Культура:Наші інтерв`ю
13 вересня 2018 року.

Насичений мистецтвом

Світлана ПАНЬКО: Обласний центр у культурному плані досяг Олімпу...

Ольга МОНЧУК

Останніми роками складно не помітити динамічний розвиток культури та мистецтва в Івано-Франківську зокрема та на Прикарпатті загалом. Щороку в нас більшає фестивалів та інших культурно-мистецьких заходів, а численні творчі колективи та майстри своїми майстерністю й талантом прославляють наш край на весь світ. З директором Навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття Світланою ПАНЬКО розмовляємо про здобутки та проблеми установи, а також про культурно-мистецькі заходи в обласному центрі й регіоні загалом, які найближчим часом збиратимуть навколо себе тисячі гостей з різних куточків України, а то й світу.

– Пані Світлано, розкажіть про основне поле діяльності й зокрема повсякдення вашого Центру, установи, вік якої сягає майже 80 років.

– Справді, історія нашого Центру починається у грудні 1940 р., коли в місті створили обласний Будинок народної творчості. У січні 1980-го рішенням обласної ради цю установу реорганізували в обласний науково-методичний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи, а вже в квітні 1999-го розпорядженням голови ОДА її об’єднали з обласними курсами підвищення кваліфікації працівників культури. Так виник науково-методичний центр культури Прикарпаття. У вересні 2006 року в зв’язку з ліквідацією Івано-Франківського кіновідеопрокату при нашій установі створили сектор з питань кінематографії, а науково-методичний центр культури перейменували на Навчально-методичний центр культури і туризму Прикарпаття. 

Із 2014 року Центр опікується початковими спеціалізованими мистецькими навчальними  закладами області. А головна мета його діяльності – вивчення та координація процесів культурного розвитку області, досвіду збереження і розвитку народної творчості та аматорського мистецтва, естетичного виховання дітей та юнацтва, залучення до навчання обдарованих і талановитих дітей та молоді, впровадження нових технологій і методик культурно-просвітницької роботи та організація дозвілля, співробітництво з іншими суб’єктами культурної діяльності незалежно від підпорядкування та форми власності.

Серед обов’язків Центру – організаційно-методичне забезпечення роботи закладів культури клубного типу, початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів тощо. А загалом основне поле нашої діяльності дуже багатогранне. Насамперед це організаційно-методична робота, спрямована на збереження автентики, відродження і розвиток традиційної духовної і нематеріальної культури, аматорського мистецтва, різних жанрів. Організація фольклорно-етнографічних експедицій, творчих подорожей, пленерів, семінарів, фольклорних світлиць тощо. А також участь в організації та проведенні районних, обласних, всеукраїнських та міжнародних фестивалів, свят, виставок, конкурсів, науково-практичних конференцій, прем’єр нових українських кінострічок. Також Центр видає інформаційну збірку «Первоцвіт», в якій публікуємо необхідні для роботи документи, найкращий досвід роботи тощо. Організовуємо показові масові заходи для працівників галузі.

– У назві Центру фігурує не лише слово «культура», а й «туризм». Як саме втілюєте в життя його туристичне спрямування? 

– Передусім кожні п’ять років проводимо курси підвищення кваліфікації для організаторів «зеленого туризму». А загалом уже самі яскрава, самобутня музична і пісенна спадщина, декоративно-ужиткове мистецтво, музеї при закладах культури клубного типу сприяють розвиткові туризму в області.  Крім того, вважаю, дуже позитивно на це впливають фестивалі. Їх на Прикарпатті чимало. Наприклад, цього року вже втретє в Івано-Франківську відгримів міжнародний мистецький фестиваль «Карпатський простір», який щороку приваблює чимало туристів. Також народне гуцульське дійство «Полонинське літо», фестиваль «Покутські джерела», міжнародний гуцульський фестиваль та інші привертають до себе увагу великої кількості гостей з інших міст України та країн світу, адже є цікавими, колоритними та самобутніми. Варто відзначити, що в Івано-Франківську спостерігається тенденція до збільшення кількості туристів. За статистикою, на 20 відсотків зросло число людей, котрі зупинялися в готелях. 

– На яких найважливіших здобутках установи, яку очолюєте, хотіли би спинитись?

– Ми завжди у центрі культурних подій краю. Виступаємо організаторами та співорганізаторами визначних свят в області. Попередній рік став знаковим для Центру завдяки проведенню творчої естафети «Воскресне волі дух і наша слава», приуроченої до 75-ї річниці УПА, в якій взяло участь понад 250 творчих колективів, майже 3000 учасників і яка відбулася у всіх районних центрах та містах обласного значення. 

