Культура:Нові видання
12 квітня 2018 року.

ІНЖЕНЕР ОСИП БОЙДУНИК У ФОТОГРАФІЯХ

Олег ПАВЛІВ. Письменник та власник сімейного архіву родини Бойдуників ім. Дарії Попович (Бойдуник).

«У житті і діяльності Осипа Бойдуника нема неясностей, нема протиріч та нема недоговореного так само, як не було ніяких суперечностей та дивних скоків в його особистому характері», — з цієї цитати, написаної свого часу В. Гординським про інженера Осипа Бойдуника в Парижі 1967 року, розпочинається вступне слово до книжки нарису життя й діяльності уродженця Івано-Франківщини Осипа Бойдуника у фотографіях під назвою «Зродився він великої години». Торік у Хмельницькому видавництві «Лілія» за підтримки сімейного архіву родини Бойдуників ім. Дарії Попович (Бойдуник), творчого колективу «Родина» (м. Прага, Чехія) та творчого колективу «Джерело» (м. Прага) і подружжя Наталії Касанової та Каміла Касана (громадянина Словаччини) вийшла друком ця книжка, матеріали якої в Україні та світі друкують уперше.

Звичайно, про інженера Осипа Бойдуника написано багато публікацій в українській літературі в еміграції в 1918—1991 рр. А от у незалежній Україні про цього провідного борця за українські ідеали не було видано жодної книжки, не було повноцінної наукової публікації, присвяченої його життю й діяльності. Хоч писати про нього є що: член історичного для України Першого з’їзду Конрресу ОУН в 1929 році, голова ГУНМ у 30-х рр. у Празі (Чехословаччина) і голова УНРади в еміграції в 

50-х рр. і на завершення — почесний громадянин міста Долини (івано-Франківська обл.), уродженцем якого він є. і це далеко не все, адже він співпрацював майже з усіма членами проводу ОУН — головою УВО та ОУН Євгеном Коновальцем і пізніше — головою ОУН(м) Андрієм Мельником. А ще Осип Бойдуник написав п’ять книжок, найпопулярнішою з яких, я б навіть назвав її культовою в питанні національні ідеології, вважають «Національний солідаризм» (1946 р.).

Про все це та багато іншого написано в книжці «Зродився він великої години», хоча головна мета її — зобразити життєвий та творчий шлях інженера Осипа Бойдуника крізь призму фотографій, на яких в 10—60-х рр. ХХ ст. відображено увесь життєвий цикл його політичної боротьби за вільну та соборну Україну. Світлини ці унікальні, тому що більшість з них в Україні та світі подано на огляд читачів вперше, оскільки я вперше їх віднайшов протягом чотирирічної праці у фондах сімейного архіву родини Бойдуників ім. Дарії Попович (Бойдуник), якого я є власником, а також у фондах Національної бібліотеки Чеської Республіки — Слов’янської бібліотеки та Національного архіву Чеської Республіки. Окрім того, книжку доповнено автентичними спогадами Дарії Попович (з дому Бойдуник, 1925—2014 рр.), яка була племінницею Осипа Бойдуника і зустрічалася з ним у 30-х роках.

Ті читачі, які не мають змоги придбати книгу, зможуть бодай частково ознайомитись із вміщеними в ній світлинами в рамках виставки «100-річчя УНР», яка відбудеться в Музеї української діаспори в Києві в березні ц. р., куди як власник сімейного архіву родини Бойдуників ім. Дарії Попович (Бойдуник) я передав копії фото інженера Осипа Бойдуника, а також матеріали та документи, пов’язані з його життям й діяльністю, які віднайшов у 2015—2017 рр. в Національнім архіві Чеської Республіки.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Сміятися з ворога – наближати перемогу нашу

15:59 16 листопада 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Гонведи вішали, москалі ґвалтували…

16:01 15 листопада 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

Непідвладний часові

15:58 15 листопада 2018 року|Ірина ФОТУЙМА

Юрій Андрухович: Мову формують письменники

15:07 15 листопада 2018 року|Артур ДРОНЬ

Весна душі

15:06 15 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Голос нації

15:02 15 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Фільми, які дарують свято

14:58 15 листопада 2018 року|Ольга МОНЧУК

Проста мрія Держипільського

10:37 15 листопада 2018 року|Леся ЗЬОЛА

Квіти від Параски Хоми мандрують Франківщиною

15:07 14 листопада 2018 року|Леся ЗЬОЛА