Культура:Наші інтерв`ю
05 квітня 2018 року.

Дарувати естетичний позитив

Надія Загурська: Івано-Франківськ — чи не єдине місто в Україні, де діє аж сім муніципальних мистецьких колективів

Надія ГОНСЬКА

Сьогодні Івано-Франківськ, без перебільшень, є культурною столицею Прикарпаття. Навіть неозброєним оком видно, що кількість різноманітних мистецьких заходів за останні роки істотно збільшилася. Наше місто дедалі більше приваблює туристів саме своїми культурою, архітектурою та мистецтвом. Директор департаменту культури виконкому Івано-Франківської міської ради Надія Загурська в інтерв’ю газеті «Галичина» розповіла про найважливіші події в культурному житті міста, найгостріші проблеми цієї галузі, а також підняла завісу над особливостями відзначення у травні 356-ї річниці Івано-Франківська.,

— Надіє Лаврівно, над чим працює департамент культури тепер, які напрями роботи найбільш пріоритетні?

— Сьогодні департамент культури працює над удосконаленням напрацьованого за роки. Багато робимо для відновлення клубних установ, бібліотек, мистецьких шкіл, для того, щоб кожен житель чи гість Івано-Франківська мав змогу із задоволенням відвідувати заклади культури. Ми також шукаємо нові креативні ідеї щодо проведення культурно-мистецьких заходів, фестивалів. Окрім заходів, які вже стали традиційними, запроваджуємо нові фестивалі, які, маємо надію, також полюбляться нашим жителям. Наприклад, щорічно відбуваються фестивалі «Різдво у Франківську», «Коляда на «Майзлях», «Великодні дзвони», «Барви дитинства», але ми постійно намагаємось змінювати локації, шукаємо щось нове і неповторне в їх проведенні, щоб кожен захід яскраво запам’ятався не лише іванофранківцям, а й гостям з різних куточків України, далекого й близького зарубіжжя і щоб вони рік у рік приїздили в наше місто. Вперше в 2017 році відбувся фестиваль весільних та ресторанних музик «Лабух–фест», фестиваль у мікрорайоні «Каскад» — «Каскад-фест». Плануємо проводити такі заходи в різних мікрорайонах. Торік Івано-Франківськ радо приймав гостей з Верховини. Цього року заплановано приїзд гостей з інших районних центрів зі своїми колективами та народними умільцями. Своєрідною візитівкою Івано-Франківська стали вистави «Нового театру» й «Ніч кіно» на літній естраді парку під час святкування Дня міста та Дня незалежності, а також родинні свята в кожному мікрорайоні нашого міста. Цю гарну традицію ми будемо продовжувати. Зауважу, що заклади й установи культури міста постійно беруть участь в організації і проведенні багатьох подій — святкових віче, урочистої ходи, професійних свят.

Сьогодні Івано-Франківськ є справжнім культурним центром Прикарпаття. Ми намагаємось робити все, щоб примножувати й зберігати культурні надбання наших предків.

— Яку підтримку культурно-освітніх установ та їхніх проектів передбачено у міському бюджеті?

— Головним завданням департаменту культури є забезпечення повноцінного функціонування всіх міських закладів та установ культури, до яких належать п’ять закладів клубного типу: Центральний народний дім, Міський народний дім, Муніципальний центр дозвілля, Центр сучасного мистецтва, Народний дім «Княгинин», 5 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, об’єднання муніципальних мистецьких колективів івано-Франківська, міська централізована бібліотечна система, яка об’єднує 17 бібліотек, та один театральний заклад культури— «Новий театр», який розпочав свою діяльність в 2017 році. 

У нинішньому році департамент культури запланував проведення низки загальноміських культурно-мистецьких заходів та проектів, на які передбачено фінансування з міського бюджету, зокрема понад 20 фестивалів. Упродовж року буде організовано та проведено дитячі конкурси, виставки, обмінні концерти, мистецькі свята, родинні й патріотичні заходи в мікрорайонах міста. і на це все передбачено підтримку з міського бюджету. 

