Культура:Подія
12 вересня 2017 року.

«Діалог» у графіці

В Івано-Франківську відкрито виставку художників Валерія Дувірака й Ореста Заборського

Ігор ЛАЗОРИШИН

У малій залі Музею мистецтв Прикарпаття в  м. Івано-Франківську відкрито виставку графічних робіт «Діалог: пропорція, симетрія, гармонія» двох відомих прикарпатських художників — Валерія Дувірака і Ореста Заборського, яка триватиме до 25 вересня. Ви не побачите тут полотен у звичних рамах і зі звичною паспортизацією кожного — експонують 30 стендів чи планшетів, які у рівних частках автори деталізували своїми графічними роботами у різноманітних техніках: рисунка, акварелі, гуаші, сангіни, ліногравюри, цинкографії та ін.

«Діалог» — це не лише перегук мовою графіки двох різних за віком, стилем, світобаченням провідних прикарпатських художників, за плечима яких — відомі українські школи малярства, а й розмова із суспільством — сучасниками і прийдешнім поколінням двох українців-патріотів, об’єднаних, окрім іншого, трьома фундаментальними мистецькими істинами творення, чи свого роду заповідями графіки — пропорцією, симетрією і гармонією.

Валерій ДУВІРАК, член Національної спілки художників України, графік-монументаліст:

— Якось у нас із моїм побратимом Орестом Заборським виникла ідея зробити спільну виставку, яку підтримав також наш колега-художник директор Музею мистецтв Прикарпаття Михайло Дейнега. Ми з Орестом — люди різні. і за характерами, і за життєвими дорогами. Але ми — українці. Обоє маємо базові школи й освіту. Знаємося багато років. Орест викладав у художній школі, а я працював у художньому комбінаті НСХУ  м. Івано-Франківська. Орест за фахом — графік, закінчив Львівський поліграфічний інститут ім. івана Федорова, а я — Львівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва. «Діалог» — це погляд двох художників на життя, на минуле і сучасне України тощо. Серед моїх творів є низка портретів моїх інститутських учителів-професорів. Є і портрет митрополита Андрея Шептицького, котрий свого часу у Львові за свої кошти започаткував художню школу, яку ми називаємо «школою Олекси Новаківського». Після закінчення Косівського технікуму народних художніх промислів я потрапив на навчання до Львова, де зростав як художник. Хоч я багато років пропрацював монументалістом, але вважаю себе художником-живописцем. Наш «діалог» у графіці — про Україну, про нас як громадян, про українську молодь і майбутнє нашого народу. і, звичайно, про любов до жінки. Тож недарма у моїх роботах не бракує посвят моїй коханій дружині Христині. Вона — жінка, мама і бабуся — мотор мого життя і моєї творчості.

...Для Ореста Заборського, який цього року відзначив своє 70-ліття, виставка «Діалог», на наш погляд, знакова. Адже автор востаннє експонував свої роботи ще 1986 року, відчувши на собі жорна цензури.

Орест ЗАБОРСЬКИЙ, художник-графік:

— Мета цієї виставки особисто для мене — показати головно для методистів, молоді, школярів роботи не теперішні, а написані ще у часи викладання в художній школі. Мої роботи виконано у різних техніках. Хотів, щоб люди побачили, що таке сангіна, вугіль, олівець, що таке ескізи, думки, начерки, як можна малювати з натури тощо. Упродовж багатьох років напрями моєї творчості як художника закономірно змінювалися. Я багато років майже не виставлявся. А тепер уже експонував свої роботи з абстрактного мистецтва, ілюстрацій. Моя мета — продовжувати малювати. Тривають пошуки, з’являється щось нове, є підйоми і є падіння. А представлені на виставці роботи — це ще свого роду згадка. Дай Боже миру і спокою Україні.

...Виставка графічних робіт художників Валерія Дувірака і Ореста Заборського цікава й унікальна — як щось дуже-дуже особисте і потаємне, свого роду творчі залаштунки майстрів і діалог у часі. А шанувальники творчості прикарпатських майстрів пензля незабаром зможуть привідкрити ще один дивовижний куфрик творчих набутків авторів — портретний.


Поки що немає рейтингу.

Без коментарів

Інші публікації тематики

Нові імена

15:44 17 липня 2018 року|Іван АНДРУШКО. Лауреат премії ім. Марка Черемшини.

Ой на Купала ватра палала...

13:43 12 липня 2018 року

Про передову — без прикрас

13:42 12 липня 2018 року| Іван ДРАБЧУК

Празник першоверховних апостолів

13:07 12 липня 2018 року|Михайло МЕЛЬНИК. Священик.

Елегантні і на роверах

10:47 12 липня 2018 року|Артур ДРОНЬ

Благословення краєзнавців для Саджави

15:54 10 липня 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Інтелігентність творчості художниці Марії Корпанюк

10:55 10 липня 2018 року|Ігор ЛАЗОРИШИН

У дарунок Косову — пісня

14:28 05 липня 2018 року

Різдво святого Івана Хрестителя

14:26 05 липня 2018 року|Михайло МЕЛЬНИК. Священик