Позитивні відгуки отримали від організації та проведення і таких заходів, як мистецька академія, присвячена 400-літтю василіянського чину «Вірність, жертва, місія», святочна академія, приурочена до річниці бою під Крутами, вечір-реквієм «Пам’яті Героїв Небесної Сотні», обласні «Парад Маланок» та «Розколяда», які провели спільно з департаментом культури міськвиконкому Івано-Франківська, мистецький проект «Молодь за Україну», який об’єднує творчі колективи України, та «Дні української культури в Латвії», які ми провели разом з культурно-спортивною асоціацією «Фест», а також обласний огляд-конкурс читців, конкурс обрядів різдвяно-новорічного циклу «Вертепи і Маланки». 

Спільно з районними відділами культури провели обласні фестивалі, які вирізняються самобутністю та оригінальністю, зокрема такі: «Писанка» (м. Коломия), «Великдень у Космачі» (Космацька ОТГ), патріотичної пісні «Яворина» (Витвицька ОТГ), кераміки ремесел та фольклору «Мальований дзбаник» 

(м. Косів), стрілецької та повстанської пісні ім. Софії Галєчко, приурочений до 100-річчя ЗУНР (м. Надвірна), мандрівний фольклорний фестиваль «Покутські джерела», конкурс виконавців гумору  ім. Павла Глазового (м. Тлумач), фестиваль-конкурс естрадної пісні «Золотий тік» (м. Галич) та багато інших. 

Із 23 квітня по 23 серпня проходив регіональний етап Всеукраїнського огляду-конкурсу клубних закладів у сільській місцевоcті. На попередньому такому етапі взяло участь 558 клубних закладів області, 17 з яких стали переможцями. Найкраще організували і провели попередній  етап огляду-конкурсу у Верховинському, Богородчанському, Городенківському, Долинському, Коломийському, Косівському, Тлумацькому, Рожнятівському районах, у Матеївецькій, Печеніжинській, Спаській ОТГ. Обласний оргкомітет розглянув подані на огляд-конкурс матеріали. Враховуючи найкращий досвід та результативність роботи сільських клубних закладів зі зміцнення матеріально-технічної бази, кадрового забезпечення, розвиток колективів аматорської творчості, фольклору та етнографії, залучення до них широкої громадськості і творчої інтелігенції, пошуку нових форм культурного обслуговування жителів села, участь у проектах та грандах, на основі ознайомлення з роботою на місцях, всебічного обговорення підсумкових матеріалів обрали переможців. Першу сходинку посів Будинок культури с. Росохач Городенківського району, друге місце розділили Народний дім  с. Петрів Тлумацького району та Будинок культури с. Яворів Косівського району, «бронза» – за Будинком культури с. Раків Долинського району, клубами с. Угорники Коломийського району с. Луги Спаської ОТГ Рожнятівського району. 

Насамперед бачимо, що там, де зацікавлені громада, голова ОТГ чи сільський голова, дуже яскравою є робота в галузі культури. Відрадно, що громадськість розуміє важливість культури і те, що закривши музичну школу чи школу мистецтв, бібліотеку чи клубний заклад, натомість доведеться відкривати в’язницю чи колонію. Мистецькі заклади насамперед потрібні, по-перше, для дітей, по-друге – для батьків, адже вони знають, що тут їхні діти збагачуються естетично. і третє – це інвестиція держави, її внесок у майбутнє людини.

Нашими здобутками, безперечно, є і семінари та свята, які організовуємо та проводимо. Гордимося обласним фольклорним святом «Парад Маланок», обласним святом народної творчості «Розколяда», святом духової музики, яке проводили в рамках відзначення Дня міста Івано-Франківська, обласним відкритим фестивалем народного танцю «Арканове коло» та ін. 

При Центрі працює і відділ  кінематографії, тож чимало заходів, які організовуємо, тісно пов’язані з українським кінематографом, який останніми роками розвивається шаленими темпами. Торік уперше провели Тиждень  українського патріотичного кіно, цього року до Дня захисту дітей – Фестиваль дитячого кіно, 16 жовтня розпочнуться Дні українського кіно.

– Окресліть найболючіші питання, що потребують негайного вирішення?

– Це матеріально-технічне забезпечення. Гарне приміщення, пам’ятка архітектури, просторі кабінети потребують відповідного наповнення: меблів, сучасної техніки. Хотілося б мати більше фінансових можливостей для надання практичної і методичної допомоги, проведення різних масових заходів. Мрію, щоб у Центрі був сучасний кольоровий принтер, на якому можна було би роздруковувати афіші, запрошення, оголошення, буклети тощо, про підвищення заробітної плати, яка приваблювала би до нас молоді кадри.

– Виставкова зала Центру відкрита для талановитих майстрів-аматорів з усієї області і часто стає першим, а можливо, і єдиним майданчиком, де вони можуть показати громадськості свою творчість.

– Я би не сказала, що наша виставкова зала – це єдиний майданчик, де наші митці мають змогу показати свої роботи, адже в місті є чимало виставкових залів. Крім того, на різноманітних фестивалях майстри також мають можливість показати свою творчість. Від початку року у виставковій залі Центру провели 12 різноманітних  виставок та заходів. Тут також відбуваються творчі зустрічі, презентації книжок, творчі вечори, семінари тощо.