Приємно відзначити, що Івано-Франківська міська централізована бібліотечна система (МЦБС) щорічно бере участь і перемагає в багатьох конкурсах, проектах, програмах розвитку місцевого самоврядування та громадянського суспільства, завдяки яким створюються всі умови для нормального розвитку й функціонування бібліотек міста і задоволення запитів найвибагливішого користувача. Скажімо, у 2017 році здобули перемогу в програмі «Міські гранти» від платформи «Тепле місто» з проектом «Віртуальна реальність у бібліотеці» і проекті «#ФранківськБезВіз» в рамках проекту «Сприяння відбудові та сталому розв’язанню проблем внутрішньо переміщених осіб та постраждалого від конфлікту населення України», що впроваджує Міжнародна організація з міграції за фінансової підтримки Європейського Союзу. Саме «Віртуальна реальність у бібліотеці» здобула неабияке зацікавлення серед наймолодших користувачів бібліотеки. Головне завдання проекту — показати дітям, батькам, вчителям і вихователям новий та сучасний метод навчання і розкрити бібліотеку як місце для інформативних заходів, цікавих та інтерактивних ігор. Діти, мандруючи просторами всесвіту, слухають розповідь бібліотекаря про Сонячну систему, про те: «Що там на зірках?», «Як вони далеко від нас?», «Які за розміром?», тобто отримують нагоду побачити планети Сонячної системи, побувати у світі тварин, відвідати замки України за допомогою окулярів віртуальної реальності.

Уже цього року працівники інформаційно-аналітичного відділу (АБІС) Івано-Франківської МЦБС перемогли у грантовому проекті міжнародної співпраці за програмою «Culture Bridges» від Британської ради у партнерстві з мережею Європейської спілки національних інститутів культури (EUNIC) в Україні. Сума гранту — близько 10 000 євро. Програма фінансується за підтримки ЄС в межах впровадження угоди про асоціацію між ЄС та Україною задля сприяння розвитку культури та творчих індустрій та підтримки толерантності і внутрішньої єдності в Україні, а також для промоції спільних цінностей. Перемога у проекті надасть можливість отримати досвід країн ЄС, зокрема Румунії, зі створення бібліотечної онлайн-радіостанції. Івано-Франківська МЦБС — фактично єдина бібліотечна система в Україні, яка матиме можливість спілкуватись з користувачами на просторах інтернет-радіо.

Також хочу відзначити, що цього року в номінації «Проекти громадських та благодійних організацій при закладах культури» міського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування та громадянського суспільства у 2018 р. перемогу здобули такі установи культури, спільно з громадськими організаціями: ГО «РЕМА-рада ерудованих молодих аристократів», проект «Сценічний костюм — історія української нації у виконанні муніципальної капели бандуристів»; ГО «Громадська ініціатива Галичини», проект «Переобладнання частини приміщення для зберігання матеріальних цінностей»; ГО «Івано-Франківська обласна організація «Комітет виборців України», проект «Придбання комп’ютера для класу комп’ютерної графіки Івано-Франківської державної дитячої художньої школи»; ГО «Івано-Франківська громадська обласна асоціація інвалідів всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України», проект «Закупівля баяна для вокального ансамблю «Смерічка»; ГО «Івано-Франківська обласна асоціація спортивного бального танцю», проект «Майбутнє України — це талановиті діти»; ГО «Івано-Франківське обласне відділення Національної всеукраїнської музичної спілки», проект «Виготовлення сценічних костюмів для чоловічої хорової капели «Червона калина» Центрального народного дому»; ГО «Івано-Франківська міська громадська організація «Жіноча громада», проект «Цифрове піаніно для Івано-Франківської дитячої музичної школи №1»; ГО «Ротарі-клуб м. Івано-Франківська», проект «Придбання музичних інструментів (ударні інструменти)»; ГО «Культурна ініціатива», проект «інформаційний кіоск в бібліотеці».

— У місті діє Комплексна програма підтримки та розвитку культури на 2016—2020 роки. Що заплановано здійснити в її рамках найближчим часом?

— Уся робота департаменту культури Івано-Франківської міської ради якраз і спрямована на реалізацію цієї програми, а саму програму було розроблено та затверджено у зв’язку з потребою напрацювання стратегії розвитку культури міста з урахуванням перспективи якісних змін в Україні, приведення галузі культури у відповідність до потреб сучасного життя, цілеспрямованої орієнтації на задоволення культурних потреб жителів міста та наближення її до європейських стандартів. 

