русло. Тому в програмі фестивалю є чимало сюрпризів для дітей: вистави, виставки та майстер-класи. У Палаці Потоцьких навіть організують дитяче містечко, яке прийматиме на своїй території дітлахів упродовж чотирьох фестивальних днів.

...За три роки існування «Карпатський простір» і справді розширив свої межі, стало ще більше мистецтва у всіх його виявах. Тішить, що фестиваль такого масштабу проходить саме в івано-Франківську. Це є свідченням того, що наше місто має величезний потенціал і шанси стати культурною столицею України. Принаймні під час проведення фестивалю з 4 по 6 травня концентрація мистецтва в Івано-Франківську зашкалюватиме.  


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Сміятися з ворога – наближати перемогу нашу

15:59 16 листопада 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Гонведи вішали, москалі ґвалтували…

16:01 15 листопада 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Непідвладний часові

15:58 15 листопада 2018 року|Ірина ФОТУЙМА

Юрій Андрухович: Мову формують письменники

15:07 15 листопада 2018 року|Артур ДРОНЬ

Весна душі

15:06 15 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Голос нації

15:02 15 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Фільми, які дарують свято

14:58 15 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Проста мрія Держипільського

10:37 15 листопада 2018 року|Леся ЗЬОЛА

Квіти від Параски Хоми мандрують Франківщиною

15:07 14 листопада 2018 року|Леся ЗЬОЛА