Цього року жителі та гості нашого краю мали змогу відвідати виставку-конкурс різдвяно-новорічної атрибутики «Дідух», персональну виставку малярства Ярослава Решетнікова, присвячену 80-річному ювілею, творчий вечір і персональну виставку художника, різьбяра, поета-пісняра Володимира Гловацького із с. Тустань Галицького району, обласну виставку сакрального мистецтва до 1030-річчя хрещення України-Руси, творчий вечір і виставку художника, музиканта, керівника кіностудії «Полонина», заслуженого працівника культури України івана Дроняка та багато інших. 

– Розкажіть про найцікавіші експозиції, які найближчим часом можуть побачити іванофранківці та гості міста?

– При Центрі діє народний аматорський фотоклуб «Ватра», цього року йому сповнюється 50 років. Найближчим часом відкриємо виставку до ювілею фотоклубу. Також будуть вернісаж гуцульських ліжників «Барвограй», обласна виставка малярства «Різдвяний вернісаж» та інші. 

– Знаю, що на базі Центру працює єдина в Україні бібліотека, де понад 40 000 одиниць музичної нотної літератури...

– Це наша гордість. Книжковий фонд музичної репертуарної бібліотеки, яку щороку відвідує понад 2 000 читачів, – понад 42 тисячі примірників. Її унікальність у тому, що тут зібрано нотну літературу для фортепіано, скрипки, симфонічного, камерного, духового оркестрів, оркестрів народних інструментів, бандури. Це твори українських, зарубіжних класиків, наших сучасників, самодіяльних композиторів нашої області. 

Вокальний жанр представлено великою кількістю творів для хорів, ансамблів, солістів-вокалістів, дитячих колективів. Є клавіри опер, вокалізи на різні голоси, українські народні пісні та пісні різних народів світу, а також велика кількість духовних творів. Хореографи знайдуть тут літературу з методики постановки бальних, народних, сюжетних, естрадно-спортивних танців та музичний супровід до них. А для режисерів та акторів театру бібліотека пропонує літературу із режисури, акторської майстерності, а також п’єси української та зарубіжної класики і сучасних авторів. Багата бібліотека й альбомами з образотворчого мистецтва (живопис, графіка), літературою з народної творчості (вишивки, ткацтво, обробка дерева, шкіри, малярство) та історії світового мистецтва.

– Восени традиційно театри відкривають сезон, школи розпочинають свою роботу, телебачення готує новинки... А які цікаві заходи підготував Навчально-методичний центр культури і туризму  Прикарпаття для жителів міста та області?

– 21 вересня в Івано-Франківську відбудеться обласна Галицька хорова академія, присвячена 1030-річчю хрещення України-Руси, а 23 вересня в міському парку культури і відпочинку ім. Т. Шевченка пройде фольклорно-музичне подвір’я «Галицьке весілля». Це буде яскраве дійство, на якому найкращі фольклорні колективи області продемонструють різноманітні весільні обряди. А наприклад, 27 жовтня в залі ІФНТУНГ відбудеться обласний відкритий конкурс Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута» і т. д. 

– Якщо говорити про культуру Івано-Франківська, то, на Вашу думку, який період вона сьогодні переживає, які колективи створюють його неповторне обличчя? 

– Ми бачимо, що сьогодні Івано-Франківськ у культурному плані досяг Олімпу, місто насичене різноманітними цікавими заходами. Дуже приємно, що в обласному центрі працює аж сім муніципальних творчих колективів, які є візитівкою міста. Це високий показник як для обласного центру. Зокрема це капела бандуристів, тріо бандуристок «Намисто», естрадно-симфонічний оркестр, камерний хор «Галицькі передзвони», ансамбль саксофоністів, концертний оркестр духової музики, оркестр народної музики «Рапсодія». Це зразок для всіх колективів нашої області. Хотілося, щоб так всюди вирувало життя, як у нас в Івано-Франківську. А тим паче тепер, коли чимраз популярнішим стає так званий культурний туризм, коли люди вирушають у мандрівки, щоб пізнати мистецькі, народнообрядові, духовні цінності іншої країни.  

 

 


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Квіти від Параски Хоми мандрують Франківщиною

15:07 14 листопада 2018 року|Леся ЗЬОЛА

«Серцезнавча» проза Дмитра Іванціва

14:42 08 листопада 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Столітні традиції боротьби

17:09 07 листопада 2018 року|Михайло ПОСІЧАНСЬКИЙ.

Стрибок у майбутнє

10:42 06 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Знаки прийдешнього дня

14:40 01 листопада 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Поет, який бачить за тисячу кілометрів...

14:37 01 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Гуцульську автентику «засвітили» у Легіоново

14:36 01 листопада 2018 року|Вл. інф.

Висновки з історії ЗУНР

14:06 01 листопада 2018 року|Оксана ПРОЦЮК

«...І сповити добром збайдужілу планету»

10:32 01 листопада 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