Першочерговими завданнями департаменту культури в рамках реалізації цієї програми є: відродження, збереження та розвиток національних традицій і культурної спадщини українського народу; проведення культурно-мистецьких заходів; підтримка творчої молоді; популяризація сучасного українського мистецтва; сприяння висвітленню в засобах масової інформації питань мистецької освіти; впровадження в діяльність бібліотек нових інформаційних технологій; забезпечення повноцінного комплектування та збереження бібліотечних фондів тощо.

Кризові явища в українській економіці протягом останніх років негативно позначилися насамперед на стані матеріально-технічної бази у сфері культури. Вже декілька років поспіль завдяки розумінню й підтримці міського голови Руслана Марцінківа, секретаря міської ради Оксани Савчук, депутатського корпусу міської ради збільшується фінансування в сфері культури — проводимо ремонтні роботи в закладах та установах культури міста, систематично покращуємо їх матеріально-технічну базу. Вирішення цих питань і є одним із пріоритетних завдань департаменту в 2018 році у реалізації програми. При тому, що в багатьох закладах та установах культури вже проведено ремонтні роботи, — у бібліотеках міста, школах естетичного виховання, народних домах тощо. Цього року також плануємо здійснити капітальні й поточні ремонти приміщень Центрального народного дому, Міського народного дому, Муніципального центру дозвілля, Народного дому «Княгинин», дитячих музичних шкіл №2 та №3, дитячої художньої школи та інших закладів, а також придбати обладнання та інвентар для закладів культури міста. Сподіваємось, що й надалі міська влада підтримуватиме культуру.

— У сучасному світі активно розвивається таке явище, як культурний туризм. Наскільки Івано-Франківськ є привабливим у цьому плані для пересічного туриста?

— Культурний туризм виступає одним із засобів інформування громадян про інші регіони України й охоплює відвідування визначних історичних і культурних місць України, зокрема музичних, театральних, фольклорних, кіномистецьких фестивалів, обрядових релігійних свят, виставок. Нині Івано-Франківськ є привабливим містом для вітчизняних та іноземних туристів. Протягом 2017 року в нашому місті було проведено 920 різнопланових народознавчих, літературних, музичних культурно-мистецьких заходів, кожен з яких був яскравим і неповторним.

Варто зауважити, що проводимо значну кількість заходів, які, безперечно, є цікавими не лише жителям, а й гостям міста. Творчі працівники закладів культури, а це і працівники народних домів, бібліотек, шкіл естетичного виховання зі своїми вихованцями, користувачами, креативно підходять до їх організації та проведення. В Івано-Франківську діє 113 творчих колективів, з них: зі званням «народний» — 28, зі званням «зразковий» — 4, театральних аматорських — 5, мистецьких муніципальних— 7, які постійно беруть участь у загальноміських заходах, з концертами відвідують українські й закордонні міста, виступаючи своєрідною візитівкою і промоцією рідного міста. До речі, нашою гордістю є те, що Івано-Франківськ, мабуть, чи не єдине місто України, яке має 7 мистецьких муніципальних колективів, котрі фінансують з міського бюджету. Цього року для їхніх працівників було збільшено розмір оплати праці.

— На вашу думку, які мистецькі заходи цього року можуть заманити гостей міста приїхати сюди?

— Як уже згадувала, заплановано проведення низки культурно-мистецьких заходів та проектів, серед яких варто відзначити: фестиваль духовної та естрадної пісні «Великодні дзвони», дитячий фестиваль хорової музики «Передзвін», фестиваль «Івано-Франківськ — місто для життя» та святкові заходи, присвячені 356-й річниці від дня заснування міста, фестиваль мистецтв «Мелодії парку», міжнародний мистецький фестиваль країн карпатського регіону «Карпатський простір», фестиваль для дітей «Барви дитинства», фестиваль мистецтв «Купальська ніч», фестиваль «Все українське на новий лад», фестиваль ресторанних та весільних музикантів «Лабух-фест», «Каскад-фест», який проводять з метою задоволення культурно-мистецьких потреб жителів мікрорайонів міста, а також фестивалі «Свято винограду та вина», «Свято хліба», «Новорічні витребеньки-2018» та багато інших.

Кожен захід у рамках зазначених фестивалів супроводжується інтерактивними забавами. і діти, і дорослі радо беруть участь у найрізноманітніших конкурсах, флешмобах, майстер-класах, які проводять як у приміщеннях, так і на вулицях, в парках міста. Такі мистецькі заходи є розважальними і водночас пізнавальними й творчими, сприяють активному відпочинку людей.

Працівники департаменту культури створили офіційну сторінку в соціальній мережі «Фейсбук» — «Культурна мапа Івано-Франківська». Запрошуємо вас вподобати цю сторінку та стежити за всіма культурно-мистецькими заходами в місті, оскільки там ми анонсуємо всі заплановані дійства. Кожен охочий може поставити запитання, і адміністратори сторінки нададуть вичерпну відповідь. 

— Різдво і Великдень місто традиційно відзначає гучно і масштабно. Яскравими і незабутніми були різдвяні святкування. А якими великодніми дійствами дивуватимете жителів та гостей Івано-Франківська?

— Різдво і Великдень є одними з найвизначніших народних свят, які впродовж багатьох тисячоліть посідають значне місце в житті кожного християнина. івано-Франківськ — місто, де традиції відзначення цих свят збереглися найкраще. Слід відзначити вервицю новорічно-різдвяної тематики: «Різдво у Франківську», Новорічно-різдвяний ярмарок, шоу-програма «Новорічна ніч-2018», святковий концерт «Від Василя до Василя», в рамках якого проходив конкурс «Маланок» фольклорних колективів з усієї області, святкове дійство до Богоявлення Господнього, театралізоване дійство «Розколяда», різдвяний фестиваль «Коляда на «Майзлях».

Уже кілька років поспіль проводимо мистецький різдвяний фестиваль «Різдво у Франківську», в рамках якого творчі колективи міста своїми колядками прославляють народження Христа.

Упродовж січня на Вічевому майдані біля центральної новорічної ялинки, площі Ринок та у мікрорайонах міста «Пасічна», «Каскад», «БАМ», вул. Івасюка, В. Стуса відбуваються святкові заходи до відзначення Різдва Христового, Василія Великого, Богоявлення Господнього під назвою «Колядуймо гуртом». Заходи відбуваються за участю творчих колективів закладів культури, солістів вокальних студій міста. Творчі колективи приміської зони (НД сіл Микитинці, Крихівці, Угорники, Хриплин, Вовчинець) колядою вітають своїх жителів, відбуваються вертепні дійства, свято «Маланки» та Розколяда. На різдвяний фестиваль «Коляда на «Майзлях» з’їжджаються гості не лише з України, а й з Польщі, Литви, Румунії. В ці святкові дні коляду з Франківська чути в багатьох куточках України.

З нагоди великодніх свят стало доброю традицією проводити у місті фестиваль «Великодні дзвони» і українськими піснями прославляти Воскреслого Христа Спасителя! Цього року фестиваль розпочнеться святковим концертом на Вічевому майдані на третій день великодніх свят. 

Щороку на Воскресіння Христа великодній спів мистецьких колективів і вокалістів міста скликає жителів до загальноміської сцени. До великодніх гаївок долучаються не тільки учасники дитячих творчих колективів, а й дорослі глядачі. Світлий настрій Великодня об’єднує і виконавців, і слухачів. Перелік культурно-мистецьких дійств під назвою «Великодні дзвони» доповнять родинні заходи у мікрорайонах. З іграми й забавами проводитимуть обрядові гаївки у селах приміської зони.

— У травні Івано-Франківськ відзначатиме свою 356-ту річницю. Впевнена, буде чимало заходів, а які найцікавіші?

— День міста — це спільне свято і його жителів, і гостей. З нагоди цієї події заплановано низку заходів, які проводитимуть у рамках фестивалю «івано-Франківськ — місто для життя». Уже з 4 травня і по 7 травня святкування дня народження міста буде насичене культурними програмами та подіями, які відбуватимуться в різних локаціях і до яких задіюватимуть як працівників народних домів, так і викладачів і вихованців шкіл естетичного виховання, акторів «Нового театру», бібліотекарів. Святкування розпочнуться 6 травня урочистою ходою за участю 14 духових оркестрів нашого міста й усієї області, влади міста та області, гостей з міст-побратимів: Жешува, Ключборка, Ополє, Варшави та інших. Сподіваємось, що День міста запам’ятається жителям і гостям, а особливо — дітям. Адже працівники планують проводити з наймолодшими жителями цікаві ігри й конкурси, майстер-класи, будуть запускати повітряних зміїв, кожен зможе взяти участь у танцювальному флешмобі й долучитися до створення «Казкової вежі». Незвичайною буде й вистава акторів «Нового театру». Крім того, відбуватимуться презентації виставок, святкові концерти, спортивні естафети. Чекаємо зі своїми виставами акторів театру на ходулях «Воскресіння» зі Львова та драмтеатру ім. І. Франка з Києва. Традиційно на День міста викладачі музичних шкіл у громадському транспорті проводять мистецьку акцію «Музичні тролейбуси». Якщо раніше ця акція для багатьох людей була дивною, то тепер її сприймають позитивно, пасажири громадського транспорту радо підспівують знайомі й малознайомі мелодії, створюючи настрій собі й іншим. Цього року також плануємо провести на площі Ринок масштабний ретро-танцювальний флешмоб «Музика у ритмі танцю». Під супровід естрадно-симфонічного оркестру найкращі танцювальні колективи міста й учні хореографічної школи покажуть свою майстерність у виконанні естрадних, народних танців. До флешмобу зможуть долучитися всі охочі. Впевнена, що дійство буде видовищним і неповторним.

Святкування Дня міста збігається з проведенням фестивалю «Карпатський простір», до організації якого активно долучаються працівники культури. В цьому році до Франківська завітають зірки світового рівня — швейцарська музична група «Kadebostany», українські гурти «Друга ріка», «Танок на майдані Конго», симфонічний рок-оркестр «Brevis». Запрошуємо всіх спільно відсвяткувати День міста, відвідавши наші заходи. Обіцяємо — буде цікаво, весело, креативно й захопливо!

— А які найгостріші проблеми у сфері культури міста можете виокремити?

— Серед основних проблем — відсутність приміщень для деяких закладів культури міста. Наразі дитяча музична школа №1 ім. М. Лисенка розміщена в орендованому приміщенні Центру підвищення кваліфікації державних службовців на вул. Незалежності, 46. У дитячій музичній школі №3 на вул. Галицькій, 101 немає концертної зали. Сьогодні приміщення зали — в аварійному стані та не підлягає ремонту. Ми намагаємося вирішувати ці проблеми спільно з керівництвом міста, якому щиро вдячні за розуміння та підтримку і без якого, напевно, не було б такого помітного розвитку міської культури. Звичайно, рівень заробітної плати працівників культури не відповідає обсягу роботи та творчій насиченості, динамічності нашого фаху. Як наслідок, найкращі фахівці залишають улюблену справу або ж змушені працювати на декількох роботах, щоб забезпечити родину необхідним. Багато з них виїжджає за кордон. Попри це ми не втрачаємо віри у майбутнє вітчизняної культури. Сподіваємося на позитивні зміни у нашій державі й царині культури зокрема. 

Адже незважаючи на очевидні проблеми, є величезне бажання працювати, примножувати творчі досягнення, долати нові вершини культурного становлення й нести людям естетичне задоволення та безмежний позитив. 

 

 

Мені подобаєтьсяВасиль Мосійчук це сподобалося


5 (1 голос)

Без коментарів

Інші публікації тематики

Різдво Пресвятої Богородиці

16:05 20 вересня 2018 року|Михайло МЕЛЬНИК. Священик.

«Епоха моя крилата!»

15:52 20 вересня 2018 року

Феномен Косика

16:28 18 вересня 2018 року|Іван ГАВРИЛОВИЧ

Іваниківка – у віршах і малюнках

16:26 18 вересня 2018 року|Ярема СРІБНАК

Трилер-опера від Андрія Любки

10:20 18 вересня 2018 року|Ольга МОНЧУК

Насичений мистецтвом

13:38 13 вересня 2018 року|Ольга МОНЧУК

«Зів’яле листя» знову звучало в Лолині

15:24 11 вересня 2018 року|Тетяна КЛЕЙ

«Розумний Піпікі» «заговорив» німецькою

15:23 11 вересня 2018 року|Надія ГОНСЬКА

«Від руйнації – до життя»

15:14 11 вересня 2018 року|Роман ІВАСІВ